Co dają indywidualne lekcje szycia? To krok milowy

Jak indywidualne lekcje szycia przynoszą szybkie efekty w zdobywaniu umiejętności krawieckich.

by Agnieszka
Nauka szycia na owerlocku

Osoby uczące się szyć bardzo szybko zrażają się brakiem efektów. Chcę Ci udowodnić, że można bardzo szybko zwiększyć swoje umiejętności szycia dzięki indywidualnym lekcjom z krawcową- instruktorem szycia.

lekcje szycia bluzki

Krojenie bluzki z dzianiny

Na podstawie przykładowych indywidualnych lekcji szycia, które prowadziłam dla  dwóch dwunastoletnich dziewczynek udowodnię  Ci, jak szybkie można robić postępy. I to zaczynając praktycznie od zera.

Kurs szycia ekologiczne torby zakupowe

Pierwsze szycie – torby (lniana i bawełniana) na zakupy

 

Z praktyki wiem, że jeśli na samym początku nauki szycia zaczniemy od zbyt skomplikowanej rzeczy. Będziemy szyć ją długo i często z przeszkodami. Czyli szyciem, pruciem i poprawkami, to bardzo szybko możemy się zniechęcić do nauki tej umiejętności. Zwłaszcza, gdy uczniami są dzieci/ nastolatki. Dlatego założyłam, że każde zajęcia będą mogły skończyć z gotową rzeczą. Oczywiście na indywidualnych lekcjach szycia zawsze szyjemy to, co chce osoba ucząca się. Chyba, że wybierze zbyt skomplikowane ubranie/ rzecz. Bo należy powoli zwiększać stopień trudności szytych rzeczy, jednocześnie podnosząc swoje umiejętności szycia.

Na podstawie wakacyjnych zajęć dwóch nastolatek pokażę, że można szyć od początku do końca samodzielnie. A indywidualne zajęcia szycia są, jak krok milowy w zdobywaniu umiejętności krawieckich. 

 

Dziewczynki były wcześniej( około roku ) na grupowym kursie szycia. Miały kupione już swoje maszyny, na których miały szyć na zajęciach. Ale niestety nie pamiętały nawet obsługi maszyny, więc zaczynałyśmy od podstaw.

Dodam, że dobrze uczyć się szyć na swojej maszynie. Bo jednocześnie poznajesz jej możliwości. A instruktorka może pomóc Ci w sprawach technicznych związanych z maszyną :).

Zajęcia indywidualne przygotowuję w ten sposób, że ustalamy co będziemy szyć. Dziewczynki chciały uszyć:

  • torby zakupowe
  • kosmetyczki
  • worko-plecaki
  • spodenki letnie
  • kapelusze
  • topy
  • spódniczki.

I taki był plan działania :). Zawsze przygotowuję na lekcje szycia szablony ubrań na wymiary uczniów.  Tak żeby na zajęciach krawieckich zajmować się już krojeniem i szyciem.

Wszystkie rzeczy dziewczynki kroiły same (zdjęcie na górze) z moimi wskazówkami. Układały i przypinały formy do materiału. Zaczęłyśmy od prostych toreb na zakupy.

Na prostych rzeczach można łatwo poćwiczyć proste szycie :). Niby taka banalna rzecz, jak trzymanie się np. 1 cm od brzegu, jest sporym wyzwaniem na początku nauki szycia na maszynie.kurs wakacyjny szycia na maszynie

Przy kosmetyczkach można już było poćwiczyć wszywanie zamka i użycie stopki do tego przeznaczonej.  Dla przećwiczenia szycia, jeszcze przed zabraniem się za ubranie, dziewczynki uszyły sobie worko-plecaki z nieprzemakalnej tkaniny.

Zajęcia z nauki szycia

Plecaki wykonane podczas 1 zajęć z nauki szycia

 

Na początku nauki szycia nie zrażaj się tym, że nawet z pozoru proste rzeczy zajmują Ci sporo czasu.  Pamiętaj, że uczysz się nowej umiejętności. Ćwiczysz swoją wyobraźnię przestrzenną i rozwijasz kreatywność. Z czasem, im częściej będziesz szyć pewne czynności krawieckie, które na początku sprawiają trudność, potem będziesz robić bez zastanowienia. 

 

 

Ze względu na okres letni dziewczynki chciały uszyć sobie coś do ubrania na wakacyjne wyjazdy. Dlatego krótkie spodenki były jako kolejne.  Taki prosty fason wykończony u góry gumką, był idealny dla początkujących. I jaka była satysfakcja wyjść po zajęciach w nowych spodenkach :).

Indywidualne lekcje szycia

Spodenki uszyte podczas 3 godzin zajęć krawieckich

Indywidualne zajęcia mają ta przewagę nad grupowymi, że cała uwaga jest skupiona na nauce 1 osoby.  Na doskonaleniu jej umiejętności krawieckich i ćwiczeniu to, co akurat nie wychodzi. Niestety w grupowych zajęciach instruktor szycia nie zawsze ma czas wytłumaczyć każdemu po kolei problem, z którm się zmaga. Bo dla jednej osoby może to być przyszycie lub wykończenie elementu ubrania a inna osoba może mieć problemy z właściwym nawinięciem szpuleczki w maszynie i przypinaniem formy do materiału. 

Dziewczynki bardzo dobrze się znały, więc dzięki temu zajęcia przebiegały sprawnie i w wesołej atmosferze. Bo dwóch zupełnie obcych osób nie brałabym na tego typu zajęcia, bo nie było by tak dużego progresu i śmiałości ze strony dziewczynek w zadawaniu pytań i proszeniu o wsparcie w tym, co akurat nie wychodziło w szyciu. Wychodzę z założenia, że atmosfera podczas zajęć jest bardzo ważna. Bo tak można nauczyć się szybciej a nauka jest przyjemnością :).

Szycie bluzek na lekcjach szycia ubrań

Kolejne na warsztat do szycia poszły bluzki. Nauka szycia bluzek  sprawiła  sporo trudności technicznych, bo nie każda maszyna chciała dobrze szyć dzianinę. Ale była okazja da nauczenia się szycia na owerloku. I było dużo frajdy :). Trzymanie się prosto krawędzi, by nie obciąć za dużo było wyzwaniem  ;). A dodam, że dorośli uczniowie też mają bardzo duży problem z opanowaniem szycia na owerloku.

Nauka szycia na owerlocku

Nauka obsługi i szycia na owerlocku

Przy okazji dziewczynki nauczyły się przyszywać lamówkę do podkrojów dekoltu i podkrojów pach. Poleciłam gotową lamówkę ze skosu już zaprasowaną.  Zajęło to więcej czasu, wymagało sporej precyzji, ale poradziły sobie dobrze.

Przy okazji chcę doać, że ważne jest jaki materiał wybierasz do nauki szycia. Niektóre materiały są zbyt wymagające dla osób początkujących i mogą przysporzyć wielu problemów. Również technicznych z odpowiednim ustawieniem maszyny. A to może powodować, że uczeń zniechęci się do szycia. 

Wesoło było podczas szycia kolorowych kapeluszy. Bo doszły przymiarki i wybór odpowiedniej wielkości ronda :). Uczennice mogły przy tej okazji wypróbować i wykorzystać ozdobne ściegi w swoich maszynach. Ozdobiły nimi ronda swoich kapeluszy.

prywatne lekcje szycia na maszynie

Letnie kapelusze – lekcje szycia

Na moich indywidualnych lekcjach szycia uczniowie otrzymują formy ubrań/ dodatków, które szyli podczas zajęć. Tak, żeby potem w domu móc samodzielnie szyć podobne rzeczy, których uczyli się szyć podczas zajęć krawieckich.

 

Ostatnie w realizacji były spódniczki, na rozpoczęcie roku szkolnego Mimo, że lato było w pełni uczennice już szykowały się na pierwszy dzień w szkole po wakacjach. Były to proste spódniczki wykończone gumką w pasie.

korepetycje z szycia

       Jak widzisz na przykładzie nauka szycia to nie lot w kosmos :).  Można się tego nauczyć w przyjemnej atmosferze jednocześnie szyjąc to co się chce.  Dla mnie to była bardzo przyjemna praca, która dała mi mnóstwo satysfakcji. Bo widziałam, że dziewczynki z lekcji na lekcję robiły bardzo duże postępy w nauce szycia. Wiele osób wybierając kursy grupowe zwraca zazwyczaj uwagę na cenę za godzinę. Ale……

Należy zadać sobie pytanie ” NA CZYM MI ZALEŻY  ? CO CHCĘ OSIĄGNĄĆ I W JAKIM CZASIE? PO CO MI UMIEJĘTNOŚĆ SZYCIA “. Większość moich uczniów było po kursach grupowych, niestety nie potrafili zacząć samodzielnie kroić i szyć.

Każdy z nas ma inne talenty i predyspozycje do nauki  różnych manualnych umiejętności. Jeśli wybierzesz szycie, to odpowiedz sobie najpierw na powyższe pytania.

Jeśli nigdy nie miałaś/ nie miałeś do czynienia z szyciem czy maszyną do szycia, to wybierz się na lekcję próbną. Sprawdź czy to jest dla Ciebie interesujące zanim zainwestujesz pieniądze w maszynę lub kursy i pomoce naukowe. 

 

Jeśli masz pytania związane z nauką szycia , czy to hobbystycznie, czy to zawodowo, to zapraszam do kontaktu: KONTAKT

Pozdrawiam życząc Ci kreatywnego szycia

Agnieszka  🙂

 

Nie wiesz czy szycie jest dla Ciebie? Ściągnij mój bezpłatny ebook : https://szyciezkagi.pl/darmowy-e-book-do-pobrania/

 

 

You may also like

Leave a Comment

Translate »