Siła wyobraźni – czy jest mi potrzebna w pracy ?

by Agnieszka

Ostatnio Klient podczas przekazywania mi zlecenia zapytał “Czy umie  Pani sobie to wyobrazić, czy może narysować o co mi chodzi?” I dodam, że chodziło o prostą rzecz :).  Postaram opowiedzieć Ci trochę o sile wyobraźni w zawodzie krawca . 

Zdziwiło mnie to, bo to dla mnie oczywista oczywistość :).

W zawodzie krawca/ projektanta DOBRA wyobraźnia to podstawa. Gdybym miała kłopoty z kreatywną wyobraźnią, to jak stworzyć ubranie, formę do szycia widząc tylko szkic ubrania?  Lub jak narysować ubranie, które opisuje Ci Klient, stworzyć szablony, przygotowac proces produkcyjny?

Chcesz sprawdzić, jak radzi sobie Twoja wyobraźnia? Podam Ci coś, co kiedyś uszłyszałam na zajęciach angielskiego od lektora:

“Wyobraź sobie chomika w goglach pędzącego na motorze przez pustynię.

Czy potrafisz, to sobie wyobrazić? I jak szybko 🙂

   Ja wtedy, po tych słowach od razu zaczęłam się śmiać, jak szalona, aż nie mogłam przestać. Bo oczami wyobraźni widziałam tego malutkiego zwierzaka w motocyklowej kurteczce, te malutkie łapeczki trzymające kierownicę :).  Ten obraz zawsze poprawia mi humor. Byłam wtedy z koleżanką a ona zareagowała odwrotnie. Bo zupełnie nie mogła stworzyć w głowie tego obrazu.

A Tobie jak poszło?

Wykonując zawód  krawca/ projektanta/ technologa na każdym kroku musisz korzystać z wyobraźni.

Klient opisuje Ci materiał, z którego chciałby uszyć konkretną kreację, ciach WIDZISZ TO. Albo nawet masz materiał i ktoś mówi Ci co chce z tego uszyć. I w tym momencie już widzisz, jak ten materiał układa się na sylwetce, przy danym fasonie. Oczywiście tylko w Twojej głowie. To Ty musisz podjąć fachową decyzję, czy ten materiał będzie nadawał się na konkretne ubranie, czy nie. jakie rozwiązanie możesz zaproponować.

Na przykład na spotkaniu dostaję szkic projektu sukienki. Aby zadać odpowiednie pytanie, jak Klient/ Klientka chce, żeby była ona wykończona  muszę już mieć w głowie szczegóły. Bo właśnie szczegóły połączenia elementów, sposób wykończenia, zastosowanie szwów,  niezbędne wymiary do pobrania właśnie powinnam uzgodnić widząc szkic lub zdjęcie ubrania.  Nawet jeśli chcę zaproponować lepsze rozwiązanie, to w tym momencie powinno wyświetnić się w mojej głowie.

konsultacje krawieckie

projekt Arkadiusz Podgórzak

tworzenie ubrań

Projekt materiału: Arek Podgórzak

Są proste realizacje i te trudniejsze zwłaszcza przy współpracy z projektantami. Ale właśnie takie wymagające kreatywnego podejścia, dobrej wyobraźni projekty najbardziej rozwijają Ciebie, jako krawcową/ krawca/ rzemieślnika/ fachowca w tej dziedzinie. 

Tak właśnie bez dobrej wyobraźni nic nie zdziałasz. A może się mylę, w sumie dziedzina krawiectwa jest bardzo szeroka.  Możliwe, że znajdziesz coś dla siebie w czym poczujesz się dobrze.

     Jak dla mnie, to właśnie takie trudne kreatywne realizacje są najciekawsze. Żeby pokombinować nad najlepszym rozwiązaniem, połączeniem materiałów i estetycznym wykończeniu. A i najważniejsze, żeby dobrze leżalo ubranie na modelce lub sylwetce Klientki/ Klienta albo nadawało się do sprzedaży w sklepie..  To mnie nakręca bardzo :). 

Mam nadzieję, że spojrzysz teraz trochę szerzej na pracę krawca. Bo to zawód bardzo twórczy i kreatywny. I proszę nie mylić z pracą szwaczki w szwalni, co niestety bardzo często jeszcze się zdarza. A krawiec to nie tylko ten co podkłada nogawki w punkcie poprawek krawieckich. A i w tym przypadku potrzebne są umiejętności i doświadczenie.

Życzę Wam kreatywnych wyzwań krawieckich,

Agnieszka (KAgi)

 

PS. Jeśli masz problemy przy szyciu, rozwijaniu swoich umiejętności lub coś powstrzymuje Ciebie przy tworzeniu marki odzieżowej na jakimkolwiek etapie, to zapraszam na konsultacje:https://szyciezkagi.pl/zakres-swiadczonych-uslug-krawieckich/

 

 

You may also like

Leave a Comment

Translate »