Jak wykorzystać starą parasolkę. Zero waste. Recykling parasolki.

by Agnieszka

 

Recykling, plecak z parasolki.

Wchodzimy w okres  deszczowy, śniegowy i z dodatkiem silnego wiatru. Przynajmniej ostatnio wiatr wieje jak szalony. I w takim czasie parasolki “giną”  marnie w oka mgnieniu  🙂

Często widuje kosze pełne połamanych parasolek po takich wietrznych zawirowaniach. A niepotrzebnie je wyrzucacie, bo można z nich zrobić coś pożytecznego.

blog o szyciu

Tak, zgadza się z połamanej parasolki można zrobić worek. Wystarczy sznurek do ściągnięcia, który można wyciągnąć ze starych dresowych spodni lub bluzy. I nic nie musisz kupować. 🙂

Zero wydatków, mniej śmieci i fajna zabawa, również dla dzieci.

Materiał na parasolki jest wodoszczelny, więc wszystko co jest wam potrzebne żeby ochronić przed zmoknięciem, można uszyć.

Na początku trzeba “rozbroić” parasolkę z drucianego stelażu. To nie jest trudne, cały stelaż jest przyszyty w kilku miejscach do materiału.

Wyjdzie nam w miarę okrągły kawałek kateriału, składający się z trójkątów. Niestety taki prosty on nie jest, dlatego przed wycinaniem formy worka trzeba będzie wyrównać i przeszyć szwy.

W ten sposób trzeba “wyprostować” wszystkie szwy, żeby uzyskać płaski kawałek materiału. A przy okazji wzmocnicie szwy.  Jak widać na poniższym zdjęciu, czasami od stelażu materiał na lewej stronie może mieć ślady rdzy. Dlatego można dodatkowo do worka wszyć podszewkę.

 

Z tak przygotowanego materiału wycinamy dwa prostokąty na plecak /worek. Ze średniej wielkości parasolki, wychodzi taki plecak, jak na zdjęciu.

kreatywne szycie

materiał z parasolki

 

Projektowanie, wzorcownia

 

Ten projekt  prototypu worko/ plecaka wykonywałam dla  Fundacji, która miała to robić na szerszą skalę ale pewnie projekt upadł.  🙁

Ale, jeśli Wy cenicie sobie nurt zero waste, to możecie wykorzytać materiał z zepsutej parasolki na torbę zakupową (na pewno ze 2 parasolki będą potrzebne) lub taki o to worek. Może to też być worek na buty/ kapcie, strój na basen, worek na warzywa, z który można chodzić do sklepu żeby nie brać foliówek.

Pomysłów jest masa:). Sami widzicie, ile wokół nas jest materiałów do odzyskania, recyklingu. Po co wyrzucać skoro można wykorzystać to powtórnie.

Miłej zabawy 🙂 Szukajcie inspiracji wokół siebie.

pozdrawiam ciepło,

Aga- KAgi

You may also like

Leave a Comment

Translate »