PRANIE UBRAŃ – kilka porad

by Agnieszka

Właściwe pranie zapewnia dłuższe życie ubrań.

 

Zazwyczaj producenci ubrań podają na metkach, jak należy pielęgnować daną odzież (pranie, prasowanie). To fakt, że obecnie większość producentów bardzo się asekuruje, podając temperaturę prania i prasowania taką, że za żadne skarby świata tego nie da się uprasować. Niektórzy idą jeszcze dalej i zalecają tylko  pranie chemiczne.

Pranie chemiczne może nie jest zbyt drogie, ale jak kupi się bluzkę poliestrową po przecenie, to niewiele osób odda ją do czyszczenia do pralni  😉 .

 

Przyznajcie szczerze, czy wogóle patrzycie na metki z przepisami prania i prasowania????

Większość osób nie. Pierze wszystko jak leci lub ustawia delikatniejsze programy w pralce do prania, jeśli są zalecienia prania ręcznego :).

Ale jest kilka uniwersalnych zasad prania ubrań w pralce automatycznej. Jeśli będziecie ich przestrzegać to ubrania będą dłużej w dobrej formie.

 

To, w jakiej formie wkładamy ubrania do pralki ma ogromne znaczenie.

Jak prać ubrania

Należy ubranie przewrócić na lewa stronę.

Przygotowanie koszuli do prania

 

 

Trzeba  zasunąć suwaki i zapiąć wszystkie guziki. I odwrócić na lewą stronę.

Pranie ubrań na lewej stonieJeansy prać na lewej stronie

A dlaczego?

Ubranie obraca się w bębnie pralki.  A wszelkie wystające/ ostre elementy jak, ząbki suwaków (zwłaszcza te metalowe), guziki uderzają o materiał (ubrania). Jedno pranie, kilkadziesiąt minut takiego “szorowania ” i nie ma co się dziwić, że materiał ubrania szybko się niszczy. Chciałam podać przykład koszulek z dżerseju wiskozowego , ale one nawet w noszeniu szybko się niszczą. I na punktach styku np. z paskiem torebki, torbą, pasami samochodowymi, w tych miejsach mocno sie mechacą. A koszulka traci swój wygląd.

Wiele osób piorąc jeansy myśli, że to tego typu spodnie to “twarde sztuki” :). Może tak było ale lata temu lub jest teraz bardzo rzadko. Obecnie  są uszyte z mocno elestycznego materiału lub słabego/ nietrwałego.  Niezależnie od marki i ceny wszystkie wyglądają podobnie, mocno wymęczone :). Bardzo szybko jeansy przecierają się, materiał robi się cienki, rozchodzi się nawet w rękach, szybko niszczą się.  Czasami klienci zwężają kilka razy spodnie, bo cały czas rozszerzają się:). Dzieje się też tak dlatego, że materiały z powodu zawartości włókien elestycznych  nie wytrzymują temperatury prania i prasowania.

W niektórych koszulkach  z dzianiny widać wystające gumeczki. Panie wiedzą o co chodzi :).

Drobne elementy garderoby, jak bielizna najlepiej prać w woreczkach, takich sprzedawanych specjalnie do prania.  Lub używać zwykłych bawełnianych worków, bo najważniejsza jest tu ochrona przed tarciem ubrań między soba podczas prania. Worek  chroni własnie powierzchnię danego ubrania przed zmechaceniem, zniszczeniem podczas kontaktu z innym ubraniem, ozdobami przyczepionymi / naklejonymi na ubranie np. cekiny i inne świecidełka itp. 🙂

worek bawełniany do prania

            Delikatne sweterki najlepiej uprać ręcznie. W większości nowych pralek jest już program- pranie ręczne ale nadal to nie jest takie łagodnie jak pranie w dłoniach. Swetry z wełny, angory mają bardzo delikatne włókna, które łatwo się przecierają i mechacą. Dlatego trzeba bardziej je pielęgnować i jeśli zdecydujemy się na pranie w pralce to trzeba włożyć taki sweter najpierw do woreczka, ustawić małe obroty i niską temperaturę. I najlepiej zastosować delikatny środek przeznaczony do prania wełny/ jedwabiu.

Delikatne pranie

Masz problem z ubraniem, nie wiesz czy da się je naprawić/ przerobić.

Napisz, chętnie udzielę wskazówek mail:agnieszka@szyciezkagi.pl lub biuro@kagiszycie.pl

 

Pozdrawiam serdecznie,

Aga KAgi 🙂

 

You may also like

Leave a Comment

Translate »