Wykończenie na surowo i szwy nakładane na przykładzie płaszcza

by Agnieszka

W ciągu ostatnich lat szycie ubrań z wykończeniem NA SUROWO stało się bardzo popularne. Na przykładzie płaszcza, który szyłam dla Klientki na miarę pokażę Ci, jak można to zrobić.  Pokażę też,co to szwy nakładane.Płaszcz wykończony na surowo

Wykończenie “NA SUROWO” oznacza, że krawędzie materiału nie są zabezpieczanie żadnym odszyciem czy  owerlockiem. Bardzo szybko przyjęło się to w produkcji masowej ze względu na oszczędność czasu szycia i pracochłonności wykończenia. Z wykończeniem na surowo szyje się płaszcze, kardigany, bluzy, t-shirty zarówno z tkaniny, jak i dzianiny.

Szycie płaszcza na miarę

Ten płaszcz uszyłam na zamówienie Klientki z wełny w kolorze khaki. Płaszcz nie ma podszewki i jest wykończony na surowo.

Jak widać na zdjęciu krawędzie płaszcza są tylko ostębnowane 5 mm od krawędzi.

 

Kołnierz uszyłam z podwójnego materiału. Doszyłam również odszycie krawędzi przodu, żeby były stabilniejsze a płaszcz cieplejszy.

Szycie płaszczySuper szycie

Jeżeli chcesz uszyć taki płaszcz sobie, czy Klientce musisz pamiętać o bardzo ważnej rzeczy. Nie każdy materiał nadaje się na wykończenie na surowo. Należy sprawdzić czy tkanina nie będzie się strzępić a dzianina nie będzie się pruła, czy nie będą “leciały”oczka. 

Szycie płaszcza z surowym wykończeniem

Materiał powinen być ścisło tkany, jeśli chodzi o tą wełnę płaszczową. Będąc w sklepie warto spróbować trochę sprawdzić, “poszarpać” brzeg tkanin, , który nam się podoba :).

Płaszcz ten oprócz wykończenia na surowo był zszywany SZWAMI NAKŁADANYMI. Tak widzisz na zdjęciu rękawów, jeden kawałek materiału jest nałożony na drugi i przeszyty na 5 mm od krawędzi. Szwy nakładane są bardziej pracochłonne ale efekt jest super i pasuje do tego wykończenia.Płaszcz z nakładanymi szwamiSTARANNE KROJENIE TO PODSTAWA

 Chciałam jeszcze zasygnalizować Ci, coś jest bardzo ważne w szyciu ubrań z wykończeniem “na surowo”.  Należy bardzo dokładnie KROIĆ. Podczas krojenia powinieneś pamiętać, że brzegi ubrania będą widoczne na wierzchu. Dlatego też, staraj się kroić dokładnie, płynnie, bez zygzaków i zadziorków.              Bo od tego będzie zależała estetyka szytego ubrania. 

Dodatkowo poniżej przedstawiam kardigan, który szyłam również z wykończeniem na surowo (bez żadnych stębnowań po wierzchu).  Ale kardigan był z grubej dzianiny dwustronnej. Bardzo ładna i ciepła dziania, ścisło dziana, niestrzępiąca.

Tak to jest w szyciu ubrań, że należy dobrze dobrać materiał do każdego projektu. Bo to jest gwarantem udanego szycia!

Kardigan z surowym wykończeniem

Pozdrawiam ciepło i życzę twórczej pracy

Agnieszka 

 

PS.  Jeśli potrzebujesz doradztwa krawieckiego lub wsparcia przy tworzeniu prototypu, szablonów, zapraszam do kontaktu: Współpraca

You may also like

2 komentarze

Milena 1 października 2022 - 7:38 pm

Hej, to ja mam takie pytanie 🙂 mam sukienkę, która miała w opisie produktu że jest wykończona surowo. Czyli nie ma nic, nawet delikatnie się podwija. Zastanawiam się, czy jej nie skrócić, by materiałem zakryc trochę plecy (ma głęboko dekolt z tyłu i naprawdę nie mogę dobrac biustonosza). Czy jeśli ja obetnę to będzie tak samo jak teraz? Czy jednak surowe wykończenie choć nie ma obszycia to jest czymś zabezpieczane? 95% i 5% elastan. Pozdrawiam.

Reply
Agnieszka 3 października 2022 - 5:54 am

Czasami ubranie wykończone na surowo jest jednak na brzegu przeszyte ściegiem (zwykła stębnówka) lub czasami overlockiem. Z tego, co napisałaś, tak dzianina nie powinna się strzępić a naturalnie brzeg zawinie się. Dlatego możesz śmiało obciąć sukienkę. Jeśli masz wątpliwości możesz przesłać mi zdjęcie dołu sukienki. Pozdrawiam 🙂

Reply

Leave a Comment

Translate »