Kilka kroków, jak przerobić sweter na rozpinany

by Agnieszka
Jak przerobić sweter na rozpinany

Chcesz coś zmienić w swoim nierozpinanym swetrze?  Chcesz mieć go w wersji rozpinanej, żeby był bardziej uniwersalny, bo takie częściej nosisz. Ale boisz się go rozciać? Już przedstawiam Ci krok po kroku, jak to zrobić. Przerabiamy zwykły nierozpinany sweter w rozpinany.

Nauka szycia WarszawaInstruktor nauki szycia

Nie kupuj nowego swetra! Sprawdź w swojej szafie co masz, a czego nie nosisz.  A potem odpowiedz- dlaczego tak jest?Jeśli dotyczy to swetra, który jest nierozpinany i mało uniwersalny?

To zaczynamy, przygotuj się, czas na kreatywne zmiany ! Pokochasz swój sweter na nowo. 

Jeśli lubicie swetry rozpinane (ja też bardziej takie lubię) niż te zakładane przez głowę.  Możecie to zmienić. Niewiele osób chce podjąć się poprawek swetrów, bo trzeba pamiętać, że to wybór dziewiarski i jego poprawki są wymagające.  Łatwo lecą oczka ! Ale damy radę, jest na to sprawdzony sposób!

Instruktor nauki szyciapoprawki krawieckie nauka

Coś na wstępnie o swetrach (wyrób dziewiarski)…

Swetry  nie powstają z dzianiny, którą produkuje się na metry. Elementów swetra nie wykrawa się, jak elementy np. t-shirtu. Każdy element jest dzian  osobno i ma wykończony brzeg.  Potem te elementy się zszywa. Ale nie to jest istotne teraz.

Ważne –  ze swetrami trzeba uważać, bo mogą się powyciągać podczas szycia. I te nieszczęsne oczka dzianiny mogą “lecieć”- pruje się szybko – za szybko :). To nie dresówka lub dzianiny na koszulki. Niektóre można wykończyć na “surowo” – bez obrzucania brzegów.

 

            Do przerobienia swetra nierozpinanego na rozpinany potrzeba kilku rzeczy.

Najważniejsza jest  taśma do obszycia brzegów swetra. Nie tylko kolor ma znaczenie ale też grubość, faktura.

        W szarym swetrze wybrałam bawełnianą szeroką lamówkę a w niebieskim rypsową taśmę. Nie polecam atłasowych wstążek ani atłasowych lamówek. One nie są zbyt trwałe i są za cienkie. Taka cienka wstążka po przyszyciu do grubej dzianiny może się wypaczyć, rozejść, popruć!!!

Jeśli trudno dobrać Ci gotową taśmę/ lamówkę możesz kupić kawałek materiału. Pamiętaj materiał nie może być zbyt cienki.  Sprawdza się też grubsza dzianina. Wystarczy ją podkleić wkładem odzieżowym  przed przyszyciem.

Jeśli planujesz guziki w swetrze, to odradzam robienie dziurek maszyną.  Pamiętaj, że to dzianina, która łatwo się pruje!  Polecam zrobić pętelki.

 

Teraz krok po kroku pokaże, jak przerobić sweter na wersje rozpinaną:

  1. Zaznacz środek przodu. Ja zrobiłam to szpileczkami, bo  mydełko nie było widoczne na swetrze. Dodatkowy ułatwieniem są widoczne na swetrze kolumienki, czyli pionowe prążki. Żeby zaznaczyć środek przodu możesz zmierzyć przód swetra centymetrem i podzielić wynik na pół. Możesz też złożyć przód swetera na pół. Ułóż szew boczny na szew boczny.  Zepnij szpilkami i oznaczyć środek. Potem sprawdź, czy linia środka przodu idzie wzdłuż widocznych prążków. Jeśli masz sweter gładki, to masz o jeden problem mniej 🙂 .

Jak rozciąć sweter

2. Przyłóż taśmę do środka przodu i upinj. Nie rozciągaj swetra.

Szyć należy po taśmie nie po swetrze – PAMIĘTAJ!

Jeśli planujemy zapięcia w swetrze, to należy wcześniej uszyć pętelki. Ja uszyłam je z tej samej taśmy. Przypięłam je tak, żeby były bardziej podłużne. Bo, gdy sweter będzie rozpięty pętelki nie wystawały zbytnio od krawędzi swetra.

How to remake a sweater

3. Od lewej strony w miejscu przyszycia taśm podklej sweter flizeliną/ wkładem odzieżowym.

Ja zastosowałam taką wzmocnioną taśmę z flizeliny.

4. Rozetnij wzdłuż środka, pomiędzy przyszyciamy taśmy.

5. Obrzuć brzeg owerlokiem. A jeśli nie masz takiej maszyny, może być luźno ustawiony zyg-zak. Pamiętaj żeby nie rozciągać brzegu podczas szycia. Jeśli nie masz obrzutki w maszynie, to możesz zrobić to również  ręcznie.

6. Ostębnuj krawędź brzegu po stronie taśmy, żeby ładnie się wywinął.

7. Ostębnuj krawędź taśmy lub podszyj ręcznie.

W szarym swetrze ostębnowałam brzeg taśmy a w niebieskim swetrze podłożyłam ręcznie.

Rozcięcie swetra, sposób wykończenia.Wykończenie brzegów swetra

I po strachu 🙂 Teraz tylko przyszyj guzik/ guziki. 

Sweter gotowy, estetycznie wykończony. Daj znać, jak Ci poszło? Czy podane wskazówki pomogły Ci w przeróbce Twojego swetra na rozpinany?

Jeśli interesuje Cię temat szycia i przeróbek swetrów zapraszam Cię do innych wpisów na ten temat:

  1. Jak uszyć sweter, praktyczne wskazówki.

  2. Kilka porad, jak podłożyć SWETER

Jeśli masz jakieś problemy z przerobieniem ubrania, zapraszam do kontaktu chętnie pomogę:KONTAKT

pozdrawiam ciepło 🙂

Agnieszka

PS, udzielam też indywidualnych lekcji szycia i konsultacji (również online). Możesz kupić je w sklepie :https://sklep.szyciezkagi.pl/  lub skontaktować się bezpośrednio ze mną przed zakupem.

 

You may also like

1 comment

Briandax 2 kwietnia 2020 - 10:12 pm

Seriously, this is a handy web-site.

Reply

Leave a Comment

Translate »