Jak obniżyć stan w spodniach męskich?

by Agnieszka

Obniżanie stanu spodni kojarzy się większości ze spodniami damskimi biodrówkami. Ale obniżać wysokość pasa (paska) możemy również w spodniach męskich.

obniżanie stanu spodni

Na przykładze spodni garniturowych pokażę Ci jak obniżyć stan w spodniach męskich.

We wcześnejszym wpisie pisałam już o obniżaniu stanu w spodniach damskich. Była to zmiana standardowych spodni na biodrówki. Jeśli nie czytałaś, to zapraszam tutaj:https://szyciezkagi.pl/obnizanie-stanu-spodni-czyli-linii-wszycia-paska/

W tym przypadku sprawa dotyczy spodni męskich garniturowych. Garnitur był kupiony wiele lat wcześniej, ale tak wysokiego stanu (wysokość na której jest pasek) nigdy nie widziałam. Suwak miał ok 25 cm :). Co ciekawe spodnie były za wysokie ale tylko z przodu. Przód spodni był dużo za duży, jak dla rapera:).

W obniżaniu wysokości paska należy ustalić najlepszą wysokość, w której powinien być pasek. Spinamy szpilkami nadmiar materiału.

zwężanie spodni męskich,

Przy okazji spodnie były dopasowywane  w biodrach i zwężane całej długości nogawek. Należy pamiętać, że zwężając nogawki w spodniach z kantem trzeba zbierać materiał równo z każdej strony, tak aby kant pozostał we właściwym miejscu. To znaczy, nie możemy zwężyć nogawki tylko od zewnętrznej strony. Ja zawsze na przymiarce upinam tak, żeby “złapać” proawidłowy obwód, upinając od wewnętzrnej i zewnętrznej strony nogawkę. Potem robię mały szkic i mierzę ile zebrałam z każdej strony. A następnie zaznaczam na spodniach średnią obliczeń po każdej stronie i przeszywam.

Wiem, że nawet na kursach krawieckich uczą tak, że zaznacza się szpilkami, i po tem zaznacza się mydełkiem i przenosi się oznaczenia na lewą stronę ubrania. Na pewno jest to szybciej, ale niekoniecznie dokładniej.

Jeśli się dopiero uczysz szyć, nie polecam drogi na skróty. To potem wchodzi w nawyk. A jeśli zamierzasz pracować zawodowo jako krawcowa/ krawiec  dobrze jest od samego początku nabierać dobrych nawyków. Bo to będzie procentować               w przyszłości i świadczyć o jakości Twojej pracy.


poprawki spodni z kantem,

Dzięki zwężaniu nogawek od wewątrz podniósł się do góry szew siedzeniowy, bo pierwotnie też za bardzo “wisiał”. Jeszcze dodam, że jeśli spodnie w biodrach też będziecie zwężać może Was czekać przeszycie od nowa kieszeni bocznych. To znaczy wyrpucie kieszeni i przesunięcie ich o tyle ile zwężacie bok. Bo inaczej można zaszyć większość wlotu kieszeni i będą one bezużyteczne. W sumie zależy to, jak były szyte, pod jakim kątem i o ile mm lub cm zwężacie bok. Jeśli robisz to zawodowo, trzeba to uwzględnić przy wycenie i poinformować klienta o dodatkowej niezbędnej pracy. Bo kto, jak kto ale mężczyźni zawsze korzystają ze wszystkich kieszeni w spodniach :), czasami aż za bardzo.

A wracając do obniżania stanu w spodniach. Po ustaleniu o ile należy obniżyć wszycie paska, odmierzamy od paska ilość cm i rysujemy nową linię podkroju. (Dla jednego klienta poprawiałam kilka par spodni. Te z pierwszego zdjęcia miały do obniżenia pasek najbardziej, bo przód był bardzo wysoki. Po prostu samego przodu było za dużo w wysokości i szerokości. Na zdjęciu poniżej pokazuję inne spodnie, które miały obniżany stan ale nie aż tak bardzo. Ale technicznie robi się to podobnie).

obniżanie stanu w spodniach garniturowych

Obniżając stan spodni, zwiększa sie zazwyczaj obwód góry spodni, który trzeba dopasować do paska zwężając po bokach lub na tylnim szwie. Te spodnie były i tak do zwężenia, więc i tak trzeba było skorygować obwód.

Następnie zostało wyprucie paska trochę poza szwy boczne. Do wyrysowanej nowej liniii stanu spodni należy dodać zapas na wszycie do paska. jak poprawić spodnie męskie

Potem już wystarczy wszyć pasek, zgodnie z tym jak był wszywany pierotnie. Dlatego podczas prucia warto zapamiętać sposób wszycia.

przeróbki garnituru,

Obniżając stan spodni garniturowych należy zwrócić uwagę na to, przy podkrój- szew siedzeniowy nie jest zbyt opuszczony lub odwrotnie nie wpija się w ciało , co nie jest  komfortowe. Ważny jest też wygląd kantów w nogawkach. Oczywiście korygowanie długości nogawek to jedno ale to, jak spodnie trzymają się na górze też jest ważne i wpływa na kanty i ich załamania na dole. 

Dodam jeszcze na koniec coś co często powtarzam. Jeśli materiał, z którego jest ubranie nawet po wielu latach wygląda dobrze i jest dobrej jakości, to zawsze warto je poprawić. Nadać nowego modniejszego wyglądu, bo dobry materiał to podstawa. Dlatego, jeśli masz w szafie coś, co wyszło z mody np. przy długa marynarka, za szerokie nogawki w spodniach garniturowych lub tak jak w powyższym przypadku za wysoki stan spodni, to działaj. Sam lub oddaj do krawca. To jest bardziej ekonomiczne i ekologiczne:), niż kupowanie nowego ubrania.

 

pozdrawiam i życzę miłej pracy, 

Agnieszka

 

You may also like

Leave a Comment

Translate »