Problemy z podszewką w ubraniu

Błędy w doborze podszewki do ubrania

by Agnieszka
Pękająca podszewka

Wiele osób uważa, że  podszewka w ubraniu to drugorzędna, mało istotna sprawa. A to nieprawda. Błędy w doborze podszewki do ubrania powodują, że ubranie źle się układa i są z nim problemy. Dlatego podaję Ci kilka wskazówek, jak dobrze wybrać podszewkę.

POWODY PROBLEMÓW Z  PODSZEWKĄ W GOTOWYCH UBRANIACH. Błędy producentów ubrań:

  1. Do marynarek, płaszczy i innych ubrań wykonanych z elastycznych mocno rozciągliwych tkanin i dzianin, stosują stabilną nierozciągliwą podszewkę. Zazwyczaj jest to podszewka poliestrowa. I jak wygląda użytkowanie takich ubrań?

Po pewnym czasie noszenia takich elastycznych ubrań, podszewka może rozejść się na szwach. Bo materiał wierzchni będzie się rozciągał a podszewka nie ma możliwości, więc pęka na szwach.

2. Błąd dotyczący podszewek: producenci stosują jako podszewkę jersey, czyli dzianinę. Trzeba wziąć pod uwagę, że dzianina jest cięższa od tkaniny. Może też ona rozciągać się w długości podczas użytkowania ubrania. Co bardzo często widać, gdy podszewka z jerseyu jest dłuższa od żakietu/ płaszcza i widać jak wystaje na dole. Dodatkowo poprzez swoją większą wagę obciąża dół ubrania.

3. Błąd krawiecki dotyczący podszewki: podszewka jest skrojona za mała względem ubrania wierzchniego. I wcześniej czy później rozejdzie się na szwach/ pęknie.

4. Kłopot związany z podszewkami, który spotyka klientów kupujących gotowe ubrania:  PODSZEWKA PO PEWNYM CZASIE SIĘ KURCZY. NAWET JAK ODDASZ UBRANIE DO PRALNI, TO MOŻE ONA SIĘ ZMNIEJSZYĆ.

Dlatego pamiętaj szyjąc ubranie z podszewką

sobie czy klientowi: zawsze dekatyzuj podszewkę przed krojeniem.

Pisałam o dekatyzacji w innym artykule: Dekatyzacja materiału

 

Anty-przykład zastosowanej podszewki w gotowych ubraniach (nie idź tą drogą) 😉

Wełniany płaszcz, wełniany garnitur z poliestrową podszewką. Jaki to ma sens? Wełna świetnie przepuszcza powietrze, jest materiałem naturalnym. A od środka/ lewej strony ubrania,  bliżej ciała stosuje się podszewki poliestrowe. Uważajcie na takie ubrania zwłaszcza latem. Jeden z klientów kupił właśnie taki garnitur z poliestrową podszewką na ślub. Ślub był w środku upalnego lata i po tym powiedział, że ledwo przetrwał tak strasznie pocił się w marynarce. I po oficjalnej części szybko ją ściągnął. Poliester nazywam- plastik fantastik. 😉 Jako niewielki dodatek może wzmocnić trwałość materiału ale materiał w 100% poliestrowy to porażka, zwłaszcza w sezonie letnim

Jakie jeszcze mogą być problemy z podszewkami?

Pękająca podszewka

Zdarza się, że podszewka pęka i to nie na szwie ale w różnych miejscach. Dzieje się to zazwyczaj na złożeniach, w miejscu napięcia.  Jest to proste,  ostre pęknięcie. Możesz to zauważyć również, jeśli sam wstawiasz podszewkę i po pewnym czasie zaczyna pękać.

Jeśli podszewka pęka w różnych miejscach ale nie na szwie, to znak, że podszewka jest stara, przeleżała.

Bardzo dobrze widać to na starszych ubraniach, gdzie w miejscu złożenia materiał pęka. Ale również niestety może Cię to spotkać, gdy kupujesz “nową” podszewkę w sklepie. Bo  sklepy mogą wyprzedawać stare zapasy magazynowe, które już leżą u nich wiele lat. Raz w pracy zawodowej  przydarzyło mi się coś takiego. Kupiłam dla klientki grubszą podszewkę, by wymienić ją w skórzanej kurtce. Po roku klientka wróciła i pokazała, jak podszewka popękała w wielu miejscach. Dodam, że nie dzieje się to z powodu tego, że jest za mała w stosunku do ubrania wierzchniego. Tylko ze starości materiału.

Poniżej zdjęcie podszewki w bardzo starej kamizelce. Materiał trzymał się całkiem nieźle, niestety podszewka popękała.

Uwaga na strare podszewki w sklepach

 

 

Jeśli kupiłeś ubrania z niewłaściwą podszewką, czy to wizualnie czy ze względu na jej właściwości zupełnie nie pasuje do danej rzeczy, ZAWSZE PODSZEWKĘ MOŻNA WYMIENIĆ.

To nic straconego, nie musisz godzić się na elektryzującą się podszewkę poliestrową, która nie przepuszcza powietrza.

Podsumowując temat problemów z podszewkami w ubraniach:

Dobieraj rodzaj podszewki do materiału wierzchniego. Jeśli wierzch ubrania jest elastyczny, to wybieraj podszewkę też elastyczną. Do grubszych ubrań np. płaszczy wybieraj również grubsze podszewki (pisałam o tym :Jaką podszewkę wybrać do płaszcza ?

Jeśli masz pytania dotyczące podszewek lub jak poradzić sobie z niewłaściwą podszewką, zostaw pytanie w komentarzu.

Pozdrawiam i życzę wyłącznie udanych zakupów  oraz kreatywnego szycia,

Agnieszka

You may also like

2 komentarze

Dorota 11 kwietnia 2023 - 9:16 am

Podszewka jest z misia przy chodzeniu ciągnie cały dół do góry…co zrobić w takiej sytuacji…plaszyk jest skóropodobny i ocieplony właśnie tym misiem

Reply
Agnieszka 13 kwietnia 2023 - 6:12 am

To znaczy, że podszewka z misia jest za krótka. Można odpruć dół i sprawdzić czy da się ją wypuścić, jeśli jest jeszcze zapas szwu. Jeśli nie ma jak wydłużyć misia zapasem, to można dosztukować kawałek innym materiałem. W ostateczności można skrócić płaszczyk na odpowiednią długość.

Reply

Leave a Comment

Translate »