Jak uszycie strój papugi na bal przebierańców

by Agnieszka

Strój na bal przebierańców. Pelerynka  dla dziecka inspirowana papugą ARA

Nauka szycia przebrania karnawałowego

Tył stroju papugi – skrzydła

 

Człowiek cały czas się uczy, bo przygotowując projekt musiałam obejrzeć zdjęcia i trochę poczytać, jak ta Ara wygląda :), żeby nikt nie miał wątpliwości co to jest.

Jak uszyć przebranie dla dziecka

przód stroju papugi

Pelerynka – PAPUGA zrobiona z koła, to doskonała podstawa do wykonania wszelkich dziecięcych strojów karnawałowych, na halloween lub jakikolwiek bal przebierańców. W sumie nie tylko dla dzieci ;).

Obecnie, w czasie pandemii wszelkie imprezy dla dorosłych zostały odwołane. Ale z tego co mi wiadomo w przedszkolach, żłobkach dzieci mają swoje małe imprezy, więc pomysł może się przydać. 🙂

Zgodnie z naturalną kolorystyką PAPUGI ARA (która była inspiracjądla stroju),  kolory  piór na pelerynie były: niebieskie, zielone, żołte i czerwone. Na pelerynkę zostala wybrana żorżeta satynowa w kolorze czerwonym a  kolorowe pióra też z tego samego materiału.

Efekt pracy wyszedł bardzo fajny, bo przy poruszaniu rękami “piórka” poruszały się. Dlatego, że zostały przyszyte tylko od góry i były wykonane z pojedyńczego materiału, co dawało im lekkości. 

A teraz w małym skórcie przedstawię, jak zrobić coś podobnego.

  1. Ustalamy długość pelerynki  mierząc od rameinia. Wtedy wiemy, że trzeba będzie materiału dwa razy więcej.

szycie pelerynki dla dziecka

2. Składamy materiał na 4 i zaznaczamy podkrój dekoltu. Tak liczymy, żeby głowa swobodnie przeszła przez otwór.strój papugi

3. Od podkroju dekoltu równo mierzymy taką samą ustalona długość pelerynki. Trzeba pamiętać, że jeśli robimy ją z koła to ta długość dotyczy też rąk. Jeśli robimy pelerynkę dla dziecka, warto najpierw sprawdzić , jaka długość będzie dobra tak, żeby dziecko mogło wystawić dłonie.

4. Jak mamy wykrojoną pelerynkę, wykańczany dekolt lamówką, a dół podkładamy.

5. Przygotowujemy “piórka”. Ja wszystkie robiłam identycznej wielkości. Każdą sztukę obrzucałam owerlokiem. Może myć też ścieg zyg-zak lub wycinać je nożycami  ząbkowymi, tak żeby materiał się nie strzępił.

6. Zaczęłam naszywanie “piórek” od dolnej warstwy, przyszywając po górnej ich części. Kolejna warstwa innego koloru była układana tak, żeby zakryła szew dolnej warstwy. I tak, jak pokazuję na szkicu warstwa po warstwie.

7. Na sam koniec zaszywamy na krótkiej odległości wloty na ręce, tak aby pelerynka “podążała” za ruchem rąk i nie przesuwała się do przodu lub tyłu.

Opisałam tutaj trwałą i pracochłonną wersję z materiału z użyciem maszyny do szycia.

Jeśli nie dysponujesz maszyną do szycia a chcesz zrobić podobny strój, piórka możesz zrobić z kreszowanej bibuły i przyszyć ręcznie lub przyczepić zszywaczem ;).

Jak się mówi, potrzeba matką wynalazku. Jeśli mamy ograniczone zasoby, to wykorzystujemy to czym dysponujemy :). Stosujemy recykling starych rzeczy.

Robienie stroju na bal przebierańców dla dziecka, to świetny pomysł na wspólną zabawę. Można zaangażować dziecko przy niektórych pracach i  zabawa gwarantowana :). I dobrych informacji wiem, że moja papuga bawiła się świetnie na imprezach :).

Jesli chcesz wiedzieć jak krok po kroku uszyć samodzielnie buty do stroju na bal przebierańców czy inne wydarzenie artystyczne, zapraszam do wpisu:

Krok po kroku szycie butów do przebrania na bal

Pozdrawiam i przyjemnej zabawy przy tworzeniu strojów życzę 🙂

Agnieszka  🙂

PS. Jeśli coś nie jest dla Ciebie jasne lub masz problem z uszyciem czegoś, pisz śmiało.

 

 

You may also like

3 komentarze

Piotr 23 września 2021 - 6:33 pm

Super pomysł

Reply
Michał 25 października 2021 - 10:51 am

Bardzo fajne kolorki i ładny projekt. Pozdrawiam :).

Reply
Agnieszka 25 października 2021 - 5:44 pm

Dziękuję i pozdrawiam również:)

Reply

Leave a Comment

Translate »