Kilka zasad szycia żagli

Chcesz uszyć sam żagle. Odpowiedni materiał i właściwy szew a żagle będą takie, jakie wymarzyłeś.

by Agnieszka
Jak szyć żagle

Może Ci się wydaje, jak mi kiedyś, że co to za filozofia uszyć żagle. Przecież żagiel to prosty kawałek materiału. 

A jednak nie.  W tym wpisie podpowiem, co jest ważne w szyciu żagli.

Jak szyć żagle

Podobne projekty pozwalają nauczyć się czegoś nowego. Mimo bardzo wielu lat praktyki zawodowej w krawiectwie jeszcze wiele może zaskoczyć :).  Oczywiście, jak wybierasz wąską specjalizację, np. szycie sukien ślubnych, to rozwijasz swoje umiejętności i wiedze w tym zakresie. I naprawdę jest czego się uczyć, jeśli chcesz być najlepsza/ najlepszy w szyciu. 

Ale jeśli wąska specjalizacja Ciebie ogranicza, tak jak mnie i lubisz uczyć się czegoś nowego, to wiele możliwości przed Tobą. Często mówię, że jak inni odmawiają słowami ” NIE DA SIĘ”, to ja odwrotnie “a czemu nie, sprawdzę to, uszyję !!!”.

Tak samo było z szyciem żagli. Na początku był projekt (nie mój) Pana Jakuba Strzeleckiego. Tak samo, jak cała opatentowana przez niego składana żaglówka AVOCADO, o której pisałam w poprzednim wpisie. Zerknij, jeśli temat krawieckich newsów i żeglarstwo Ciebie interesują :https://szyciezkagi.pl/jak-krawcowa-uszyla-zaglowke-krok-po-kroku/

 

Podstawą dobrych żagli jest odpowiednio mocny materiał. Trzeba pamiętać, że żagle nastawione są na duże natężenie wiatru, co powoduje wzmożone napięcie materiału, jego szarpanie.

Z informacji od fachowców wiem, że najlepszym materiałem na żagle jest MYLAR. Bardzo mocny, przezroczysty, stabilny, prawie nie przepuszcza powietrza (coś podobnego poniżej). Materiał na żagle

Szycie żagli nie jest mega trudne. Ważna jest precyzja, dobrze ustawiony ścieg w maszynie, mocne nici i dopracowane wzmocnione wykończenie niezbędnych elementów. 

My wybraliśmy inny materiał, uwzględniając specyfikę żaglówki. Była to tkanina rip-stop, również bardzo mocna i wytrzymała na warunki atmosferyczne oraz specyficzne zastosowanie. Kolorystycznie dopasowaliśmy do koloru poszycia żaglówki, czyli zielony materiał i żółte dodatki, przeszycia/ stębowania.

sztuka szycia żagli

 

Podstawową zasadą szycia żagli, są odpowiednie szwy. Muszą one być mocne a jednocześnie elastyczne. Większość szwów żagli była szyta ściegiem zyg- zak. Gwarantuje to dobrą trwałość wszystkich łączeń.

Sztuka szycia żagli

Brzegi zostały wzmocnione od środka “zbrojoną” folią, również wszystkie tunele. W tych miejscach gdzie materiał będzie stykał się z sznurami, metalowymi elementami masztów itp. musi być bardziej wytrzymały.

sposób na wzmocnienia materiału

W szyciu żagli ważny jest każdy szczegół, każdy drobny element wykończenia, który  nie tylko wpływa na ogólny wygląd ale co najważniejsze na funkcjonalność i trwałość żagli. 

Dodatkowo zakończenia żagli wzmocniłam kontrastowym materiałem. Ta grubsza żółta kodura ładnie ozdobiła żagle i zwiększyła trwałość materiału oraz wykończeń.

Sztuka szycia żagli

Jak widzisz na tym przykładzie krawiectwo ma szerokie zastosowanie w różnych branżach.  Możesz szlifować swoje umiejętności krawieckie w wąskiej dziedzinie szycia na miarę, poprawek krawieckich lub pomagać w realizacji projektów nietypowych, jak szycie żagli na przykład !

Życzę pomyślnych wiatrów w kreatywnym rozwoju sztuki krawieckiej,

Agnieszka 🙂

You may also like

Leave a Comment

Translate »