Jak zmniejszyć dekolt w sukience?

by Agnieszka

Czasami wydaje się, że pokazywanie “więcej”jest sexy. Ale późnej już nie jest takie praktyczne. Pisałam już wcześniej o sukience z seksownym dekoltem. Niestety dla klientki zaczął przeszkadzać głęboko wykrojony delolt. Dlatego teraz podpowiadam, jak zmniejszyć dekolt w tej sukience.

Problem za duży dekolt

Jak zmniejszyć za duży dekolt

 

Osoby, które czytaja mój blog na pewno kojarzą tą sukienkę, bo pisałam o niej kilka miesięcy temu. Zachwalałam, jaki seksowny dekolt ma ta sukienka. Po pewnym czasie Klienta wróciła do mnie z tą sukienką, bo stwierdziła, że nie czuje się w niej  komfortowo. W sytuacji, gdy była w towarzystwie pochylała się, była w ruchu dekolt odchylał się i pokazywała jeszcze więcej niż chciała.

Jak zmniejszyć za głęboki dekolt

Za głeboki dekolt w sukience

Stojąc przed lustrem w bezruchu zazwyczaj wszysto leży idealnie. Dlatego też trzeba podczas przymiarki  wykonać kilka ruchów, skłonów, usiąść na krześle, przykucnąć, tak żeby sprawdzić czy ubranie które szyjemy/ poprawiamy na pewno będzie odpowiednie w naszym naturalnym poruszaniu się. Wtedy możemy od razu skorygować coś co nam/ Klientowi nie pasuje. 

O wcześniejszych przeróbkach w tej sukience pisałam tutaj: https://szyciezkagi.pl/sukienka-z-seksownym-dekoltem/

A wracając do deklotu w tej konkretnej sukience, to było on wykończony zbyt delikatnie. Odszycia dekoltu nie były w żadej sposób usztywnione, dlatego tak słabo trzymał się ciała. A tutaj jest krótki film z moim pomysłem na zmniejszenie i lepsze dopasowanie dekoltu: https://youtu.be/2hvJGDWe4Bg

Dokonując jakichkolwiek przeróbek ubrań, w których będziesz wprowadzać inny materiał jako wstawki do poszerzenia, wydłużenia, zmniejszenia dekoltu ( jak w tym przypadku) warto pamiętać o kilku rzeczach:

  • materiał powinien być podobnej grubości. Zbyt gruby może zdeformować ubranie, jego krawędź, gdzie był doszywany. A zbyt cienki sam może ulec deformacji
  • materiał powinien być podobnej faktury. W przypadku zminiejszania dekoltu w tej sukience z delikatnej satyny (z subtelnym połyskiem) wybrałam podobny materiał gładką lekko polyskująca satynę. Gdybym użyłam czarnego matowego lub z widocznym splotem, to ta przeróbka zbytnio “rzucała by się w oczy”
  • dobór odpowieniej kolorystyki do wzoru/ fasonu sukienki.

Wiele osób boi się przeróbek ubrań, myśląc błędnie, że poprawka “zepsuje ubranie” i będzie zbyt widoczna. A kazdy zobaczyć, że była jakaś kombinacja przy ubrania. Ale to niepotrzebnie. Bardzo często dzięki poprawkom, seryjne ubranie kupione w sieciówce nabiera oryginalnego wuglądu, podkresla sylwetka osoby, która ją nosi i wygąda o wiele lepiej niż pierwotnie. 

Ja postanowiłam zmniejszyć dekolt doszywając 2 centymetrowy kawałek materiału, który idealnie odwzowowałam od kształtu dekoltu.

A teraz konkrety, jak zmniejszyć dekolt w sukience:

Na początku zanim zaczniesz wypruwać odszycie lub wykończenie dekoltu, trzeba odrysować jego kształy.

How to reduce the neckline

Kopiowanie kształtu dekoltu

Po odrysowaniu aktualnej krawędzi dodałam 2 cm i wyprofilowałam linię do góry do zgubienia do ramienia. Tak samo zrobiłam z dolną częścią dekoltu uwzgledniając zakończenia przy rozciąciu przodu. Wycinając szablony z materiału dodałam do każdego brzegu po 1 cm na zszycie i szew. A żeby nowy zmniejszony dekolt sukienki był bardziej stabliny i trzymał się lepiej ciała, usztywniłam każdy element podklejając flizeliną.

Podsumowując wycięłam 4 kawałki zmniejszające dekolt z podwójnie złożonego materiału, czyli w sumie 8.

Zmniejszanie głebokości dekoltu

Dolne odszycia zmniejszające głębokość dekoltu

Każdy kawałek zszywałam po zewnętrzynych krawędziach, które będą krawędziami dekoltu, wywróciłam na prawą stronę i ostębnowałam blisko brzegu. Zszyłam również razem brzegi dołu, żeby łatwiej przyszyć odszycie do sukienki. Oczywiście wszystkie elementy należało dobrze wyprasować.

Przygotowane odszycia do zmniejszenia dekoltu

Gotowe odszycia do zmniejszenia dekoltu

Jak odszycia zmniejszające dekolt były już gotowe, to trzeba było odpruć odszycia w sukience. Trochę było to pracochłonne, bo jak pokazywałam w filmie odszycia dekoltu były razem wszywane z rękawem.

Ale tak to jest w przeróbkach, że czasami jest więcej prucia niż szycia :).

Następnie doszywamy gotowe elementy wmiejszające wielkość dekoltu sukienki do brzegów dekoltu sukienki i odszywamy tak, jak było pierwotnie wykończenie.

Zmniejszanie za dużego dekoltu

Końcowy efekt zmniejszonego dekoltu

Podobnie możesz zrobić z jakimkolwiek kształtem dekoltu , np. półokrągły, w literę V.  Jeśli dodatkowo skracasz sukienkę lub zwężasz i zostaje Ci dużo materiału, to zawsze możesz wykorzystać ten sam materiał. Zmniejszanie dekoltu w literę V jest chyba najłatwiejsze. Bo bardzo szybko można zmniejszyć głębokość dekoltu poprzez przyszycie w dole wstawki w kształcie trójkąta.

Pomysłów na zmniejszenie dekoltów jest wiele. Im więcej robisz przeróbek krawieckich, tym Twoja kreatywność krawiecka rozwija się coraz bardziej. Innym pomysłem na zmniejszanie dekoltów jest doszywanie do krawędzi dekoltu ozdobnej koronki lub innej pasmanterii.  Do zmniejszenia okrągłych dekoltów sprawdzą się elastyczne taśmy i koronki, bo ładnie układają się na łukach.

powodzenia w szyciu 🙂

Agnieszka 

PS. A jeśli nie możesz poradzić sobie z jakąś przeróbką, nie masz pomysłu na zmniejszenie dekoltu w sukience czy bluzce, to napisz do mnie, prześlij zdjęcia. A ja postaram Ci coś podpowiedzieć. 🙂https://szyciezkagi.pl/kontakt-z-autorka-bloga/

 

 

You may also like

5 komentarzy

Ewa 12 stycznia 2023 - 9:16 am

Dzień dobry , chciałabym zmniejszyć dekolt w sukience z cekinami , dekolt jest w V , nie wiem kompletnie co dobrać do tego żeby ładnie wyglądało , czy może mi pani coś doradzić ?

Reply
Agnieszka 13 stycznia 2023 - 11:06 am

Dzień dobry,
Do cekinów proponuje materiał atłasowy, tiul lub aksamit ewentualnie welur. Rodzaj wstawki zależy od tego czy chcesz zmniejszyć w głębokości czy też w szerokości.

Reply
Olga 27 stycznia 2023 - 11:22 pm

witam,
ma sukienkę z łezką przy dekolcie. Czy łezkę można zaszyć lub zmiejszyc?

Reply
Agnieszka 30 stycznia 2023 - 7:12 am

Witam,
To zależy czy łezka jest za szeroka czy za głęboka. Jeśli jest za szeroka można łezką zaszyć w ramionach, o ile przejdzie głowa. Chyba, że jest zapięcie / rozporek przy dekolcie.
Natomiast jeśli dekolt w łezkę jest za głęboki, to można przyszyć do podkroju dekoltu tasiemkę, kawałek materiału.
Jeśli moja odpowiedź za mało Ci pomogła, możesz przesłać zdjęcie sukienki na maila. Pozdrawiam 🙂

Reply
Aga 12 marca 2023 - 9:51 am

Po przerobce ten dekolt wyglada korzystniej niż przed. Jak od projektanta.

Reply

Leave a Comment

Translate »