Jak uszyć sweter, praktyczne wskazówki.

Wybór dzianiny na sweter

by Agnieszka
sewing a sweater

Wiele osób wie, że można szyć bluzki, sukienki czy spodnie na miarę. Ale czy wiesz, że możesz uszyć SWETER na wymiar.

Tak, zgadza się uszyć. Podpowiem jaką dzianinę wybrać na sweter.

A także na co zwrócić uwagę szyjąc sweter.

Jak uszyć sweter na miarę

 

Robienie swetra kojarzy się większości osób z robieniem na drutach czy szydełku. Jeśli nie potrafisz robić na drutach (mi też druty są obce 🙂 ), to możesz uszyć sweter korzystając z maszyny.

Podstawą dobrego swetra, jest oczywiście dobra dzianina swetrowa.                A najważniejsze w dobrej dzianinie to skład surowcowy.

Niestety od kilku ostatnich lat z coraz większym nasileniem atakują nas swetry, czapki i szaliki z akrylu. To jest istna PLAGA AKRYLU.  Nie jest to nic dobrego, to sztuczne włókno. Wygląda na początku miło i przyjemnie, ale szybko się mechaci (“robią się kulki na ubraniu”). Dodatkowo akryl nie przepuszcza powietrza. Wydaje się, że jest ciepło bo się pocisz ale to kwestia braku cyrkulacji powietrza. Producenci korzystają z niego bo wyglądem przypomina miłą wełnę.  I tylko przypomina. Piękne kolorowe czapki i swetry z akrylu nie ogrzeją Cię zimą.

dzianina swetrowa

Dlatego kupując dzianinę na sweter wybieraj naturalny skład. Dzianiny ze zdjęcia, które były przeznaczone na szycie prostych swetrów mają następujący skład: kaszmir 50%, angora 10 %, wiskoza 40%. To gwarantuje, że sweter będzie ciepły i elegancki. Żeby mieć ciepły sweter,  nie musi być on mega gruby, wystarczy, że będzie miał odpowiedni naturalny skład.  Wełna z domieszkami, oprócz oczywiście poliestru i akrylu.

Co potrzebujesz do uszycia swetra ?

Po pierwsze – prostej formy, nawet takiej na bluzkę. Można ją delikatnie zmodyfikować pod projekt, który chcesz zrealizować. Wszystko zależy od fasonu, który Ci pasuje. Do uszycia luźniejszego swetra możesz wykorzystać formę z bluzy dresowej.  Tak, jak do uszycia poniższego kardiganu (również z dzianiny sweterkowej) użyłam zmodyfikowanego szablonu na prostą bluzkę. 🙂

Szycie dzianiny swetrowej

Do szycia swetra oprócz zwykłej maszyny przyda się owerlok. Dzianiny sweterkowe mogą szybko się strzępić i pruć. Dlatego należy obrzucić zapasy szwów. Można też szyć/ zszywać elementy swetra owerlokiem. Tylko wtedy trzeba mieć dobrze ustawiony szew, by trzymał ze sobą zszywane elementy swetra.

Będziesz jeszcze potrzebować nici elastycznych.  O ile szew owerlokowy jest sam w sobie elastyczny, to do szycia na maszynie czy podkładania dołu przydadzą się nici elastyczne.

Istotne w szyciu dzianiny sweterkowej jest odpowiednie ustawienie maszyny i ściegu. Pamiętaj, żeby zmniejszyć docisk stopki w maszynie.

Szycie dzianiny

 

I nie rozciągać jej podczas szycia. Jak już wspomniałam w poprzednim wpisie o podkładaniu swetra : Kilka porad, jak podłożyć SWETER

Pozdrawiam ciepło i życzę pięknych swetrów szytych samodzielnie:)

Agnieszka – KAgi

 

You may also like

Leave a Comment

Translate »