Jakie są trudności w szyciu materiału typu chanel

by Agnieszka

Tyle lat a żakiety z materiału typu chanel są cały czas modne.  Klasyczne krótkie żakiety w kratkę lub inne ubrania. Ale zanim przystąpisz do szycia ubrania z chanelki lub poprawki gotowego ubrania z tego materiału, powinnaś poznać jego cechy tej tkanin żeby nie popełnić błędów.

problemy z szyciem chanelki

Są różne rodzaje materiałów typu chanel, zwanych chanelkami. Najbardziej rozpoznawalna jest kratka boucle, tzn. z takimi pętelkami na prawiej stronie materiału. Bardzo często są dodatkowe zdobienia, jak cekiny, złote/ srebrne nitki. Takie tkaniny na bogato ;).

chanelka

Jak widzisz na powyższym zdjęciu materiał tego typu bardzo mocno się strzępi. Dodatkowo chanelka jest tkaniną rzadko tkaną. To znaczy nitki w materiale są luźne, łatwo nawet policzyć ile ich jest :). To może raczej żart, ale nitki są bardzo widoczne, grubsze z luźnym splotem. Sposób tkania sprawia, że tkanina typu chanel jest mało stabilna.

Podsumowując jakie sa problemy krawieckie w szyciu materiału typu chanel:

a) materiał rzadko tkany

b) mało stabilny

c) bardzo szybko strzępi się

d)podatny na rozciąganie

jak szyć materiały chanel

Jak należy szyć żakiety z tkanity typu chanel? O czym pamietać szyjąc chanelkę lub poprawiając ubrania z tego materiału?

  1. Jeśli chodzi o szycie żakietów na podszewce – wszystkie elementy ubrania podklejane są wkładem elastycznym dzianym. Flizeliny nie są używane do takich materiałów, ponieważ nie są elastyczne i moga popękać w trakcie użytkowania ubrania. Podklejanie materiału ma na celu nadanie mu stabilizacji oraz wzmocnienie szwów.
  2. Szyjąc ubrania z chanelki innego rodzaju np. spódnica, podkleja się miejsca, w których będą przeszycia np. szwy boczne. Nadaje to stabilizację szwów. Szwy nie rozchodzą się.
  3. Przy rozporkach w np. spódnicy, miejsce to powinno być dodatkowo wzmocnione poprzez doszycie taśmy bawełnianej. Niestety sam materiał nie jest taki mocny i przy dopasowanej spódnicy, rozporek łatwo może się rozerwać.
  4. Należy ustawć ścieg w maszynie na bardziej gęsty. To gwarantuje trwałość zszycia.
  5. Zapasy szwów podkrojów pach w marynarkach/ żakietach/ płaszczach powinny być wzmocnione poprzez przyszycie cienkiej taśmy. To zabezpieczy przed rozciąganiem się i zapewni utrzymanie formy ubrania. Podobnie przyszywamy do zapasów szwów taśmę szyjąc spódnicę bez paska. Żeby góra nie rozchodziła się i utrzymała ten sam obwód.
  6. Obrzucanie szwów.  Zaraz po skrojeniu obrzucamy szwy materiału. Nawet jeśli jest to żakiet na podszewce i szwy będą wewnątrz. Bo nawet schowane zapasy szwów wewnątzr odzieży będą się strzępić i potem mogą zupełnie rozejść się na szwach.

Mimo, że  materiał chanelka nie jest łatwym materiałem do szycia. To włożona praca  i dbałość o szczegóły wykończenia daje piękne efekty.Dlatego warto się postarać.

Dzisiaj pokazuję jedynie materiał i omawiam szycie na przykładzie gotowej marynarki z  sieciówki. Ale w następnym wpisie pokażę i opiszę jakie żakiety z materiału chanelka szyłam  od podstaw na miarę : Żakiet w stylu Chanel

A dla wielbicieli książek polecam recenzję książki, która zrobiła na mnie duże wrażenie zwłaszcza, że jest głeboko w temacie szycia żakietu z wełny boucle Chanel :Książka o żakiecie Jackie Kennedy

 

 

pozdrawiam życząc przyjemnego szycia,

Agnieszka 

Dla zainteresowanych podaję link do filmu, w którym omawiam powyższy temat i pokazuję lewą stronę tej różowej marynarki:

You may also like

Leave a Comment

Translate »