Co potrzebujesz, by zacząć szyć i zarabiać

Sposób na pracę w krawiectwie dla początkujących

by Agnieszka
Jak szyć i zarabiac w domu

Co potrzebujesz żeby mieć pracę dodatkową lub na stałe w krawiectwie. Jeśli chcesz pracować w domu, szycie może być niezłą propozycją na pracę zarobkową, nawet gdy w danym momencie jeszcze szyć nie umiesz.

Jak zacząć szyć

Tak, jak pisałam w poprzednim wpisie(nie czytałeś to zerknij tu: https://szyciezkagi.pl/krawcowa-krawiec-nowy-zawod-praca/  )są różne rodzaje szycia i zleceń dotyczących szycia ubrań i  rzeczy. Nie musisz uczyć się wiele lat, żeby móc zarabiać. Ważne, że chcesz się zdobyć nowe umiejętności i pracę.

Niezbędne będą podstawowe umiejętności do zdobycia pracy w krawiectwie:

1. Schludne, proste i dokładne szycie

2. Znajomość obsługi maszyny

Jeśli masz maszynę, zawsze możesz zacząć uczyć się dzięki filmom na YouTube. Jest wiele bezpłatnych materiałów dla początkujących. Zdarza się również, że urzędy pracy organizują kursy krawieckie dla zarejestrowanych osób bezrobotnych.

Gdy masz pieniądze  i możesz przeznaczyć je na szkolenie, jest wiele kursów stacjonarnych grupowych dla osób poczatkujących. Inną opcją są lekcje indywidualne u krawcowej- instruktora szycia.

Przy kursach i lekcjach indywidualnych szycia możesz sprawdzić się czy szycie jest dla ciebie, czy to polubisz. W tym przypadku nie musisz kupować nic, nawet maszyny! Dopiero, jak poczujesz, że szycie sprawia Ci przyjemności i chętnie się tego uczysz możesz zainwestować w maszynę. Gdy brakuje Ci technicznych umiejętności i obawiasz się problemów z maszyną mogę polecić ci mój ebook. Przedstawiam zagadnienia związane z problemami technicznymi, co sprawdzić gdy maszyna źle szyje:  https://sklep.szyciezkagi.pl/produkt/problemy-z-maszyna/

Co do kursów grupowych szycia mam mieszane uczucia. Dlatego, że wiele osób, które trafiły do mnie po takich właśnie kursach, nie potrafiły zacząć szyć samodzielnie. Zawsze w grupie każdy uczestnik ma inne potrzeby, czas podzielony jest na kilka / kilkanaście osób, które mogą mieć różne problemy z nauką szycia. A instruktor nie ma możliwości poświęcić czas każdemu uczestnikowi.

Lekcje indywidualne szycia, mimo, że są droższe dają możliwość większych i szybszych postępów w nauce szycia na maszynie. To od Ciebie zależy, jak chcesz zacząć swoją naukę, na czym się skupić i jakie umiejętności nabyć. Nikt nie narzuca Tobie czego masz się uczyć i w jakiej kolejności. Skupiamy się na celu, jaki chcesz osiągnąć. Dla mnie indywidualne szkolenia (niezależnie od branży) mogą być kamieniem milowy w rozwoju. W ciągu 1 godziny naprawdę wiele da się zrobić :).

Podstawowe wyposażenie przydatne do zarabiania w szyciu (krawiectwie):

 

– Maszyna nawet domowa lub przemysłowa (pisałam poprzednio zerknj: https://szyciezkagi.pl/krawcowa-krawiec-nowy-zawod-praca/

– Przybory do szycia. O podstawowych przyborach krawieckich pisałam wcześniej tu: https://szyciezkagi.pl/krawiecki-przybornik-cz-1/

– Deska do prasowania i żelazko (W zależności jaki asortymet będziesz szyć i jakie będą wymagania zleceniodawcy)

– Ważne: dostęp do Internetu.

Internet jest ważnym narzędziem pracy, a raczej nawiązania współpracy krawieckiej. 

Ten punkt jest bardzo ważny. Bo po pierwsze musisz zamieścić ogłoszenie, że przyjmujesz zlecenia szycia. Warto dodać, zgodnie z prawdą np.” przyjmę proste przeszycia/ praca chałupnicza”. Warto zamieścić informacje co już szyłeś, jeśli już masz pewne doświadczenie.

Po drugie, możesz czynnie wyszukiwać ogłoszenia zleceniodawców, którzy ogłaszają się w Internecie. Sam ocenisz, czy np. szycie prostych woreczków, obszywanie ręczników, szycie toreb jest na miarę Twoich możliwości. Zazwyczaj osoba, która zleca podaje jak ma wyglądać gotowy produkt i wykonanie. Często zostawia jedną sztukę na wzór. Dlatego nie masz się czego obawiać. Im większe będą Twoje umiejętności, tym więcej możliwości pracy.

 

Jaka maszyna do szycia ?

Wszystko zależy co będziesz szyć i jakie posiadasz umiejętności.  Kursy organizowane są na maszynach domowych. Lecz jeśli chcesz szyć grubsze rzeczy np. jak plecaki, torby czy pokrowce, to przyda Ci się maszyna przemysłowa. Ja polecam firmę JUKI. To sprawdzone i trwałe maszyny. Można też kupić używaną. Wiele dużych szwalni lub zakładów, które zamykają działalność wyprzedają w dobrych cenach.  Chcesz sprawdzić się na takiej maszynie. Poszukaj krawcowej w swojej okolicy, może zechce udzielić Ci kilku lekcji.

Jaką maszynę kupić?

Na rynku sporo jest zleceń (przynajmniej takie widzę w Polsce i w Warszawie) na szycie asortymentu dla dzieci, także ubranek. Gdy zdecydujesz się na szycie ubranek, to będzie Ci potrzebny owerlok, bo większość dziecięcych ubranek jest z dzianiny.  I dodam, że dzianina jest materiałem bardziej wymagającym do szycia.  Ale do szycia asortymentu dla dzieci typu śpiworki, kołderki itp. wystarczy zwykła maszyna. 

Niezależnie czy chcesz szyć dzianinę czy tkaninę, wybór owerloka zależy od  rodzaju rzeczy, które będziesz przyjmować od szycia. Do większości wystarczy Ci zwykły domowy owerlok 3 lub 4-nitkowy.

Podam Ci przykład z życia:

Na początku roku 2020 został ogłoszony stan pandemii. Wiele zakładów pracy stanęło, ludzie przestali szyć ubrania na miarę. Bo nie można było organizować żadnych imprez ani ślubów.  I było mało klientów w pracowni. Ale, ja otrzymałam zlecenie na doszywanie rzepów do osłon niezbędnych w taksówkach. 🙂 Takie były wymagania w tamtym czasie. Nie była to może zbyt kreatywna praca ale wymagała precyzji i terminowości. I tak dzięki temu zleceniu przetrwałam najgorszy okres, największego zastoju. Praca była non stop przez kilka miesięcy zanim rynek nie nasycił się tymi osłonami :). 
praca w krawiectwie

Do naszywania taśmy rzepowej do tej grubej folii potrzebna była maszyna przemysłowa. Oczywiście było też oferty szycia maseczek, ale to już chyba wszyscy szyli. I na takim drobnej rzeczy domowa maszyna była wystarczająca.

Jak widzisz na tym przykładzie, gdy masz umiejętności krawieckie, to nawet przy trudnych sytuacjach społecznych czy gospodarczych znajdziesz pracę. Sądzę, że powyższy artykuł był dla Ciebie przydatny jeśli szukasz nowego sposobu zarabiania czy nowego zawodu.

 

Masz pytania, potrzebujesz konsultacji/ wsparcia krawieckiego itp, napisz: KONTAKT

 

Pozdrawiam 🙂

Agnieszka

You may also like

Leave a Comment

Translate »