3 rady, jak dobrze zszyć szew siedzeniowy spodni

by Agnieszka

W tym wpisie podam Ci 3 bardzo ważne wskazówki, jak szyć szew siedzeniowy w spodniach. Bo prawidłowe zszycie tego szwu gwarantuje jego trwałość a to ważne w spodniach.

zasady szycia spodni

Do napisania tego tekstu zainspirowała mnie rozmowa z Klientką, której udzielałam  konsultacji krawieckich. Szyje już samodzielnie wiele rzeczy, ale czasami brakowało jej umiejętności praktycznych odpowieniego wykończenia, odszycia dekoltu oraz innych wskazówek krawieckich, które poznaje się podczas wieloletniej pracy w zawodzie krawcowej.

Na jednej z konsultacji Klientka poruszyła temat ciągle pękającego szwu siedzeniowego.

Spodnie, które uszyła  nie były obcisłe ani mocno dopasowane, nie były też z elastycznego materiału.  A mimo to, jak je zakładała, to w trakcie noszenia i naturalnych ruchów spodnie zawsze pękały na pupie, czyli szwie siedzeniowym. Po kolei wykluczałyśmy rzeczy, które mogą wpływać na trwałość szwu siedzeniowego w spodniach.

 Szew siedzeniowy jest ważny w spodniach, bo na nim najczęściej jest najwięcej napięcia np. przy siedzeniu, schylaniu się, kucaniu. Dlatego, powinno się zszyć go tak, żeby szew dobrze trzymał i był elastyczny! Ale nie pisze tu o szyciu spodni z dzianiny np. jak dresy, tylko o spodniach z tkaniny. 

Dlatego teraz podaję Ci 3 wskazówki, co należy zrobić żeby szew siedzeniowy był trwały:

  1. Sposób szycia szwu siedzeniowego. Element tyłu spodni, jego środek jest po łuku. Ważne żeby szyjąc nie szyć po tym łuku, tylko starać się rozprostować ten fragment (zobacz na filmie). Dzięki temu szew zyska na elastyczności!
  2. Dwukrotne szycie. Zawsze szew siedzeniowy szyjemy dwa razy.
  3. Naprężenie nici w maszynie. odpowiednie wyregulowanie naprężenia nici jest bardzo istotnie. Jeśli jest zbyt mocne, to przy lekkim napięciu np. gdy kucniemy, szew może pęknąć. Jeśli będzie zbyt słabe szew będzie się rozchodzić.

Dodam jeszcze kolejną zasadę w zależności od rodzaju materiału.

4. Przy rzadko tkanych materiałach np. takich jak len na zamieszczonym zdjęciu, należy podkleić brzeg tkaniny w miejscu, w którym będzie przebiegał szew. Podklejanie brzegu podkroju ma na celu wzmocnienie materiału i potem stabilizację szwu. Dzięki temu po zszyciu szwu siedzeniowego  lub w innych miejscach, gdzie będzie materiał napięty np. rozporek w spódnicy, materiał nie rozejdzie się.

A tutaj możesz obejrzeć film, w którym pokazuję i opowiadam o zasadach szycia szwu siedzeniowego:

Jeśli nadal masz problemy z szyciem, coś Ci nie wychodzi i brakuje Ci tej kropki nad “i”, to zapraszam do kontaktu i na konsultacje krawieckie.

Przyjemnego szycia

Agnieszka

You may also like

Leave a Comment

Translate »