Jak nie tracić kontroli nad swoją marką odzieżową

Złe tendencje na rynku odzieżowym. Twoja marka ubrań ale rozmiarówka szwalni.

by Agnieszka
Doradztwo krawieckie dla marek modowych

Doradzając przez ostatnie miesiące firmie tworzącej nową aplikację dla branży odzieżowej, doszłam do wielu niemiłych podsumowań. Wielu producentów ubrań nie posiada kontroli nad szytymi kolekcjami ubrań.

Błędy w budowaniu marki odzieżowej

 

Jedna z firm z odzieżą męską miała kłopoty ze sprzedażą swoich ubrań, zwłaszcza garniturów. Szukali nowych rozwiązań technologicznych, które pomogłyby w sprzedaży. A także nowych sposobów marketingowych i obniżek cen. Tak w nawiasie mówiąc,  duże obniżki źle działają na wizerunek firmy. Klienci mogą pomyśleć, że upada albo jest w desperacji finansowej ;). Po analizie ich ubrań okazało się, że winą słabej sprzedaży sa- złe rozmiary sprzedawanych ubrań/ źle wystopniowane rozmiary ubrań. Jak myślisz, jak to możliwe, że producent ubrań nie wpadł na to.

Znane nazwiska w promocji marki modowej, piękne otoczenie i drogie opakowanie, nic nie zdziała, jeśli samo ubranie nie jest dobre. 

Producent/ właściciel marki odzieżowej zlecił szycie ubrań szwalni. Ale zupełnie nie miał kontroli nad rozmiarówką szytych ubrań. Była metka np. 54, to tak sprzedawał. Żadnej weryfikacji rzeczywistych rozmiarów ubrań. Niektóre ubrania na zdjęciach wyglądały, jakby miały za krótkie rękawy.  Na przykład rękawy swetra wystawały spod rękawów kurtki !

Robiąc szablony, przygotowując i opracowując prototypy ubrań zawsze biorę pod uwagę rodzaj ubrania, przeznaczenie. Czy to będzie ubranie wierzchnie, czy bliżej ciała, wtedy zmieniają się długości. Jeśli oddasz kontrolę nad powstawaniem Twojej MARKI ODZIEŻOWEJ/ TWOJE KOLEKCJI możesz mieć bubel, którego nie sprzedasz. 

Po analizie rozmiarówki, tabeli ze wszystkimi rozmiarami wyszło, że rozmiary ubrań zostały nieprawidłowo stopniowane. Dodatkowo (o zgrozo) rozmiar marynarki nie był spójny z rozmiarem spodni. Nawet  pojedyncze ubrania-rozmiary były źle wystopniowane. I brakowało ubrań w najbardziej popularnych przedziałach rozmiarowych.

 

A co to stopniowanie szablonów ubrań? 

To zwiększanie lub zmniejszanie rozmiaru szablonu podstawowego ubrania. Na przykład mamy przygotowaną formę spodni damskich w rozmiarze 40. W kolekcji chcemy mieć 4 rozmiary od 38 do 44. Dlatego formę musimy mieć 1 mniejszą i 2 większe. W stopniowaniu chodzi o zachowanie proporcji i odpowiednie powiększanie/ zmniejszania o określoną liczbę mm/cm z każdej strony szablonu.  

Pracę przy szablonach i pierwowzorach należy oddać profesjonalistom. Ten pierwszy etap powstawania Twojej marki ubrań/ dodatków jest najistotniejszy.

 

Tworzenie marki ubrań

TWORZENIE MARKI MODOWEJ, to nie jest tylko stworzenie ładnego logo i wybór materiałów i fasonów. Trzeba przemyśleć w jakich rozmiarach będziemy szyć. Jakie rozmiary są najbardziej popularne. Albo chcemy stworzyć markę dla osób mniej wymiarowych: wyższych lub o większych rozmiarach.  Oczywiście ważne jest dobre dopracowanie prototypu.

Najważniejsze w tworzeniu marki ubrań są początki, czyli przygotowanie dobrych szablonów. Nie będę pisać o marketingu ale poruszę kwestie krawieckie, które ostatecznie wpływają na to czy ubrania / dodatki będą pasować na klient.

 

Problemy ze sprzedażą ubrań

Nie doprowadź do upadku firmy

Wiele firm zleca szwalniom uszycie serii ubrań podając jakie rozmiary chce mieć. Bez przekazania swoich tabel rozmiarowych. Dostarcza materiał, dokumentację mniej lub bardziej dopracowaną. A czasami bez dokumentacji niestety.  I potem mogą pojawiać się problemy, bo ubrania nie pasują/ klienci zwracają/ coś jest niedopracowane. Bardzo często nie są odszywane pierwowzory, żeby ciąć koszty. Bo producenci nastawiają się na sprzedaż, ładne sesje zdjęciowe i opakowanie.  A już dokładne rozmiary ubrań, dopasowanie do klientów, jest mało ważne.

 

I po analizie ubrań z różnych sektorów mody męskiej, damskiej, polskich projektantów, ubrań roboczych, mogę stwierdzić, że jest masa bubli ubraniowych. Brak analizy i dobrego przygotowania, brak doradztwa krawieckiego na etapie powstawania ubrań…., prowadzi do strat i często do upadku marki odzieżowej.

A takie niedopatrzenia mogą być bardzo kosztochłonne i mogą spowodować, że będziesz obniżać maksymalnie ceny swoich rzeczy, żeby tylko się ich pozbyć.

 

Jeśli potrzebujesz wsparcia, masz dużo zwrotów ubrań, nie wiesz dlaczego sprzedaż ubrań Ci nie idzie. Nie wiesz, jaki jest problem Twojej Marki, zapraszam do kontaktu. Przeanalizuję Twoją kolekcję, doradzę co można poprawić lub zmienić.

 

Pozdrawiam i życzę wyłącznie sukcesów w rozwoju marki modowej,

Agnieszka

 

Leave a Comment

Translate »