Jak najlepiej poszerzyć i wydłużyć ubranie?

Zasady wyboru wstawek do poszerzenia ubrania.

by Agnieszka
Jak dobrać wstawkę do poszerzenia ubrania

Jak wiecie często namawiam do ekologicznego postępowania z ubraniami i przeróbek krawieckich zamiast wyrzucania niepasujących już ubrań. Dlatego w tym wpisie podam kilka wskazówek, w jaki sposób dobierać wstawki do ubrania, które chcemy wydłużyć czy poszerzyć. 

How to widen jeans

Pomysł na poszerzenie jeansów

Nie ma co się obawiać, że powiększanie ubrania wstawkami źle wpłynie na jego wygląd. Ależ skąd! Odpowiednio dobrane wstawki = materiały, mogą poprawić styl ubrania, nadać niepowtarzalności. Na zdjęciu ulubione jeansy poszerzone grubszą ekoskórą.

Często zdarza się, że ubranie “robi się” za wąskie lub za krótkie,  ale szkoda wyrzucić takie ubranie. Pamiętaj, że nie musi ono czekać na lepsze czasy w szafie, od tego są różnego rodzaju wstawki. Zanim wybierzesz materiał na wstawki do poszerzenia lub wydłużenia ubrania warto pamiętać o kilku wskazówkach, o których poniżej.

Wstawki w ubraniach trzeba zawsze dopasowywać do rodzaju materiału, z którego jest uszyte ubranie. 

W poprzednim wpisie wydłużałam sukienkę i tłumaczyłam dlaczego wybrałam konkretne wstawki do niej. Możesz zerknąć jeśli ten temat Ciebie interesuje:

Jak przedłużyć za krótką sukienkę? Inspiracje

 

Oczywiście najlepiej powiększać ubranie tym samym materiałem, z którego jest uszyte.  Jest to możliwe,  jeśli ubranie możemy skrócić, zwęzić w innym miejscu i pozyskać z tego materiał na wstawkę.

Bardzo często poprawiałam tak sukienki letnie klientkom. Były to zazwyczaj długie sukienki, które miały falbany marszczone w dole a w biuście sukienka była za ciasna. To albo skracałam sukienkę, o ile była możliwość lub zmniejszałam marszczenie falbany i stąd pozyskiwałam materiał na wstawki. 

Jak przerobić dekolt w sukience

Przeróbka dekoltu w sukience letniej

Wymiana ramiączek w sukience na szersze

Zmiana dekoltu w sukience

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeśli chcesz nauczyć się poszerzania ubrań, ale nie masz pomysłu jak to zrobić, szukasz praktycznych wskazówek i inspiracji krawieckich? Napisałam ebook “Podstawowe zasady poszerzania ubrań i dobierania wstawek” . To sprawdzona baza wiedzy, porad krawieckich i wielu wskazówek wraz ze zdjęciami z realizacji poszerzania ubrań. Zacznij od podstaw, a później zadziała Twoja kreatywność. Krok po kroku rozwiniesz swoje umiejętności krawieckie.  Link do sklepu: https://sklep.szyciezkagi.pl/produkt/zasady-poszerzania-ubran-i-dobierania-wstawek/

Oto kilka najważniejszych wskazówek podczas dobierania wstawek do poszerzania ubrań i wydłużania za krótkich ubrań: 

Wstawki materiałowe należy dopasować mając na uwadze poniższe parametry:

  1.   Rodzaj (dzianina lub  tkanina)

  2.  Właściwości (stabilna lub rozciągliwa)

  3. Grubość  (gramatura materiału i wstawki najlepiej gdy jest tej samej grubości lub przynajmniej zbliżona).

Najlepiej łączyć materiały podobne do siebie, czyli rozciągliwe dzianiny z podobnymi rozciągliwymi. A do ubrań z tkaniny nierozciągliwej stosować również nierozciągliwe wstawki.

Na pewno powiecie, że w sklepach są ubrania łączone dzianina z tkaniną. Tak, ale…. jak one zachowują się po praniu, użytkowaniu. Każdy materiał “żyje swoim życiem” ;). Nagrałam kiedyś film o takiej podobnej bluzce z H&M :

 

I to co jeszcze ważne w wyborze materiału, którym chcesz poszerzyć lub wydłużyć ubranie, to jego GRUBOŚĆ. Staraj się dobierać materiał o podobnej grubości. Dzięki temu, po wszyciu  wstawek ubranie będzie nadal dobrze się układać.

 

Wiele razy piszę o tym, że fajnie wyglądają wszelkie wstawki wydłużające/ poszerzające ubranie ze skóry lub materiału skóropodobnego. Też o tym myślałam przy tej kobaltowej sukience z dzianiny(ostatni wpis). Niestety nie miałam dostępnej takiej, skóry/ekoskóry,  która spełniłaby powyższe punkty. Zgadza się, że zazwyczaj skóra/ materiał ekoskóra się rozciąga ale dostępna ekoskóra była zbyt cienka. Zobacz sama poniżej.

Jak dobrać wstawkę do poszerzenia ubrania

Wstawki do poszerzenia ubrań

A grubość ma istotne znaczenie w doszywaniu nowego materiału do ubrania. Jeśli wstawka jest zbyt cienka, to po przyszyciu będzie się “falować”. Dlatego to tej sukienki wybrałam dzianinę dresową grubszą drapaną.

wydłużanie sukienki sweterkowej

Wstawka z dzianiny dresowej

Oprócz powyższych porad dotyczących rodzaju wstawek do poszerzania i wydłużania ubrań, należy pamiętać również o sposobie przyszywania. Teraz nie będę się rozpisywać i tylko wspomnę, że trzeba pamiętać żeby żadna z części (ubranie lub wstawka) nie została wdana przez maszynę.

  Dodam, że na wstawki do poszerzenia czy wydłużenia ubrania, nie musisz kupować nowego materiału .

Możesz pozyskać go z ubrania, które już nie nadaje się do noszenia, nie da się z niego nic przerobić . Na przykład kurtka skórzana, jeansy, bluza dresowa, koszula męska.

Poszerzona sukienka wstawkami ze skóry

Sukienka poszerzona wstawkami ze skóry

Świetne jako elementy powiększające ubrania sprawdzają się gotowe taśmy pasmanteryjne. Mogą to być tkane, dziane  taśmy, koronki, lampasy, aplikacje.  Jeśli chcemy przedłużyć delikatne sukienki, to bardzo fajne są do tego koronki z ozdobnie wykończonym brzegiem.

Przykłady poszerzania sukienek znajdziesz również w podanych moich innych wpisach, zapraszam do czytania i praktykowania :

Jak poszerzyć sukienkę w biuście? Przeróbki

Za wąska sukienka. Pomysł na poszerzenie.

 

Wszystko zależy od Twoich umiejętności i kreatywności. Ne wyrzucaj ubrań, naprawiaj !

Jeśli szyjesz zawodowo, to doradzaj swoim klientom, namawiaj do poszerzania i naprawiania ubrań, bo warto!

Pozdrawiam ciepło 🙂

Agnieszka

PS. Jeśli masz jakikolwiek problem związany z krawiectwem, chcesz wystartować z nowym projektem czy barkuje Ci umiejętności i wiedzy w tym zakresie, to zapraszam na konsultacje :KONTAKT

Chcesz mnie lepiej poznać, zerknij do mojego portfolio (ubrań, które szyłam na miarę dla klientów oraz realizacji według projektów projektantów :PORTFOLIO KRAWIECKIE

You may also like

4 komentarze

Hanna 25 maja 2022 - 1:00 pm

Ale pomysłowo. Nie pomyślałam o zmianie dekoltu w sukience. Często po prostu rezygnuję z zakupu albo z noszenia, jeśli dekolt mi nie odpowiada. Masz po prostu wyobraźnię i potrafisz wszystko uratować. Super!

Reply
Agnieszka 26 maja 2022 - 9:17 am

Dziękuję :). Troche kreatywności oraz umiejętności i wiele rzeczy mozna przywrócić do uzytku.

Reply
Karina 1 czerwca 2022 - 11:46 am

Właśnie na dniach będę poszerzała żakiet z podszewką (wcześniej był dopasowany, a teraz jest prze-dopasowany) po bokach+rękawy. I chcę wstawić kliny z ekoskórki, ponieważ żakiet ma kołnierz z eko i odszycie kieszeni, reszta jest dzianinowa. Eko wstawki będą ze starej nienadajacącej się już do noszenia kurtki. Kolor: piękna butelkowa zieleń z czarnym eko. Dawno nie szylam więc trochę czuje się niepewnie, zwłaszcza, że jest mało w sieci pomocy/podpowiedzi na temat poszerzania odzieży – Pani strona była drugą która pokazuje poszerzanie wstawkami/klinami. Dziękuję.

Reply
Agnieszka 2 czerwca 2022 - 9:22 am

Dziękuję 🙂
mam nadzieję, że znajdzie Pani pomocne informacje. A jak nie, to zapraszam do kontaktu chętnie pomogę.

Reply

Leave a Comment

Translate »