Wełna parzona, jak i co szyć z tego materiału

by Agnieszka
Ciepły koc do samodzielnego zrobienia bez szycia

Chcę Ci przekazać garść praktycznych informacji o wełnie parzonej. To naturalny materiał, który ze względu na swoje właściwości jest idealny na okres jesienno- zimowy. 

Wełna parzona, jak szyć

Wiele osób kojarzy zazwyczaj wełnę z wełnianymi skarpetami i góralskimi swetrami :).  Jednak wełna występuje w różnych postaciach od eleganckiej garniturowej po ciepłą płaszczową. W tym wpisie skupię się na WEŁNIE PARZONEJ i jej właściwościach.  Podpowiem też, na co zwrócić uwagę podczas szycia oraz co można z niej zrobić nie posiadając nawet umiejętności szycia.

Nazwa WEŁNA PARZONA

Nazwa wełna parzona pochodzi od sposobu obróbki termicznej . Polega ona na parzeniu wełny  wysoką temperaturą. Ten zabieg zwiększa termoizolacyjność materiału. To znaczy wełna parzona jest bardzo ciepłym materiałem, idealnym na okres jesienno- zimowy.

Właściwości wełny parzonej

Wełna parzona to naturalny materiał wykonywany zazwyczaj z wełny owczej.  Dzięki temu jest dobra cyrkulacja powietrza i materiał jest przyjazny dla ciała.  Dodatkowo dzięki obróbce termicznej wełna parzona nie strzępi się ! Dlatego można z tego rodzaju wełny szyć ubrania z wykończeniem na surowo, czyli tak naprawdę bez wykończenia :).

Jest to miękka dzianina, która bardzo ładnie układa się na dopasowanych ubraniach bez podszewki, o czym poniżej.

Rodzaje wełny parzonej

Płaszcz wełniany

Podczas zakupów wełny parzonej (zwłaszcza robiąc to przez Internet) zwróć uwagę na opisy.  Materiał ten występuje jako tkanina i dzianina. Powyżej przykład płaszcza wykonanego z wełny parzonej- dzianiny według projektu Arkadiusza Podgórzaka.

Dzianina jest bardziej rozciągliwa i wymaga większego przygotowania oraz dokładności podczas szycia.

Dzianina może również bardziej kurczyć się podczas podklejania wkładem odzieżowym. Dlatego krojąc materiał dodaj trochę więcej na zapasy szwów. A po podklejeniu sprawdź czy lub o ile się skurczył materiał.

 

Wełna parzona dla początkujących w szyciu

ubranie bez wykończenia

Jak pisałam powyżej wełna parzona posiada wspaniałą cechę. Jej brzegi nie strzępią się, co umożliwia szycie z niej ubrań bez wykończenia.  Tak jak ten zielony żakiet powyżej. Nie musisz stosować odszyć do wykończenia brzegów. Wystarczy, że przestębnujesz krawędzie przy samym brzegu. Chcesz wiedzieć więcej na temat szycia “na surowo” zapraszam Cię do wpisu na ten temat: Wykończenie na surowo i szwy nakładane na przykładzie płaszcza

Porady jak szyć z wełny parzonej

Wełna parzona, zwłaszcza dzianina jest mało stabilna.  Może to być widoczne w większości w długich ubraniach oraz ubraniach na podszewce. Z czego to wynika ? Wełna parzona o większej gramaturze jest ciężka. I przy długich ubraniach szwy są bardzo przeciążone i mogą się wyciągać.

Dlatego podstawą przy szyciu ubrań typu płaszcze, długie żakiety itp., jest odpowiednie podklejenie wkładem odzieżowym.  Ale nie pierwszą lepszą flizeliną !

podklejanie płaszczy wkład

Wkład odzieżowy na powyższym zdjęciu idealnie nadaje się na podklejanie płaszczy z wełny parzonej. Stabilizuje materiał ale nie nadaje zbytniej sztywności. Dzięki czemu materiał nadal zachowuje swoją miękkość.

Płaszcz, który szyłam złożony był z wielu kawałków, dodatkowo łączenia były cięte po skosie. Bez użycia wkładu do podklejenia, materiał rozciągałby się bardzo.  A płaszcz straciłby swój ładny wygląd.

 

Jak szyć wełnę parzoną

Jak jeszcze można wykorzystać wełnę parzoną

Nawet jeśli nie umiesz szyć, to możesz wykorzystać wełnę parzoną jako koc. Wystarczy kupić odpowiednią długość np. 2 metry bieżące tkaniny lub dzianiny. Nie musisz wykańczać brzegów, bo ten materiał nie pruje się przecież.

Nie wybieraj poliestrowych koców.  One pięknie wyglądają, są puszyste ale nie spełniają  podstawowej  funkcji.  Nie  ogrzeją  Cię. nie dla poliestru

 

Masz ochotę obejrzeć również film na temat wełny parzonej, zapraszam : https://youtu.be/bdcx4fdlMv4

Jeśli masz dodatkowe pytania dotyczące wełny parzonej, szycia z tego materiału, chcesz podzielić się własnym doświadczeniem, zapraszam do komentowania.

Z tej atramentowej wełny będę szyć płaszcz i na pewno podzielę się z Tobą informacjami z przebiegu procesu szycia :).

 

pozdrawiam ciepło, 

Agnieszka 🙂

You may also like

1 comment

Borgio 24 stycznia 2023 - 10:00 am

Bardzo ciekawe porady i tipy związane z szyciem. Wełna parzona jest raczej mniej znana, a ma przecież bardzo przydatne właściwości. Na jesienno-zimowy okres sprawdzi się idealnie, szczególnie jako materiał na płaszcze lub ciepłe koce.

Reply

Leave a Comment

Translate »