Jak poszerzyć sukienkę w biuście? Przeróbki

Kilka porad, jak poszerzyć sukienkę za małą w biuście i co może powodować, że sukienka jest za ciasna.

by Agnieszka
jak poszerzyć sukienkę w biuście

W tym wpisie na przykładzie konkretnej sukienki podpowiem, jak poszerzyć za wąską sukienkę w biuście. Podpowiem też co może być przyczyną, że biuście sukienka jest za mała.

Jak estetycznie poszerzyć sukienkę w biuście

Podstawową zasadą dobrego poszerzania ubrań, jest to, by poprawka nie była widoczna. I sukienka nadal wyglądała dobrze i ładnie układała się na figurze.

Czasami klienci są zdziwieni, że nie widać ingerencji krawcowej w ubranie a przerabiane ubrania świetnie wygląda. Bo właśnie o to chodzi, by nic nie zepsuć ale poprawić :). Poszerzanie sukienki tylko w biuście wiąże się z wszyciem krótkich wstawek.

JEŚLI CHCESZ NAUCZYĆ SIĘ POSZERZAĆ UBRANIA, SZUKASZ INSPIRACJI I PORAD PRAKTYCZNYCH JAK TO ROBIĆ? Napisałam dla Ciebie ebook “Podstawowe zasady poszerzania ubrań i dobierania wstawek” , to zbiór krawieckiego doświadczenia zawodowego  i wielu przerobionych z sukcesem ubrań. Znajdziesz w nim cenne wskazówki, dużo zdjęć i przykładów realizacji. To świetny wstęp do nauki przeróbek ubrań. Link: https://sklep.szyciezkagi.pl/produkt/zasady-poszerzania-ubran-i-dobierania-wstawek/

 

Jeśli masz sukienkę za wąską na całej długości, to zainspirują się inną moja przeróbką krawiecką: https://szyciezkagi.pl/za-waska-sukienka-pomysl-na-poszerzenie/

Przyznam, że najłatwiej poszerza się sukienki wzorzyste. Bo wstawki niezależnie, gdzie się je umiejscowi, nie są zbyt widoczne.  Ale na tym przykładzie jednobarwnej różowej sukienki pokażę, że również sukienka z takiej tkaniny dobrze wygląda po poszerzeniu.

Ale jak wspomniałam, miejsce wstawki ma znaczenie, by nie popsuć wyglądu sukienki. Niezależnie czy to jest sukienka z zamkiem z tyłu czy też z boku a może sukienka bez zamka, polecam wstawiać poszerzające obwód w biuście wstawki po bokach (w szwach bocznych).

Ta różowa sukienka była za ciasna na wysokości obwodu  biustu o ok. 9 cm.

Materiał na wstawki wykorzystałam z dołu, bo była skracana z długości. Jeśli szukasz materiału do wstawek bocznych, to zerknij na lewą strona ubrania. Czasami sukienki mają odszycia dekoltów i pach z tego samego materiału, co materiał wierzchni. Możesz je wypruć i wykorzystać na wstawki. Tylko po wypruci od razu wytnij z innego nowe odszycia szersze o niezbędną ilość centymetrów.

Jak poszerzać ubrania i dobierać wstawki pisałam wcześniej tutaj: https://szyciezkagi.pl/jak-najlepiej-poszerzyc-i-wydluzyc-ubranie/

Możesz też wykończyć podkrój dekoltu i pach lamówką. Może być to kupiona w w sklepie od razu zaprasowana lamówka. Lub możesz zrobić ją samodzielnie z innego materiału. Pamiętaj, że lamówka musi być krojona z pełnego skosu.

Zanim przystąpisz do poszerzania sukienki w biuście sprawdź czy coś nie blokuje sukienki w obwodzie. Może to być za mała podszewka lub odszycie.

A może to być podszewka lub inny materiał, którym sukienka wykończona jest od lewej strony. Bardzo często podszewki są krojone mniejsze od elementów wierzchnich sukienki. Podszewka ma też tendencję do kurczenia się podczas prania ( w szwalniach nie dekatyzuje materiałów przed szyciem).Za ciasna sukienka, sprawdź podszewkę

Kolejną rzeczą jest nieodpowiednie niedobranie materiału na odszycia lewej strony lub wykończenia ze względu na właściwości materiału.

Ta różowa sukienka została uszyta z tkaniny lnianej. Len jest tkaniną podatną na rozciąganiae. Natomiast tkanina użyta na na podszewkę była  to bawełniana, mało rozciągliwa. Okazało się, że była dodatkowo mniejsza niż zewnętrzny materiał-len.  Dlatego usunęłam tą podszewkę. A z niej wykończyłam podkroje pach i dekoltów.

Wykończenie dekoltu podszewką z odszycia

 Jeśli sukienka jest na podszewce lub tylko górna część sukienki jest odszyta innym materiałem, to najpierw sprawdź, czy podszewka nie jest węższa od tkaniny wierzchniej. A może wierzch sukienki jest elastyczny i rozciągliwy. Natomiast zastosowana podszewka jest sztywna i nierozciągliwa. 

Jeśli tak, zacznij najpierw od usunięcia podszewki ! 

 

A teraz konkretnie, jak poszerzyć sukienkę w biuście:

Najlepszym miejscem na poszerzenie sukienki, która jest za ciasna w biuście są szwy boczne. Wstawki po bokach są mało widoczne i spełniają najlepiej swoją funkcję.

Poszerzanie za ciasnej sukienki

Przygotowanie wstawek do poszerzenia sukienki:

Po pierwsze musisz wiedzieć, ile brakuje centymetrów w obwodzie klatki piersiowej. To znaczy, o ile centymetrów sukienka jest za wąska w biuście.

Jeśli sukienka jest rozpinana na suwak. Mierzysz od krawędzi suwaka do krawędzi drugiej strony ile tbrakuje do swobodnego zapięcia suwaka.

Jeśli sukienka za mała w biuście jest bez zamka.  Zmierz obwód klatki piersiowej osoby. Potem zmierz obwód na wysokości biustu w sukience. Ta różnica da Ci informację, jak szerokie powinny być wstawki w ubraniu.

Przykład wyliczeń do poszerzenia i zrobienia wstawek:

Podam na przykładzie tej różowej sukienki. Sukienka była za ciasna w biuście i pod o ok. 9 cm. Podzieliłam na pół, dodałam zapasy na szwy plus jeszcze dodatkowy luz. Czyli zrobiłam 2 wstawki o szerokości 8 cm każda i uwzględnieniem 1,5 cm na zapasy szwów.

Jak poszerzyć sukienkę w biuście?

Poszerzając sukienkę, nie rób jej od razu “na gotowo. To znaczy nie obrzucaj/ nie wykańczaj brzegów szwów. Zazwyczaj  ubrania, które mamy poszerzyć musimy jeszcze przymierzyć, zanim finalnie wykończymy. Na przymiarce jeszcze dopasowujemy wstawkę, żeby była ładnie dopasowana do ciała. Żeby nic nie odstawało nienaturalnie.  I dopiero jak naniesiemy poprawki, to możemy wykończyć.

 

Jak widzisz, nawet na jednolitej tkaninie dobrze zrobione wstawki poszerzające są mało widoczne. A najważniejsze sukienka jest uratowana. Nie trzeba kupować nowej i myśleć co zrobić z za ciasną :). Zanim powiesz swojej klientce “nie da się” sprawdź, jaki POTENCJAŁ ma sukienka na poszerzenie, zaproponuj jak  i czym można poszerzyć. Jeśli sama masz problem z za ciasną sukienką na wysokości piersi, szukaj kreatywnej krawcowej. Na pewno podpowie Ci rozwiązanie i poszerzy o ile trzeba :). 

Szukasz inspiracji na poszerzanie sukienek czy bluzek, zerknij do mojego innego wpisu na ten temat :Za ciasna sukienka, pomysł na wstawki-poszerzanie

Pozdrawiam i kreatywnych przeróbek życzę. Ratujcie ubrania i dajcie im drugie życie.

Agnieszka 🙂

PS. Jeśli potrzebujesz profesjonalnego wsparcia w biznesie krawieckim, projektach szyciowych, zapraszam do kontaktu:KONTAKT

 

 

 

You may also like

Leave a Comment

Translate »