Kilka ważnych wskazówek, JAK FARBOWAĆ UBRANIE

Farbowanie -sposób na zszarzałe białe rzeczy i wyblakłe kolory ubrań.

by Agnieszka
refresging clothes

Chcę Cię przekonać do domowego farbowania ubrania. To super sposób na zszarzałe białe ubrania i inne rzeczy, których nie da się już wybielić. Przedstawię kilka ważnych wskazówek, jak  farbować ubranie i jakich efektów możesz oczekiwać.

Co zrobić z poszarzałym ubraniem

 

Nie wiem, jak to się dzieje, ale ostatnio białe bawełniane rzeczy szybciej szarzeją. Nie jest to tylko moje spostrzeżenie, inne kobiety też to zauważają. I skoro żaden wybielacz nie pomaga, a materiał jest nadal w dobrym stanie – polecam farbowanie.

Farbowanie to dobre rozwiązanie dla rzeczy, którym nie da się już przywrócić bieli. Więc nie noś zszarzałych ubrań, nie korzystaj z pościeli, która straciła swoją biel. Daj im ładny kolor i drugie życie.

Bo ubieranie białej koszuli, która przestała być już biała i wygląda jedynie na nieświeżą, nie jest dobrym wyborem. Jedynie opcja pocięcia na szmatki do sprzątania pozostaje. Ale tak, to można robić z bardziej zużytymi ubraniami. Bo dobrego materiału szkoda.

Barwniki do materiałów można kupić w wielu pasmanteriach i sklepach z dodatkami krawieckimi, również przez Internet. Są one niedrogie i dostępne w wielu kolorach.

Jak pofarbować ubranie

 

Sposób farbowania ubrań

Farbowanie nie jest trudne w warunkach domowych. Ja najczęściej farbuje używając dużego garnka.

Wystarczy rozpuścić barwnik, dodać octu- zgodnie z proporcjami podanymi na opakowaniu i GOTOWAĆ. Ocet jest ważny w farbowaniu, bo utrwala kolor. Trwa to około godzinę. Ważne żeby przed włożeniem ubrania do garnka barwnik był dobrze rozpuszczony i nie było żadnych grudek.

Podczas gotowania trzeba mieszać ubranie od czasu do czasu, żeby ubranie równomiernie pofarbować.

Jest jeszcze opcja farbowania ubrań i rzeczy w pralce. Jeśli chcesz pofarbować jakąś większą ilość czy coś dużego, jak kurtkę czy pościel. Farbowałam raz i tak samo do pralki wlewamy dobrze rozpuszczony barwnik. Bo jeśli będą grudki to będzie to widoczne na ubraniu w postaci ciemniejszych kropek barwnika.

Jak długo trzyma kolor po farbowaniu?

To co najważniejsze, farbowanie jest naprawdę trwałe. Po wielokrotnym praniu nic nie dzieje się z kolorem. Ten biustonosz prałam już wielokrotnie a kolor ma się dobrze :).

co zrobić z zszarzałym biustonoszem?

 

Co farbujemy, jakie rodzaje materiałów ?

Niezależnie czy farbujemy tkaninę czy dzianinę najlepsze efekty uzyskuje się farbując materiały z naturalnych włókien. To znaczy, że taki jaki barwnik kupujesz np. błękit lub morelowy, to taki będzie widoczny na bawełnie czy lnie. Poniżej przykład użycia błękitnego barwnika na cienkiej tkaninie bawełnianej z haftem(koszula nocna), na bawełnianym topie z dzianiny, kawałku dzianiny (92%bawełna, 8% elastan) i kardiganie zgrubszej dzianiny dresowej (bawełna i ok. 40% poliester). Te z elastanem i poliestrem osiągają bardziej intensywne kolory. Dlatego trzeba to uwzględnić przed farbowaniem, taki może być efekt.

Wyniki farbowania różnych materiałów

 

I tu przechodzę do tego, co może Cię zaskoczyć w farbowaniu:

1.Nie wszystkie rodzaje materiałów farbują się na identyczny kolor (odcień)  przy użyciu tego samego barwnika!

2.Niektóre materiały nie reagują na barwnik, zdjęcie poniżej to najlepiej obrazuje.

ten sam barwnik a rózne efekty farbowania

 

pofarbuj zamiast wyrzucić

 

Używałam tego samego barwnika co do koszuli – morelowy kolor. Wzorzysta wstawka zupełnie nie chwiciła koloru. Natomiast gumki i elastyczna siateczka -boki biustonosza pofarbowały się na bardzo intensywny kolor. Za bardzo. I teraz w sumie, nic do niczego nie pasuje ;(.

Ale kto nie próbuje, ten nie wie. Jedynie bawełna 100% daje gwarancję koloru według barwnika.

 

 

3. Nie pofarbujesz wszystkich rodzajów nici. Musisz wziąć to pod uwagę, jeśli znacząco chcesz zmienić kolor ubrania. Najczęściej nici, którymi jest szyte ubranie pozostaje w tym samym kolorze. Jakie efekty można uzyskac farbując koszulę

Jak na tej koszuli, która była biała. Po farbowaniu materiał jest morelowy ale wszystkie nici białe. Wymiana guzików, to kwestia gustu. Można je wymienić na podobny odcień, co materiał :).

4. Podszewka też jest odporna na farbowanie. Jeśli chcesz pofarbować kurtkę bawełnianą, w której podszewka jest poliestrowa (niestety często stosowana). To kurtkę będziesz mieć w nowym kolorze, a podszewkę i nici w starym!

 

                  Mimo różnych efektów jestem zwolenniczką farbowania ubrań. Nie tylko tych zszarzałych, ale innych których kolor już Ci się znudził lub zbladł. Dzięki farbowaniu można odświeżyć stare ubrania. Dzięki czemu zyskują drugie życie, a my nadal możemy nosić to co lubimy. Drugi ważny plus farbowania, to ekologia i ekonomia. Czyli oszczędzamy – nie kupując nowych rzeczy. I dodatkowo nie wyrzucamy ubrania na śmietnik – ekologia!

 

FARBOWANIE UBRAŃ TO SAME PLUSY. Możesz też farbować ciemne ubrania na jeszcze ciemniejsze odcienie. Ja tak farbowałam wojskową zieloną parkę i była jak nowa :).

Dodatkowo możemy rozwinąć naszą kreatywność i spróbować robić wzory na ubraniu. Czasami wystarczy związać materiał w kilku miejscach i zawiązać nitką. Po wysuszeniu zrobi się wzór na kształt kółek, gwiazdek. Bo miejsce, które zwiążemy pozostanie niepofarbowane. I zamiast jednolitej rzeczy, mamy fantazyjny wzór :).

Podsumowując, nie używaj wyblakłych lub zszarzałych rzeczy czy ubrań. Po prostu je pofarbuj. Daj drugie, bardziej kolorowe życie swoim ubraniom, pościeli i innym materiałom. 

Na powyższy temat nagrałam również dwa filmy. Znajdziesz je na moim kanale na YouTube. Zapraszam serdecznie:

 

 

Jeśli ekologiczne podejście jest Ci bliskie, to zerknij do wpisu, gdzie daję druie życie starym jeansom :https://szyciezkagi.pl/jeans-recyklingpokrowiec-na-fotel/

Słoneczne uściski

Agnieszka  🙂

 

 

You may also like

Leave a Comment

Translate »