Detale wykończenia, pasmanteria, guziki mogłoby się wydawać, że to mała, nieistotna rzecz. A jednak, to czasami to ona określa styl, ….

 

Często sie zdarza, że szyjąc ubranie czegoś nam w nim brakuje. Takiej kropki nad “i”. Czegoś, co wyróżniałoby dane ubranie. Mimo ładnego materiału i ciekawego fasonu, nadal to nie to ;). W takich przypadkach możemy sięgnąć po pasmanterię, czyli wszelkiego rodzaju wypustki, tasiemki, lamówki itp.

blog o szyciu ubrań

Pierwsza wersja

Jako przykład pokaże Wam  letnią sukienkę Klientki, którą uszyłam w tym sezonie.

Na zdjęciu nie ma jeszcze doszytej plisy, która była wykończeniem dekoltu. Ale sami widzicie, że bez wprowadzenia wiodącego koloru tasiemki sukienka była bez wyrazu.

 

 

 

sewing blog

Gotowa sukienka z łądnie wykończonym dekoltem.

 

 

 

 

 

Przy wielobarwnej tkaninie wybór koloru wypustki, lamówki jest zawsze większy. Pamiętajcie, że wprawadzając jednolity kolor “wyciągacie ” z tkaniny ten sam odcień. To znaczy, że wzrok skupia się na jednym kolorze, jak tu róż.

W sukience wypustką wykończyłam krawędź dekoltu oraz brzeg plisy wykończającej dekolt oraz rękawki, żeby nadać im cięższkości.

Wypustka, to złożony na pół wąski materiał z wałeczkiem po jednej stronie. Właśnie ten wałeczek jest widoczny po przyszyciu. Jeśli nie możecie kupić odpowiedniego koloru wypustkę, to łatwo zrobić ją samodzielnie, wystarczy tkanina i cienki sznureczek). 🙂

Pasmanteria, to również świetny pomysł na odświeżenie starszych ubrań.

Naszycie kontrastowej taśmy na sukience, wymiana guzików w żakiecie/ płaszczu, obszycie brzegów rękawów lamówką lub naszycie skórzanych łat na rękawy marynarki mogą sprawić, że ubranie będzie jak nowe. 🙂

 

Pozdrawiam ciepło,

Aga Kułakowska KAgi

 

You may also like

Leave a Comment

Translate »