Kilka porad, jak podłożyć SWETER

Szycie swetra z dzianiny swetrowej.

by Agnieszka

Podkładanie swetra a także skracanie swetra, jest czynnością, której obawia się wiele osób. To fakt, dzianina swetrowa jest bardziej wymagająca. Jest bardziej rozciągliwa i szybciej się pruje. Ale w  tym wpisie podam kilka porad, jak dobrze podłożyć sweter i na co zwrócić uwagę podczas szycia.

Jak podłożyć sweter

Najważniejszą rzeczą przy podkładaniu swetra, jest podklejenie/ usztywnienie dołu swetra. To zapobiegnie rozciąganiu się dołu swetra podczas obrzucania owerlokiem i w  użytkowaniu swetra.

Co istotne,  należy dobrać odpowiednie usztywnienie do dzianiny swetrowej/ swetra.

Do rozciągliwych dzianin polecam zastosować wkład odzieżowy klejony dziany. Może być też tkany. Tego typu wkład będzie nadawał stabilizacji dzianinie i będzie też dobrze z nią “pracował”. Unikaj stosowania zwykłej fizeliny, bo bardzo szybko się porwie podczas rozciągania się dołu swetra.

Usztywniania do dzianiny swetrowejNa zdjęciu: z lewej strony wkład odzieżowy klejony tkany. Po prawej stronie- fizelina z klejem (włóknina)

 

Podkładanie swetra zaczynamy od podklejenia dołu wkładem odzieżowym. Uważaj, żeby podczas tej czynności nie rozciągnąć dołu swetra.

Jak podłożyć sweter ?

Podklejanie dołu dzianiny

Następnie obrzucamy dół owerlokiem, szyjąc po usztywnionej części.

Obrzucając dół swetra pamiętaj,  żeby nie rozciągać dołu, a wręcz przeciwnie lekko “wsuwać” dzianinę pod stopkę owerloka.

Obrzucanie owerlockiem swetra

Zmniejsz również docisk stopki owerloka, żeby nie rozciągać dzianiny.

Teraz możesz wybrać, jak podłożysz dół swetra. W przypadku tego zielonego swetra wybrałam podkładanie ręcznie. Dół rękawów swetra podłożyłam też ręcznie używając nici elastycznych. Dzięki temu podłożenie swetra –  szew jest elastyczny i “pracuje” rozciąga się razem z dzianiną. Nie ma też obawy, że nici pękną podczas rozciągania się swetra. Dodatkowo ręczne podłożenie swetra wygląda bardzo estetycznie i elegancko :).

Podkładanie dołu swetra

 

Jeśli wolisz, możesz podłożyć też maszynowo ale zastosuj również nici elastyczne. Najlepiej szyj po podklejonej części dzianiny, będzie stabilniejsza pod stopką. Nici nie powinny być zbyt naprężone.

Jeśli masz pytania odnośnie powyższego tematu, zapraszam do komentowania lub wysłania wiadomości mailem: Kontakt ze mną 🙂

Pozdrawiam ciepło,

Agnieszka KAgi

 

You may also like

Leave a Comment

Translate »