Za wąska sukienka. Pomysł na poszerzenie.

Jak poszerzyć za ciasną sukienkę i dobrać odpowiednie wstawki oraz miejsce ich wszycia.

by Agnieszka
Jak poszerzyćsukienkę

Jak uratować za ciasną sukienkę i poszerzyć ją o odpowiednią ilość centymetrów. Zdarza się nam “upolować” fajną sukienkę i do tego niedrogą. A niestety sukienka jest zbyt ciasną. Tak, jak w przypadku tej fajnej sukienki stylizowanej na lata 60-te. Rzadko zdarza ją się takie perełki, więc do dzieła – poszerzamy 🙂

 Warto zrobić wszystko, żeby ją zachować dla siebie :).

W poniższym filmie pokazuje co było nie tak i jakie są możliwości poszerzenia dla tej sukienki.

 

Jeśli uda się Wam wcisnąć w sukienkę, to w ten sposób nie sprawdzicie ile centymetrów brakuje w obwodzie. Należy zmierzyć siebie/ klientkę w obwodzie (biust/ pas/ biodra) i zmierzyć na płasko sukienkę. Różnica  w obwodach plus 4 centyrmetry luzu, da  Wam  szerokość wstawek, które należy wszyć w bokach.

Do wstawek dodajemy oczywiście zapasy na szwy. Jeśli sukienka była zszywane na 1 cm, to dodajemy do bocznych wstawek po 1 cm z każdej strony, plus podłożenie takie jak w sukience. W rękawach też trzeba zrobić wstawki, ale tylko takie żeby pasowały obwody podkroju pachy. Dalej już tylko zwężamy wstawkę do zgubienia.

Tak, jak pokazałam w filmie do poszerzenia została wykorzystany materiał, który stanowił podszewkę. Był zniszczony, może miał wypaloną dziurę, bo tak śmiesznie wycięty był na przodzie :). Ale to nieistotnie, podszewka była cała do usunięcia, ale za to idealnie pasowała do tonacji materiału sukienki, ten sam zgaszony róż.

Klientka proponowała, żeby ją skrócić i pozyskać z tego materiał do poszerzenia. Ale z tego wyszedłby mały trójkącik łączony z dwóch kawałków. A sukienka stałaby się zbyt krótka.

Jak mierzycie sukienki do skrócenia warto zrobić kilka ruchów, jakie wykonujecie normalnie (samo stanie przed lustrem nie wystarczy ;), żeby przekonać się, czy nie będzie za krótka np. skłony, usiąść na krześle. Ten materiał był sztywniejszy i przy lekkim skłonie odsłaniał za dużo  :).  Dlatego wymyśliłam wstawki z podszewki (to był satynowy materiał, nie zwykła podszewka).  

 

Jak pisałam, materiał był cienki ale sztywny. Dlatego, żeby nie wyglądać jak w bezkształtnej tubie, figurę klientki podkreśliłam zaszewkami.

Zaszewki zaznaczyły wcięcie w talii i podkreśliły biust. 🙂

nauczyciel szycia

taliowanie sukienki

sewing blog

Elegancka sukienka

Co myślicie o efekcie końcowym?

Największe zadowolenie jest wtedy, gdy klient cieszy się z efektu. Sukienka pasuje, nadal wygląda elegancko i nietuzinkowo 🙂

Szukasz więcej inspiracji do poszerzenia. Zapraszam do wpisu, jak poszerzyć sukienkę za ciasną w biuście :https://szyciezkagi.pl/jak-poszerzyc-sukienke-w-biuscie-przerobki/

Jeśli nie masz, jak w tym przykładzie materiału na wstawki, zapraszam do wpisu poprzedniego, w którym tłumaczę, jak dobierać wstawki poszerzające ubranie: https://szyciezkagi.pl/jak-najlepiej-poszerzyc-i-wydluzyc-ubranie/

 

Pozdrawiam i życzę ciekawych inspiracji w szyciu i przeróbkach ubrań. I zapraszam do zapisu na inspirujący krawiecki newsletter.

Agnieszka Kułakowska KAgi 🙂

 

You may also like

Leave a Comment

Translate »