Jeśli lubisz określony fason majtek. A nie zawsze możesz takie kupić.

Uszyj sobie sama 🙂 !

Co potrzebujesz do uszycia fig?

To będzie taka bardzo prosta wersja, super wygodych biodrówek.

Zawsze mogą posłużyć jako pierwowzór do kolejnych odszyć, może w wersji bardziej seksownej :).

Po pierwsze wzoru. Nie, nie musisz uczyć się konstrukcji. Wystarczy, że masz swoje figi w ulubionym fasonie. Najlepiej wybierz te, których nie szkoda Ci by było już wyrzucić i mogą posłużyć na wzór.  Albo potem możesz ponownie je zszyć.

Po drugie kawałek dzianiny o długości 30 cm lub możesz dać drugie życie innemu ubraniu z dzianiny. Może to być na przykład koszulka t-shit/ koszulka nocna/ piżamy, które nie nadają się do noszenia ze wzglądu na jakieś defekty, uszkodzenia lub plamy. A dwie częsci majtek nie wymagają aż tak dużo materiału i możesz znaleźć dobre kawałki dzianiny. Takie dawanie drugiego życia ubraniu (recykling) to rozwiązanie ekonomiczne i ekologiczne. Nic nie wydajesz i nie zaśmiecasz ziemi zużytymi ubraniami :). A ile satysfakcji !!!

Gumka, zwykła  lub ozdobna, ja użyję tasiemki silikonowej.

Tasiemki do wykończenia majtek.

I oczywiście maszyna :). Dobrze żebyś miała nici elestyczne. Ale jak nie dysponujesz takimi to ustaw w maszynie drobny ścieg i lekko poluzuj. Szycia będzie niewiele, bo podkroje nogawek będą wykończone na surowo.

I jeszcze papier na formę. Możesz skleić po 2 kartki A4 i starczy (razem 4).

 To zaczynamy!

1)  Prujesz szwy, tak delikatnie, aby dziur nie zrobić.

2)  W tej wersji są trzy elementy: przód, tył i kroczek (od wewnętrznej strony). Jesli używasz na szycie fig dzianiny poliestrowej (może coś kroisz z ubrań sportowych) to postaraj się, aby kroczek był z naturalnej dzianiny.

 

Forma papierowa na figi

3 ) Przykładasz części fig na papier, odrysowujesz. Zanim wytniesz, złóż papier na pół, żeby sprawdzić czy forma będzie symetryczna. Jak robimy formę z używanej odzieży, to  ona może być już trochę zdeformowana (zwłaszcza ta z dzianiny), dlatego lepiej robić formę na papierze. Nie polecam przykładania od razu rozprutych części majtek na materiał i krojenie.  Na papierze masz szansę dokonać korekty lub potem po uszyciu wprowadzić zmiany i mieć ją do dalszych eksperymentów krawieckich :).

4 ) Jak mamy formy przystępujemy do krojenia. Jeśli nie masz jeszcze wprawy w odróżnianiu prawej i lewej strony dzianiny, to rozciągnij dzianinę lekko.

 

 

Dzianina zazwyczaj zakreca się na prawą stronę i w prosty sposób i wiesz jak kroić, szyć :).

Jak odróżnić prawą stronę dzianiny.

Składamy przód i tył prawą stroną do prawej razem z kroczkiem  i zszywamy. szycie majtek

Zszywamy boczne części kroczka mocując z przodem, prawa strona do prawej.

 

Następnie zszywamy boki. A do góry przyszywamy (od lewej strony taśmę silikonową.

Podczas przyszywania lekko naciagać taśmę, żeby góra fig dobrze trzymała się ciała.

Figury aniołków Victoria’s Secret nie mam, więc efektu prezentować na sobie nie będę  :).

         Figi biodrówki, z delikatnymi nieodznaczającymi się podkrojem nogawek (na surowo, czyli bez wykończenia). Coś sportowego , naturalnego i prostego, może  noc lub w te dni, gdy skóra kobiety jest bardziej wrażliwa na dotyk poliestrowych  drapiących koronek i wybiera  miekkość :).

Całe figi zszywałam owerlockiem i tak samo przyszywałam taśmę do góry. Ale równie dobrze możecie to zrobić zwykłą maszyną z użyciem nici elastycznych lub drobniutko ustawionego ściegu zyg-zak, lekko poluzowanego (żeby był elastyczny). Użyłam dzianiny z elastanem (bawełna 98 %), nie pruje się, więc nie ma obawy, że po noszeniu lub praniu “polecą oczka”.

I masz majtki za grosze 🙂 dodatkowo takie jakie lubisz i nie odznaczają się pod ubraniem.

 

 

 

A następnym razem może uszyjesz na przykład z czerwonej lycry z czarną elastyczną siateczką :). hmm..

Jeśli interesuje Was temet szycia fig, różnych sposobów wykończenia i innych fasonów, dajcie znać w komentarzu lub wiadomości:agnieszka@szyciezkagi.pl

Pozdrawiam 🙂

Aga KAgi

 

 

 

 

You may also like

Leave a Comment

Translate »