Oversize a wygląd sylwetki, przykład bluzy dresowej

Zmniejszanie bluzy dresowej typu oversize.

by Agnieszka
Oversize- wszystko dla wszystkich

Oversize to bardzo popularny fason ubrań w ostatnich latach. I nie dotyczy to tylko dresów. Ja określam OVERSIZE, jako WSZYSTKO DLA WSZYSTKICH. Ale czy aby na pewno dobrze w tym wyglądamy ?jak wyglądam w oversize

 

Na przykładzie bluzy dresowej pokażę minusy  ubrań  oversize  z mojej perspektywy.

Wiele osób uważa, że ubrania typu oversize zatuszują nadprogramowe kilogramy lub/ i niedoskonałości sylwetki. Niestety tak nie jest, zwłaszcza gdy ubranie jest uszyte z grubszego materiału, jak powyższa bluza.

W takich ubraniach nie widać dokładnie sylwetki, co może cieszyć niektórych ale za to wyglądamy na grubszych optycznie. Ta zielona bluza jest uszyta z grubej dzianiny dresowej. Ona sama w sobie dodaje objętości. Plus nadmierna szerokość powoduje, że czuję się w niej większa. Ubrania oversize nie są zbyt dobre zwłaszcza dla niewysokich osób. Często wygląda się w nich, jak w worku.

Dodatkowo, jeśli ma to być ubranie na sezon jesienno-zimowy, które ma nas grzać,  to zbyt luźne ubranie nie spełni tej funkcji. Bo jest zbyt daleko od ciała. Ja nie lubię, jak pod ubraniem hula wiatr :).Dopasowanie bluzy do sylwetki

Moim zdaniem sylwetka nie wygląda dobrze w ubraniach typu pingwin. Czyli tył jest dłuższy od przodu.  Podobnie szyje się bluzy, sukienki i kurtki. Zwłaszcza te ostatnie wyglądają fatalnie. A sylwetka w takich dużych, bezkształtnych kurtkach wygląda niekorzystnie.

Co poprawiłam  w tej bluzie oversize:

  1. Wyrównanie długości dołu. Tył został skrócony na taką samą długość, co przód.
  2. Zwężenie bluzy oversize tak, by była bliżej ciała. Nie jest obcisła ale ma pokazywać zarys sylwetki. Dzięki temu, daje więcej ciepła.
  3. Skrócenie i zwężenie rękawów.  W długości każdy centymetr ma znaczenie, więc i rękawy zostały skrócone na odpowiednią długość, za nadgarstek.
  4. Przeniesienie kieszeni.

Kieszenie w bluzie to najbardziej nietrafiony pomysł producenta. Są na samym dole bluzy i trzeba wyciągać ręce by włożyć je do kieszeni. Dlatego by z nich skorzystać musiałam przenieść je wyżej. Przez co finalnie skróciła się bluza. Bo każdy szew zabiera kolejny centymetr z długości.

tailoring correstions hoodieZmiana kieszeni

 

 

 

 

 

 

 

Zwężałam też materiał, który jest jako ściągacz. To tak naprawdę ta sama gruba dzianina, z której jest bluza. Nie ma ona zbyt wielkiej elastyczności. Dlatego jeśli kupisz podobną bluzę to też możesz poprawić. Pisałam o tym w poprzednim wpisie, co zrobić z takimi pseudo ściągaczami :Jak szyć bluzę dresową bez ściągaczy

 

 Oglądając zdjęcia sam możesz zobaczyć, jak ta sama sylwetka wygląda w bluzie oversize i w normalnej dopasowanej bluzie dresowej. Ja  wybieram na pewno tą dopasowaną wersję, bardziej kompaktową bluzę.

Po co dodawać sobie optycznie kilogramów wielkimi workowatymi ubraniami, w których sylwetka wygląda bezkształtnie. Ale to tylko moja subiektywna ocena. Trudno Ci ocenić swoją sylwetkę przed lustrem? To zrób sobie kilka zdjęć. Patrząc na zdjęcia będziesz mieć większy dystans i łatwiej wyłapiesz, co możesz poprawić w swoim ubraniu.

 

Pozdrawiam ciepło i życzę udanych przeróbek ubrań. I nie chowaj się w ogromnych ubraniach, pokaż co masz najlepszego 🙂

Agnieszka 

 

 

You may also like

1 comment

Ela 13 kwietnia 2023 - 9:46 pm

Według mnie w obu wersjach zielonej bluzy wygląda Pani ładnie. Ale oczywiście najważniejsze jest subiektywne wrażenie. Pozdrawiam i dziękuje za fachową poradę. 🙂
Ela

Reply

Leave a Comment

Translate »