Zazwyczaj mówimy o kurtkach na jesień/ zimę- kurtki puchowe. Chociaż nie zawsze wypełnienie w środku to puch. Opowiem, dlaczego wypełnienie kurtki wydostaje się na zewnątrz i na co zwrócić uwgę kupując kurtkę ocieplaną.

 

 

Powodem, dla którego zawartość kurtki wydostaje się na zewnątrz jest słaba jakość materiału. Zazwyczaj kurtki szyte sa z ortalionu, czyli nieprzemakalnego materiału. I może zdążyliście zauważyć, że z tym bywa różnie ;). Czasami niewielki deszcz i ubranie pod kurtką jest mokre.

Ale wrócę do ocieplanych kurtek. Jeśli materiał zewnętrzny jest słabej jakości, cieki i delikatny, to ocieplenie z wewnątrz może wychodzić każdym szwem. Wszędzie, tam gdzie było przeszycie i wkłucie igły.  Ale winę za to ponosi też słabo zabezpieczoone wypełnienie od środka. Czasami, jak przewróci się kurtkę puchową lub z pierzem na lewą stronę (te kurtki z podszewką) od razu sypie się z każdej strony. I potem ten uwolniony puch przechodzi na prawą stronę, czasami również od strony podszewki. A gdy zdejmujemy kurtkę, cały puch mamy na sobie :).

 

 

 

 

 

Ta kurtka marki Orsay miała podwójny problem. A mianowicie pierze wydostawało się podszewką  i przez wierzchni materiał. To co mogłam zrobić, to podszewkę podszyć tkaniną wsypową i zabezpieczyć szwy dodatkowo obrzucając owerlokiem. Niestety nieszczelny wierzch to problem zastosowanej tkaniny. Klientka przed przyjściem do mnie próbowała reklamować nową kurtkę, ale sklep tego nie uwzglądnił!!!

Czyli nauka jest taka, ze producenci szyją i mają to gdzieś , co dzieje się z ich ubraniami i umywają ręce od braków.

Jeśli chodzi o problem z wychodzącym puchem/ pierzem chodzi , to jak ratować kurtkę za pomoca tkaniny wsypowej  pisałam już wcześniej.  Tu        https://szyciezkagi.pl/poprawki-w-kurtce-puchowej-wsypa-przychodzi-na-ratunek/

Słaby materiał

Ostatnio bardzo dużo jest w sprzedaży kurtek pikowanych, lekkich takich bez podszewki. Gdzie materiał jest dwustronny, czyli lewa strona jest podobna jak prawa. Zauwazyłam, że materiał to cieniutki ortalion. Do noszewnia jest fajny lekki, nawet jako długi płaszcz, ale bardzo łatwo go zniszczyć. Już miałam kilka takich poprawek. Klienci delikatnie czymś zarysowali, np. ostatnio klientka podczas zakupów kartonem od mleka i zrobiła się dziura i puch zaczął uciekać. Zostaje tylko zszycie po wierzchu, bo innej opcji nie ma. Dodatkowo można naszyć na miejsce zaszytej dziury fajną aplikację, o ile pasuje do stylu kurtki.

A i jeszcze chciałam wspomnieć o kurtce marki Ferrari,Puma. Nic z niej nie wychodziło ale niestety została uszyta z cienkiego słebego ortalionu. Delikatna rysa i materiał pękał! Klient miał z nią też inny problem. Bo w kurtce był wszyty suwak wodoszczelny. Takie suwaki z wierzchu mają warstwę gumową, która chroni przed wodą a pod spodem są ząbki/ spirala suwaka. Niestety listwa pod zamkiem wcinała się w suwak i ten cienki materiał podarł się. Wymieniłam suwak na zwykły a listwę pod suwakiem dodatkowo przepikowałam (kilka pionowych przeszyć), tak żeby dodatkowo spłaszczyć listwę.

kurtka Ferrari

Wypełnienie kurtek

Najczęściej kurtki zimowe ocieplane sa puchem lub pierzem. I tak jak pisałam powyżej, w przypadku słabej jakości materiałów i niedokładnego szycia to ocieplenie wydostaje się na wierzch.

Ale jest jeszcze jedna możliwość , to ocieplina. W sklepach znajdziecie również pod nazwą OWATA. Jest różnej grubości. I najlepsze w niej to, że jest zwarta, nie przedostaje się na zewnątrz ubrania.  Zapytacie o ochronę przed zimnem?

 

 

 

 

 

Kurtka, którą mam jest niesamowicie ciepła. Sprawdzona przy ostatnich kilkunastostopniowych mrozach. Na metce kurtki w składzie opisana jest jako mikrofibra.

Dlatego jeśli mieliście już problemy z uciekającycm puchem, to kupując nową kurtkę sprawdźcie dokładnie, z czego jest ocieplenie. Po co kupować słabej jakości i potem szybko wyrzucać. Kupujmy świadomie. 

 

 

 

Pozdrawiam ciepło i do następnego wpisu 🙂

Agnieszka Kułakowska

 

 

 

You may also like

Leave a Comment

Translate »