Ile materiału kupić? Zużycie materiału

by Agnieszka
Ile potrzeba materiału na ubranie

Jeśli zamierzasz kupić materiał,ale nie wiesz ile jego kupić. W tym wpisie podpowiem, na co zwrócić uwagę, co ma wpływ na zużycie materiału na ubranie.

ile kupić materiału na ubranie

Bo nie zawsze, jak mówią sprzedawcy w sklepie z materiałami “wystarczy długość np. ubrania plus długość rękawa”. Jeśli zaczynasz swoją drogę z szyciem usługowym zawodowo, te informacje przydadzą Ci się do profesjonalnej obsługi Klienta.

To ile potrzeba kupić materiału  nie zależy wyłacznie od długości ubrania, jakie będziemy szyć dla Klienta. Ważny jest też rozmiar ubrania! Istotne jest żeby nie wypuszczać Klienta samego do sklepu po materiał, bez instrukacji na co ma zwrócić uwagę, ile kupić materiału. Wiele osób, które idą po raz pierwszy do sklepu z materiałami czują się przytłoczone ilością i mają kłopot z wyborem np. koloru czy rodzaju. A co dopiero jak trzeba zdecydować ile kupić wybranej tkaniny/ dzianiny. Dlatego, żeby Twój klient czuł się pewniej w tej nowej sytuacji warto spotkać się z nim przed zakupem materiału, poinstruować, doradzić i podać ile materiału ma wziąć. I co ważne, że nie tylko długość materiału ma znaczenie.

Ile potrzeba materiału na ubranie

Ale żeby tak uświadomić Klienta, sama musisz mieć pewną wiedzę na ten temat.

Jeśli będziesz szyć ubranie samodzielnie, to polecam żeby przygotować szablony/ formy ubrania wcześniej. A następnie obliczyć ile dokładnie będzie potrzeba materiału przy określonej szerokości. Można zaznaczyć  na stole daną szerokość i próbować różne układy szablonów. Często bywa, że Klient dzwoni ze sklepu, bo znalazł coś “pięknego” i materiał ma inne parametry od tego, na który wyliczyliśmy zużycie:). Wtedy dobrze być przygotowaną :). A teraz to, na co chciałam zwrócić najbardziej Twoją uwagę.

W ciągu ostatnich lat polityka zarobkowa producentów materiałów zaczęła sie zmieniać.               I mimo, że ceny materiałów tak bardzo nie rosną, to producenci znaleźli inny sposób na powiększanie swojego przychodu.

czy tylko długość ma znaczenie do zużycia materiału

Producenci materiałów produkują tkaniny o dużo mniejszej szerokości!!!!

         Dla Ciebie to bardzo istotna wiadomość. Bo szerokość materiału jest bardzo ważna przy wyliczeniu zużycia na ubranie. Kiedyś standardowo tkaniny miały 150 cm szerokości. A tylko niektóre, tak jak jedwabie były węższe. Natomiast teraz zwykłe letnie wiskozy lub inne popoularne tkaniny mają po 135 cm szerokości. A to bardzo duża różnica, zwłaszcza jeśli szyjesz długą suknię.

 

ile trzeba materiału kupić

Dla mnie to jest nieuczciwe. Chociaż, jak bacznie obserwujecie rynek i swoje zakupy, to na pewno zauważyliście, podobne tendencje w innych produktach. 🙁  I     Wchodząc do sklepu zerkam na cenę, materiał podobny, więc zakładam, że wiem ile i na co potrzeba. Ale okazuje się teraz, że musze kupić tego materiału dużo więcej. A szerokość 135 cm nie daje już tak dobrego układu  kroju szablonów. Zostaje więcej wypadów, czyli kawałków materiału, z których nie da się nic wykroić.

A dla osób, które lubią też oglądać mam krótki film w tym temacie:

Na przykład ta letnia wiskoza w kwiatuszki ze zdjęć powyżej była sporym zaskoczeniem. Bo również była wąska 135 cm. Podając klientce ile ma kupić materiału wyliczałam zużycie przy materiale o szerokości 150 cm. Bo taki był standard w tego rodzaju materiałach. Dodam, że wzór na materiale może też dużo zmienić. Ale to już jest szerszy temat i bardziej złożóny, bo wiele jest opcji wzorów.

Ale już nic pewnego nie ma w materiałach do szycia. Dlatego uważaj, pytaj, przeliczaj!

 

Obecnie jestem w trakcie pisanie e-booka, który ułatwi wyliczenie ile kupić materiału. Przedstawiam w nim szerzej  temat , co ma wpływ na zużycie materiału. Bo  w tym wpisie zaznaczyłam tylko delikatnie, że nie tylko długość jest istotna, ale szerokość również. Chciałam przygotować szczegółowe informacje, które ułatwią Ci pracę w obliczaniu ilości niezbędnego materiału na ubranie  dla klienta lub dla siebie. Bo jest wiele czynników, które mogą zupełnie zmienić układ kroju szablonów ubrania i przez to zużycie materiału.

Wiecej o ebook “ILE KUPIĆ MATERIAŁU? Co wpływa na zużycie materiału i jak wyliczyć jego niezbędną ilość ”  znajdziesz na stronie: Ebooki krawieckie,       e-book w cenie 29 zł. 

 

Pozdrawiam

Agnieszka 🙂

PS. Jeśli masz problemy z szyciem, uczysz się i coś sprawia Ci trudność. Napisz, postaram się coś podpowiedzieć i pomóc zlaleźć rozwiązanie. 

You may also like

2 komentarze

Joanna 16 lutego 2022 - 12:51 pm

Dziękuję za bardzo istotne informacje przy zakupie materiału. Lubię szyte sukienki na miarę, ale nie lubię jak zostaje za dużo niepotrzebnego materiału. Po pierwsze jest to marnotrawstwo materiału, a po drugie pieniędzy.

Reply
Joanna 16 lutego 2022 - 12:55 pm

Bardzo praktyczne rady. Sukienki szyte na miarę są zawsze lepsze niż gotowe. Dzięki temu nie ma potrzeby ani skracać ani wydłużać sukienki.

Reply

Leave a Comment

Translate »