Czy rodzaj podszewki ma znaczenie?
Przyglądając się ubraniom w sklepach odnoszę wrażenie, że producenci nie zwracają na to uwagi. Chyba dla niektórych najważniejsze było, żeby produkcja była tania i jak najmniejsze zużycie materiałów. Klienci dopiero po czasie zauważają, że coś jest nie tak. Podszewka się kurczy, szwy sie rozchodzą i strzepią.
Od kilku lat popularne jest szycie ubrań eleganckich typu marynarka, sukienka biznesowa a nawet garnitur z dzianiny. Jakie zadanie ma dzianina? Ubranie ma być wygodne, jest miękkie, rozciaga się, nie krępuje ruchów. To dlaczego do takich ubrań producenci wstawiają nieelestyczną podszewkę? Po co? Cała funkcja dzianiny przestaje spełniać swoje zadanie!
Warto zapamiętać, że dobór podszewki do ubrania ma istotne znaczenie.
Kupując podszewkę trzeba pamętać o kilku zasadach. Nie tylko kolor ma znaczenie :). Chociaż kolorowa, wzorzysta może poprawić humor i nadać odrobinę szaleństwa stonowanym marynarkom i nie tylko :).
SKŁAD
Najlepiej naturalny, wiskoza. Jeśli płaszcz jest wełniany a doda się poliestrową (sztuczną) podszewkę, to właściwości wełny nie są wykorzystane. Nie grzeje jak powinna, nie przepuszcza powierza. Niestety w gotowych płaszczach, czasami w garniturach są poliestrowe podszewki. Poliestrowe są tańsze, więc wiadomo dlaczego taki wybór producentów. Możecie zerknąć na metkę ze składem. Ja spotkałam sie z tym, że na metce jest napisane „podszewka wiskoza 100%”. A w rzeczywistości tylko rękawy były z podszewki wiskozowej a całość to poliester. Panowie uważajcie przy zakupie letnich garniturów (cieńsze tkaniny), poliester może Wam dać popalić :). Tak samo dziewczyny uwazajcie co pod spodem ma letnia sukienka.
PORA ROKU
Rodzaj ubrania, na jaką porę roku jest odzież. Latem w ubraniu z grubszą poliestrową podszewką można się ugotować. Do letnich sukienek i spódnic jako podszewkę można zastosować batyst. Batyst to cieniutka lekka bawełna.
GRUBOŚĆ (gramatura)
Jeśli np. spódnica jest z lekkiego, cienkiego materiału, to podszewka nie powinna być grubsza od materiału wierzchniego. To jest ważna zasada, chyba że robimy to celowo chcąc uzyskać specjalny efekt usztywnienia.
A do płaszcza grubszego, wełnianego wybierajmy podszewkę o większej gramaturze. Są to zazwyczaj podszewki cięższe, o gęstszym splocie, często z większym połyskiem . W sklepie warto wspomnieć, na jaki rodzaj ubrania kupujecie podszewkę.
RODZAJ ( elastyczna lub nie)
Jeśli ubranie jest z dzianiny lub z tkaniny elastycznej/ rozciągliwej, to wybieramy podszewkę też elestyczną. Są różne, często w gotowych ubraniach dodają taką siateczkę poliestrową lub inną dzinaninę poliestrową. Szczególnie fatalny wybór przy letnich sukienkach bo grzeją i nie przepuszczają powietrza, jak szalone ;).
Przy cienkich przezroczystych sukienkach np. z szyfonu, szczególnie jak miacie trochę ich w szafie, nie warto matrwić sie o podszewkę. W takich przypadkach przyda się zakup/ uszycie halki w cielistym kolorze, czarnym lub białym.
Na koniec coś optymistycznego. Nawet jak podszewka w kupionym ubraniu was uwiera, pocicie się, nie jest przyjemna w dotyku, jest za wąska lub w paskudnym kolorze itp., to zawsze można ją wymienić na lepszą:).
Jeśli macie dodatkowe pytania do powyższego tekstu lub inne sugestie, zapraszam śmiało do kontaktu
mail: agnieszka@szyciezkagi.pl
pozdrawiam ciepło Aga- KAgi