Warsztat krawiecki, co to tak naprawdę jest?

by Agnieszka
Budowanie warsztatu krawieckiego

Na hasło warsztat krawiecki większość osób wyobraża sobie miejsce z maszynami, manekinami, stołem do krojenia.  A ja, chciałabym Ci przedstawić warsztat krawiecki z innego punktu widzenia, który uważam za bardziej istotny w zawodzie krawca.

Co to warsztat krawiecki?

Obserwuje osoby, które zaczynają uczyć się szyć lub myślą zazwyczaj o niezbędnym sprzęcie. Skupiają się nad rodzajem maszyny, kombinują ile musza wydać na całe wyposażenie, tak żeby szyć dla innych usługowo. W sumie o osobach , które szyją hobbystycznie już pisałam. W tym wpisie skupię się na osobach, które chcą szyć zawodowo.

WARSZTAT KRAWIECKI, to zestaw umiejętności, które sprawiają, że  jesteś  krawcową/ krawcem. Maszyny i urządzenia nie zrobią z Ciebie profesjonalisty w tym zawodzie. To tak, jak w powiedzeniu “słabej baletnicy, to przeszkadza rąbek u spódnicy”. I tak samo jet w tym zawodzie. Można zrzucać winę na braki materialne i inne niedogodności. Ale tak naprawdę liczą się Twoje umiejętności. 

I nie chodzi tylko o umiejętność estetycznego szycia i wykańczania odzieży i innych rzeczy. Chociaż estetyka lewej strony ubrania mówi dużo o krawcu i jego jakości :).

Niestety szkoły odzieżowe nie przygotowują uczniów do zawodu, nie pomagają w tworzeniu warsztatu zawodowego/ rzemiosła krawieckiego. Przynajmniej tak było za moich czasów i sadzę, że niewiele się zmieniło. A może jest gorzej bo wiele szkół przestało istnieć. Chyba to o czymś świadczy, że program nauczania nie nadążył za zmianami społecznymi. Młodzi ludzie nie wyobrażają sobie, jakie mają perspektywy po szkole odzieżowej. Większość uczniów myśli, że jedyną prespektywą po tej szkole, jest praca w szwalniach/ zakładach krawieckich.

Sprowadzanie zawodu krawcowej tylko do szycia ubrań na akord (ilość) w szwalniach lub prostych poprawek krawieckich jest ograniczające i błędne.

 

Podam Ci moją  DEFINICJĘ WARSZTATU KRAWIECKIEGO:

WARSZTAT KRAWIECKI, to niezbędny zestaw umiejętności technicznych związanych z szyciem, obsługą maszyn i urządzeń,  a także umiejętności miękkich m.in. obsługą klienta, tworzenie atmosfery, asertywność. Warsztat krawiecki osoby, która samodzielnie chce świadczyć usługi krawieckie, obejmuje również tworzenie ofert, przygotowywanie wycen, oszacowań zużycia materiału itd.

A to wszystko powinno się “spinać” finansowo. Dlatego umiejętność prowadzenia własnego biznesu, nawet jednoosobowego też jest potrzebna. Nie uciekniesz od kwestii księgowo-finansowych.  Bo inaczej pójdziesz z torbami, niestety.

 

Tworzenie rzemiosła krawieckiego

 

Jak widzisz, warsztat zawodowy krawca, to nie tylko sprawne maszyny, które umożliwią Ci precyzyjne  szycie.

W warsztacie krawieckim osoby świadczącej usługi krawieckie,  tak samo liczy się” wprawne wyrobione oko”, które pomoże dopasować ubranie, nanieść poprawki, tak żeby Klient wyglądał lepiej. Jeśli będziesz szyć na miarę, dobrze jeszcze odpowiednio doradzić materiał i obliczyć ile będzie jego trzeba kupić na konkretne ubranie.

Równie ważne jest umiejętne wycenianie swojej pracy. To musi się opłacać. I nie wierz tym, którzy uważają, że usługi krawieckie powinny być tak tanie, żeby każdy mógł z nich korzystać (niech te osoby pomyślą o swojej pracy w ten sposób a zmienią zdanie). Zgadza się tylko w kwestii prostych, szybkich i niewymagających zbyt wielkich umiejętności poprawek krawieckich.

Szkoda tylko, że żadne szkoły tego nie uczą. Człowiek kończy naukę i tak naprawdę oprócz teorii nie wie nic o prawdziwych zasadach szycia miarowego, kreatywnego krawiectwa i budowania/ rozwijania własnego warsztatu krawieckiego.

Podsumowując, chciałam Cię zainspirować do rozwijania swoich umiejętności w szerokim zakresie. Dzięki, temu będziesz świetną/ świetnym specjalistą w dziedzinie szycia. A to, otworzy Ci drogę do wielu możliwości. Bo branża krawiecka, to nie tylko szycie przy maszynie 10 godzin dzienne, możliwości jest o wiele więcej.

Na pewno nie wyczerpałam tematu, bo jest on bardzo obszerny. Napisz do mnie (kontakt ) jeśli chcesz rozwijać swój warsztat krawiecki zawodowo, świadczyć usługi szycia miarowego i prowadzić swój biznes krawiecki. Jeśli  będą chętni, również czytelnicy anglojęzyczni, to przygotuję więcej na ten temat w formie ebook (również w wersji w języku angielskim).  Daj znać czy potrzebujesz wsparcia praktycznego i merytorycznego.

Rozwijaj się kreatywnie i buduj wytrwale swój WARSZTAT KRAWIECKI. Im więcej będziesz praktykować, tym będziesz w tym lepszy/ lepsza i będziesz mieć więcej możliwości w biznesie.

Pozdrawiam Cię ciepło,

Agnieszka 🙂

 

 

You may also like

Leave a Comment

Translate »