Spodnie dresowe- szycie krok po kroku.

by Agnieszka

W tym wpisie pokażę Ci, jak uszyć spodnie dresowe. Przejdziemy przez szycie krok po kroku. Mam nadzieję, że dodatkowe zdjęcia i film pomogą Ci samodzielnie uszyć spodnie.

 

Szycie spodni krok po krokuTo, do dzieła 🙂

O dzianinie na spodnie juz pisałam tutaj , więc zapoznaj się z tym jeśli jeszcze nie masz kupionego materiału:

https://szyciezkagi.pl/dobry-dres-kilka-porad-zakupowych/

 Oczywiście zaczynamy od krojenia.

Układamy dobrze materiał pamiętając, że szablony nogawek i inne elementy mają być ułożone wzdłuż  krajki (fabryczny brzeg dzianiny). Tak, jak wielokrotnie mówię, dobre precyzyjne krojenie ułatwia szycie i efekt końcowy jest taki, jak zaplanowaliśmy.

Mam świadomość, że osoby, które zaczynają szyć samodzielnie chciałby szybko uszyć daną rzecz. Bo im dłuższe szycie, to zapał do pracy może zgasnąć :).

Krótki film o dzianinie i niezbędnych dodatkach:

https://youtu.be/QIOAj3bnu_U

 

Projekt spodni

Zakładam, że formę masz już przygotowaną. Projekt, jak mają wyglądać spodnie również. Ja wybrałam dzianinę grubszą drapaną 280g/mkw. Założyłam, że dół nogawek będzie wykończony ściągaczem, a kieszenie będa półokrągłe zrobione na przodach. Kieszenie można zrobić w szwach bocznych, robi się jeszcze łatwiej:).

Do mojego projekt spodni wykroiłam / przygotowałam:

  • przód nogawki  i tył x 2 z podwójnie złożonego materiału
  • część przodu z workiem kieszeni . Wloty kieszeni na przodach wykroiłam i podkleiłam odpowiednim usztywnieniem.
  • worki kieszeniowe z cieńszej dzianiny, jak na t-shirt
  • pasek  z dzianiny tej co spodnie
  • guma do paska
  • sznurek

Po podklejenia i usztywnienia nie używałam tych cienkich flizenin, bo mogłyby pod wpływem rozciągania dzianiny popękać. Wybrałam usztywnienie na siateczce tkanej, jest stabilna, pracuje z materiałem, ale nie pęka.

making sweatpants

A teraz krok po kroku zaczynamy szycie dresowych spodni:

  1. Przykładamy worki kieszeniowe na przody (prawą stroną do prawej) i zszywamy razem po krawędzi wlotu kieszeni na szerokość stopki (lub taką, jaki zapas na szew dodałeś).szycie kieszeni w spodniach
  2. Lekko nacinamy zapas szwu na zaokrągleniach. Stębnujemy po prawej stronie po worku kieszeniowym przy krawędzi.  Wywracamy na prawą stronę i stębnujemy wlot kieszeni (u mnie na szerokość stopki.

 

 

 

 

 

Przykładamy część przodu wraz z workiem kieszeni (z dzianiny tej co są spodnie) do przodu spodni. Ważne żeby przyłożyć na punktach styku(małenacięcia).

4. Zszywamy worki kieszeniowe z sobą i obrzucamy zapasy szwów.

5. Mocujemy na prawej stronie kieszenie.6. Zszywamy ze sobą przód i tył nogawki szwy boczne i szwy wewnętrzne. Pamiętajcie, że zszywając wewnętrzne szwy nogawek, nogawka przodu będzie dłuższa. Wdajcie ten nadmiar na końcowym odcinku przy górze nogawki na ok 10-15 cm i   obrzucamy zapasy szwów.

Podając sposób szycia przywołuję maszynę stębnówkę i owerlok lub ścieg obrzucający zyg zak. Ale jak dysponujecie dobrym owerlokiem jedno- dwuigłowym, to możecie łączyć elementy samym owerlokiem. Ale trzeba pamiętać żeby szew był dobrze wyregulowany. Musi być elastyczny ale nie może się rozchodzić. po rozciągnięciu. 

7. Zszywamy dwie nogawki wzdłuż podkroju (szew siedzeniowy, krocze). Najlepiej zrobić to dwa razy :).  I obrzucamy zapas szwu.

 

 

 

 

 

 

8. Zszywamy pasek zostawiając otwór na przeciągnięcie sznurka.pasek powinien być równy obwodowi góry spodni lub lekko krótszy.

Jest to tylko jeden z wielu sposobów na zrobienie otworu na sznurek ;).

Zszywamy gumę i wszywamy w pasek spodni. Guma powinna mieć mniejszy obwód niż nasz pas, żeby dobrze spodnie trzymały się tam gdzie trzeba :).  Możemy pasek przestębnować po wierzchu, wtedy zrobi się węższy tunel na sznurek.

 

 

 

 

 

 

Przyszywamy pasek do góry spodni i obrzucamy.

 

 

 

 

 

9. Zszywamy ściągacze  wzdłuż wysokości. Składamy na pół i przszywamy do dołu nogawki.Ściączacz powinnien mieć mniejszy obwód od obwodu dołu nogawki. Obrzucamy zapasy szwów i spodnie sa już gotowe.

Na sam koniec wciągamy sznurek (agfarka będzie potrzebna).  A teraz możemy iść ćwiczyć w nowych spodniach. 🙂
Instrukcja szycia spodni dresowych

Mam nadzieję, że dobrneliści do końca i Was nie zanudziłam:). Starałam się, żeby było jak nabardziej szczegółowo. Wiem, że każda czynność jest istotna w nauce szycia zwłaszczadla osób, które dopiero się zaczynają. Bo nawet, gdy posiadają szablon, to za bardzo nie wiedzą w jakiej kolejności szyć.

Na pewno bardziej szczegółowe omówienia szycia poszczególnych ubrań ( a wierzcie mi, może być jeszcze bardziej szczegółowo 🙂 ) będą w instrukcjach, które pojawią się do kupienia w tym roku w moim sklepie internetowym. 🙂

Pozdrawiam słonecznie i życzę wspaniałych efektów szycia spodni 🙂

Agnieszka

PS. Jeśli masz problem z szyciem jakiegoś elementu odzieży i jeszcze nigdzie nie znalazłeś podpowiedzi, napisz postaram się pomóc lub stworzy wpis o szukanej tematyce:). Jeśli natomiast poszukujesz osoby, która rozpisze Ci proces produkcyjny odzieży na poszczególne etapy i przygotuje dokłane opisy wykonania, zapraszam serdecznie do kontaktu :https://szyciezkagi.pl/kontakt-z-autorka-bloga/

You may also like

3 komentarze

Anka 25 kwietnia 2021 - 1:53 pm

Świetny wpis!

Reply
Mongolian Kaszmir 31 grudnia 2023 - 3:04 pm

Z takimi wskazówkami można spróbować samemu uszyc spodnie. Zacheciłas mnie do tego! 🙂

Reply
Agnieszka 5 stycznia 2024 - 9:23 pm

To życze powodzenia w szyciu 🙂

Reply

Leave a Comment

Translate »