Jeśli masz spodnie, które są dla Ciebie idealne. Uwielbiasz je, ale niestety nic nie jest wieczne :). Podpowiem Ci jak pobrac miarę ze swoich ulubionych spodni, żeby idealnie je odwzorować.

W spodniach jest więcej wymiarów, które mają znaczenie dla dopasowania do Twojej sylwetki, niż w spódnicy. Oprócz obwodu w pasie, biodrach oraz długości  i szerokości nogawek jest jeszcze kilka bardzo istotnych.

Zwłaszcza, jeśli chodzi o kobiety, to mamy ulubioną wysokość stanu spodni. To znaczy wysokość, gdzie jest pasek spodni np. w talii, powyżej talii, biodrówki.   I żeby odwzorowac tą wysokość potrzebna jest długość podkroju kroju  przodu   i tyłu oraz wysokość paska.copy pants

To co też bardzo ważne, to że ciało człowieka rzadko jest takie symetryczne. I dlatego jak bierzecie miarę i obwodów nogawek to uwzględnijcie również swój wymiar uda. Ponieważ zazwyczaj obwód uda czy łydki różni się od siebie. Czasami jest to centymert a nawet 3 centymerty.

Dlatego ważne jest żeby to uwzględnić, zwłaszcza jeśli zdejmujesz wymiary ze spodni, które rozciągają się, są z elastycznego materiału. W takich spodniach może nie odczuwałaś różnicy, bo materiał się rozciągał. Natomiast jeśli będziesz chciała uszyć spodnie z mniej elastycznego materiału, to może okazać się, że jedna z nogawek będzie za wąska.

blog o szyciu ubrań

Wymiarowanie spodni

 

Podaję wymiary według powyższego szkicu:

  1. Obwód pasa (nie musi być to talia, tylko taka wysokość jaką lubicie :);
  2. Obwód bioder ok 18-20 cm od talii
  3. Długość boku nogawki mierzona poniżej paska
  4. Długość podkroju krocza z przodu spodni
  5. Długość podkroju krocza z tyłu spodni, tzw. szew siedzeniowy w spodniach.
  6. Długość wewnętrznej części nogawki
  7. Obwód dołu nogawki
  8. Wysokość paska
  9. Obwód na wysokości uda(w miejscu gdzie zaczyna się nogawka)

Tak, jak napisałam powyżej najlepiej zmierzyć dodatkowo zmierzyć obwody prawej i lewej nogi (nie nogawek:) ), żeby sprawdzić czy sa jakieś różnice             w obwodach. Jest to istotne przy szyciu spodni z dopasowanymi nogawkami.

Co jeszcze dla lepszego odwzorowania?

I żeby jeszcze lepiej odwzorować idealny obwód nogawki zawsze mierzę ją od dołu co 10 cm lub przy bardziej dopasowanej co 5 cm. Tak jak zaznaczyłam na rysunku, mierzę obód dołu nogawki i potem co 10 cm odmierzam obwód. Wtedy wyjdzie Ci nogawka, taka jaką lubisz. Po zrobieniu szkicu przenosisz to na formę.

Jeśli masz skopiowaną dowolną formę na spodnie nawet z gazety. Dobór rozmiaru dopasu do obwodu w biodrach, bo ten jest najistotniejszy. Jeśli ten temat dopasowania formy do pobranych wymiarów spodni Ciebie interesuje daj znać w komentarzu, to przygotuja oddzielny wpis.

Podaję też link do filmu, w którym omawiam tematykę zdejmowania miary ze spodni do ich idealnego kopiowania: https://youtu.be/pOTnKZ2Zw7o

I jeszcze dodam, jesli planujesz szycie dopasowanych spodni zwracaj uwage na materiał.

Na takie spodnie idealne będa materiały z dodatkiem elestanu lub luźniej tkane, z delikatnym skosem. Możesz sprawdzić to w sklepie detalicznym rozciągając delikatnie taki materiał. Jeśli kupujesz przez internet czytaj dobrze skład tkaniny. Na pewno spodnie będą wygodniejsze i przyjemniejsze w noszeniu, jeli będą delikatnie sie rozciągać.

Natomiast jeśli planujesz szycie luźnych spodni, rozciągliwość materiału nie będzie miała dla Ciebie takiego znaczenia. 

Te zielone spodnie, które mam na zdjęciu szyłam z bawełnianego drelichu. Nie mają elestanu, ale splot materiału powoduje, że świetnie dopasowują się do sylwetki. I drugi plus materiał drelich jest bardzo tani i naturalny :).

 

Pozdrawiam ciepło, 🙂

Agnieszka   

PS. Jak masz dodatkowe pytania to tego wpisu to zapraszam dodania komantarza lub wiadomości prywatnej.

 

 

You may also like

Leave a Comment

Translate »