Krok po kroku szycie butów do przebrania na bal

by Agnieszka
Buty szyte na bal przebierańców KOSMITA

Czasami mam różne wyzwania krawieckie, nie tylko szycie ubrań ale i szycie butów. Przy okazji szycia kombinezonu dla kosmity, szyłam również buty. Kosmiczne buty miały pasować do przebrania na bal przebierańców a także przedstawień dla dzieci.

 

Buty szyte na bal przebierańców KOSMITA

 

 

 

Znajomy, który jest również twórcą- artystą różnych przedstawień potrzebował stroju kosmity. Maskę zamówił sobie przez internet i to był punkt wyjściowy dla mojego projektu :).

Na kombinezon kosmity wybrałam lycrę, która świetnie sprawdziła się w tym przebraniu. Dobrze naciągała się na jednocześciowym stroju i była wygodny. Z tyłu kombinezon był rozpinany na suwak.  Do dołu nogawek doszyłam gumki na stopy, żeby nogawki były dobrze naciągnięte i nie podwijały się do góry.

bal przebierańców kosmita

Strój kosmity i buty (jeszcze w pierwszej wersji łagodniejszej 🙂

A teraz wracam do tego co jest tematem wpisu, czyli butów.  Jak do wszelkich przebrań czy to karnawałowych na bal przebierańców czy aktorskich/ artystycznych wszystkie detale mają znaczenie BUTY TEŻ !Dlatego uszyłam je na wymiar z tego samego materiału co kombinezon, żeby były spójne z całością.

Maska miała znaczący wpływ na tworzenie butów. Były na niej różne śrubki, przewody i elementy jak z  wnętrza zegarka. Niestety w stalowym kolorze nie udało mi się zdobyć podobnych rzeczy. Gdyby były w kolorze starego złota lub miedzi, to w internecie można kupić takie cuda. Albo kupić większy stary zegar  i go rozebrać :).

Jak to się mówi potrzeba matką wynalazku. A ja mówię: ograniczone zasoby rozwijają kreatywność.

Do uszycia butów kosmity / ufoludka użyłam następujących materiałów:

  • materiału lycra w kolorze szarym ten co strój -przebranie
  • miękkiego filcu na wierzch buta
  • grubego filcu na spód buta
  • guma, a raczej taki piankowy podkład amortyzujący na podeszwę. Akurat miałam takie podkłady amortyzujące, które stosuje się w fitness klubach coś jak puzle. Stosuję się to również pod pralki lub maszyny, żeby wygłuszyć ich działanie. Poniżej opiszę dlaczego dokonałam takiego wyboru, bo to ma znaczenie,
  • suwak
  • metalowe sprężynki
  • nici do jeansu

Co jescze przydało się do szycia, to dobry naparstek.  Bo buty były w części szyte ręcznie. Pracochłonne buty do przebrania ale warte tego efektu. 

 

Etapy szycia butów do przebrania dla kosmity/ ufoludka 🙂

1.Założenie było takie,że buty miały być założone na dopasowane zwyczajne buty/trampki. Dlatego zaczęłam od odrysowania podeszwy butów, które miały być wewnątrz.  Tak żeby bez problemu zmieściły się w środku i były dopasowane.

2.Górę butów projektowałam i dopasowywałam  do podeszwy. Cały projekt butów robiłam najpierw z papieru, spinałam i sprawdzałam jaki jest efekt. Dobre przygotowanie formy to połowa sukcesu. Dobra forma butów lub innych rzeczy zabezpiecza przed zmarnowaniem materiału.

3.Fason butów przypomina wyglądem buty zimowe, takie podobne do Emu. Wierzch skroliłam z cieńszego filcu i lycry. Połączyłam dwie warstwy obszywając wokół każdy element. Potem zostało tylko połączyć elementy ze sobą.

Etapy szycia butów do przebrania

4. Wykroiłam podeszwę z filcu i przyszyłam do butów. Później odrysowałam podeszwę na gumie.szycie butów do kostiumu

szycie_butow_bal_przebierancow

5. Jak widzisz na zdjęciu buty wymagały lekkiej korekty i wyprofilowania. Po naniesieniu poprawek wszyłam suwak z boku butów. Pozostało wykończenie góry oraz krawędzi przy podeszwie. Filc, który użyłam na podeszwę nie był aż tak gruby (wybrałam go po wstępnym testowaniu na maszynie), więc mogłam go przeszyć na maszynie. Krawędzie przyszycia podeszwy wyrównałam i wykończyłam lamówką z lycry.

Może myślisz, że to co najgorsze mamy za sobą. Ale potem rozpoczęło sie szycie ręczne. Palce bolały jeszcze długo po zakończeniu szycia butów. Dlatego na wstępie pisałam o dobrym naparstu. Bo bez niego dalej by nic nie wyszło :). 

recznie szyte buty do kostiumu kosmity

6. Jak na wstępie pisałam o materiałach na buty do kostiumu kosmity zaznaczyłam, że dopowiem o gumie na podeszwy. Dla mnie ważne było, żeby buty były funkcjonalne. Nie tylko zgodne z estetyką i projektem. Gdybym zastosowała tylko filc na podeszwie, buty nie byłby trwałe. Może widzieliście jak zachowuje się filc w użytkowaniu, czasami się mechaci, traci formę, nawet ten impregnowany. A dla mnie trwałość ma znaczenie.

Co do samej gumy, już na pewno się domyślacie dlaczego warto przemyśleć jaka będzie. Podeszwę z gumy przyszywałam do butów ręcznie. Dlatego musiała być na tyle miękka, mimo swej grubości żeby przebić ją igłą. Grubość miała znaczenie dla komfortu chodzenia w tych butach.

Naprawdę projektując ubranie codzienne, dodatki czy jak w tym przypadku strój karnawałowy/ na przedstawienia artystyczne zwracam uwagę na wiele czynników. To nie są chińskie przebrania jakie możecie kupić w internecie. Tylko trwałe rzeczy na lata i dopasowane do ciała, spełniające swoje funkcje.

szycie kostiumów

7. Podeszwę przyszywałam mocnymi nićmi, czyli tymi grubszymi do jeansu. Gdyby zamiast filcowej podeszwy była skóra, można by spróbować przykleić gumową podeszwę.

8. Zdobienie butów dla kosmity sprężynami 🙂

Co do ozdób na butach posiłkowałam się sklepem budowlanym i różnymi sprężynami w kolorze stalowym, metalowymi fiszbinami, które rozciagałam, przycinałam , wyginałam w różny sposób i potem ręcznie przyszywałam. Jak widzisz na zdjęciach, pierwsza wersja była taka “ugładzona” ale następna już była nieco szalona i bardziej kreatywna. I to był ten efekt !

Buty na bal przebierańców

To była pierwsza nazbyt łagodna wersja jak dla szalonego kosmity :).

buty szyte do przebrania ufoludka

Ostateczne wersja butów była bardziej zadziorna 🙂

Szyjąc przebrania karnawałowe, buty do kostiumów  warto poruszyć wyobraźnię, stać się na chwilę dzieckiem. Jak dzieci widzą różne postacie, barwne, straszne itp. To pomaga tworzyć fajne rzeczy. Życzę Ci dużo pomysłów i zabawy w szyciu strojów na bale karnawałowe i inne przedstawienia teatralne czy artystyczne wystąpienia. Mój znajomy kosmita obleciał wiele imprez, również tych kierowanych do dzieci. I co najwazniejsze dzieci go “kupiły” jako kosmitę i bawiły sie świetnie.                 A o to własnie chodzi. 🙂

 Będąc przy okazji strojów na bale przebierańców chciałam przypomnieć Ci przebranie papugi. Pisałam o nim wcześniej, ale jak chcesz dziecku uszyć wyjątkowe przebranie, to na kanwie tej peleryny możesz stworzyć wszystko :https://szyciezkagi.pl/szycie-stroju-papugi-na-bal-przebierancow/

Kostium papugi na bal przebierańców

Pozdrawiam i życzę kreatywnej pracy

Agnieszka 

 

 

You may also like

Leave a Comment

Translate »