Poważne błędy we wszywaniu rękawa do ubrań

by Agnieszka

        Poważne błędy we wszywaniu rękawa są zawsze najbardziej widoczne, ponieważ rękawy są najwyżej, na wysokości naszego wzroku.poważne błędy we wszywaniu rękawów

Nie ma co się obawiać czy unikać szycia ubrań z rękawami. A wystarczy tylko poznać błędy i dobre zasady a praktyka zrobi swoje i opanujesz tą czynnośc do prefekcji.

Poważne błędy przy wszywaniu rękawów do ubrania:

  1. Obwód rękawa jest mniejszy od obwodu pachy. Co jest widoczne na powyższym zdjęciu. Rękaw w płaszczu na zdjęciu został naciągnięty, a wdany został podkrój pachy  przódu i tyłu płaszcza. Dlatego ubranie marszczy się tak bardzo.
  2. Brak naddania rękawa w kuli (górna część). O ile w szyciu dzianiny np. t-shirt w rękawie nie ma prawie wdania i kula rękawa jest bardziej na płasko. O tyle w innych ubraniach to jest niedopuszczalne. Rękaw bardzo źle się układa.
  3. Wszywanie rękawa do ubrania po rękawie, zamiast po podkroju pachy przodu i tyłu ubrania. To jest taka zasada, że materiał, który mamy pod spodem szyjąc na maszynie będzie wdawany. Maszyna jest tak skonstruowana, że transport dolny, czyli ząbki podczas szycia wdają materiał. Dlatego szyjemy (materiał na wierzchu) po częściach, które z założenia mają być stabilne.

    błędy we wszywaniu rękawówJak widzicie na zdjęciu nawet w bluzce z dzianiny może być źle wszyty rękaw. Rękaw jest zamały w stosunku do podkroju pachy. Został tak mocno naciągnięty, że część bluzki zmarszczyła się.

  4. Brak wzmocnienia (podklejenia) brzegów pachy i rękawa
  5. Krzywo wszyty rękaw. Środek rękawa nie znajduje się na szwie ramieniowym (oczywiście przy założeniu, że szew ramieniowy nie jest specjalnie przesunięty na przód lub tył ubrania).

Poważne błędy we wszywaniu rękawów do ubrań, to nie tylko problem początkujących krawców zawodowych czy pasjonatów. Bardzo często błędy w rękawach są w wielu ubraniach, które kupujesz w sklepie.

Dlatego pytam, gdzie kontrola jakości???

Mogłabym dodać jeszcze 6 punkt, za wąski rękaw w stosunku do rozmiaru płaszcza/ marynarki. Ale to już zachaczam o proporcje i ogólnie wygląd całego ubrania.  Swego czasu wszystkie płaszcze marki ZARA miały za małe rękawy w stosunku do całego ubrania. Było tak w płaszczach damskich i męskich. A jak mówiłam wielokrotnie:

Proporcje w ubraniu są najważniejsze  i wpływają na wygląd całej sylwetki. A źle wszyte rękawy w ubraniu działają niekorzystnie na cały wygląd ubrania. 

Ogólnie z wszywaniem rękawów są często problemy, nie tylko na początk,u gdy uczymy się szyć. Kolejność czynności, sposób przygotowania materiału, dodatki przy wszywaniu rękawa i wykończenie, ma znaczenie. Dlatego, to wszystko trzeba dostosować  do fasonu, rodzaju ubrania (bluzka, t-shirt, płaszcz, marynarka męska itd), rodzaju materiału (tkanina, dzianina, skóra).  Jeszcze nie wyczerpałam tego tematu, bo to dopiero poczatek. 🙂

Błędy przy wszywaniu rękawa

Rękaw do marynarki męskiej

Jeśli interesuje Ciebie temat wszywania rękawów, masz z tym problemy lub nie wiesz, jak prawidłowo poprawić ubranie. To proszę zostaw mi informację w komentarzu. Postaram się przygotować nowy tekst na ten temat. Kontakt do mnie: https://szyciezkagi.pl/kontakt-z-autorka-bloga/

 

Do następnego wpisu, trzymaj się ciepło

Agnieszka 🙂

You may also like

6 komentarzy

Urszula Rokicka 22 lipca 2022 - 11:01 am

Witam, mam bardzo frustrujące mnie pytanie, na które nie mogę nigdzie znalezc odpowiedzi, nawet na różnych forum, nawet pytając krawcową.
W płaszczach rękaw się Wdaje (czyli obwód rękawa jest odrobinę dłuższy niż odpowiadający mu obwód tułowia). Ale jak jest z tshirtami? Czy długości na rękawie i tułowiu są takie same, czy rękaw się delikatnie NADdaje (czyli obwód rękawa jest mniejszy niż obwód na tułowiu )?

Rozkroilam jeden t-shirt markowy, w którym podobały mi się ramiona i tam wydaje się że obwód rękawa jest mniejszy od obwodu na tułowiu gdzie się rękaw wszywa. Jak to jest?

Reply
Agnieszka 24 lipca 2022 - 9:26 am

Witam,
Obwód góry rękawa w t-shircie powinien być trochę większy niż długość podkroju pach. Rękawy zawsze wszywamy szycjąc po bluzce a rękaw jest pod spodem. Ząbki maszyny zazwyczaj delikatnie wdają rękaw. W t-shircie wystarczy 1 cm różnicy. I ten naddatek jest na główce rękawa. A pozostałą część upinany i wszywamy bez naddawania. Obwód góry rękawa nigdy nie może być mniejszy od obwodu podkroju pach! Pozdrawiam

Reply
Marta 22 września 2022 - 8:52 am

A na którą stronę się prasuje szew rękawa? Na rękaw czy do środka?

Reply
Agnieszka 23 września 2022 - 5:50 am

Zawsze prasuje się zapas szwów na stronę rękawa.

Reply
Kasia 19 maja 2023 - 12:07 am

Cześć, a da się poprawić taki błąd, jak na zdjęciu płaszcza? Da się to rozprasować? Jak tego uniknąć?

Reply
Agnieszka 22 maja 2023 - 5:02 am

Cześć,
Niestety nie da się rozprasować takiego błędu. Trzeba to poprawić. Trzeba zrobić tak by obwód rękawa był szerszy od obwodu pachy ubrania. Można to zrobić poprzez poszerzenie rękawa lub zwężenie ubrania. Wszystko zależy jakie są zapasy szwów w ubraniu lub czy jest możliwość zmniejszenia ubrania w obwodzie klatki piersiowej.

Reply

Leave a Comment

Translate »