Krok po kroku szycie świątecznej skarpety

by Agnieszka

Świąteczna skarpeta jest  fajna. Można ją łatwo uszyć i może posłużyć jako ozdoba domu. Pokazuje krok po kroku szycie skarpety.

blog ozdoby świąteczne

Taka skarpeta to również super sposób na zapakowanie niedużego prezentu a może także stanowić  samodzielny prezent.

A ponżej mały opis szycia dla osób, które nie miały jeszcze doświadczenia w szyciu:

A tutaj forma do pobrania:

Christmas_sock

 

 

  1. Kroimy 2 razy skarpetę według formy. To jak ułożycie formę prosto lub po skosie, to zależy od Waszej wizji 🙂blog o szyciu dekoracji
  2. Kroimy 2 sztuki odszycia góry skarpety. Ja zrobiłam ją z resztek białej dzianiny dresowej.nauka szycia
  3. Przyszywamy białe odszycie do skarpety. Przykładamy prawą stronę białego odszycia do lewej strony góry skarpety i zszywamy na 1 cm lub szerokość stopki.sewing Christmas sock
  4. Zapas szwów składamy na stronę materiału w kratkę i przeszywamy. Można też przeszyć  górę skarpety po wierzchu białej części, zszywając tak, by materiał w kratę nie był widoczny na prawej stronie.
  5. Upinamy szpilkami biały materiał na skarpecie, podwijamy na taką samą szerokość na dwóch elemantach skarpety i przeszywamy po wierzchu na szerokość stopki maszyny.
  6. Składamy dwie części prawa stroną do środka, upinamy szpilkami tak, aby białe odszycia skarpety spotykały się w tym samym miejscu.
  7. Przeszywamy całą skarpetę na szerokość 1 cm. Ważne żeby zapas szwu nie był zbyt szeroki, bo potem niezbyt ładnie nam się skarpeta wywinie.
  8. Zszywając skarpetę prostujemy to zgięcie, tak żeby potem dobrze układała się skarpeta. Możesz też obrzucić zapasy szwów owerlokiem lub szwem zyg-zak.
  9.  Wywijamy skarpetę na prawą stronę i doszywamy sznurek lub tasiemkę od wewnątrz, do zapasu szwu. I po zabawie 🙂

Jeszcze jak dodacie jakiś szczegół, np. wyszyte inicjały, imię lub chociaż pierwszą literką imienia skarpeta będzie jeszcze bardziej spersonalizowana 🙂

Tą wykonałam na zlecenie, na wzór skarpet , które klientka już miała i gdy pojawiło się kolejne dziecko skarpeta musiała być podobna. Uszyłam ją z bawełny surówki – naturalny kolor (sąto materiały różnej grubości od  takich cienszych do grubego drelichu). Górę skarpety obszyłam jutą i doszyłam koronkę. Przed zszyciem dwóch warstw wyhaftowałam ręcznie literkę imienia, tak żeby Mikołaj nie pomylił prezentów 😉.

Pomysłów na takie skarpety jest wiele, wystarczy niewielki kawałek materiału i dobre chęci. 🙂

Wersje malutkich można robić do powieszenia na choinkę         lub w prezencie dla malutkiego dziecka.

sock sewing instruction

Taka skarpeta to bardzo ekologiczne i trwałe opakowanie na prezenty np. słodycze, perfumy i inne drobne rzeczy :). A później może zostać, jako ozdoba domu na Święta Bożego Narodzenia.

 

Pozdrawiam i życzę owocnej pracy. Na pewno satysfakcja będzie większa, gdy wykonacie skarpety dla siebie i rodziny samodzielnie.

Aga 🙂

You may also like

Leave a Comment

Translate »