Szycie jedwabiu nie jest łatwe, ale uszycie czegoś ładnego z jedwabiu sprzedawanego w panelach to nie lada wyzwanie.

 

wzorcownia

Panel jedwabnej tkaniny. Na kombinezon zużyłam dwa takie panele, każdy o długości ok. 2 metrów.

 

Ubrania z jedwabiu są wyjątkowe, zwłaszcza że  w masowej produkcji przeważa „plastikowy” poliester. Jak choć raz będziesz mieć coś z naturalnego materiału (jedwab, len, bawełna) zwłaszcza latem, zrozumiesz różnicę ;).

Ale do rzeczy, bo często odchodzę od tematu 🙂

W dobrze zaopatrzonych sklepach możecie znaleźć tkaninę jedwabną w panelach. Są to odcinki tkaniny, na których wzór układa się tak samo na równych odcinkach ( np. co 1,5-2 metry bieżące).  Takie materiały sprzedawane są w długości całego panelu ze wzorem, niezależnie jak długi jest wzór. Trezba to brac pod uwagę planując zakupy.

Ten był kupiony w Warszawie www.magazyntkanin.pl. To żadna reklama sponsorowana, ale sprawdzony sklep z rewelacyjnymi tkaninami. Mają tam wyjątkowe i niespotykane wzory tkanin jedwabnych i inne ładne materiały.

Tak, jak w tym jedwabiu dodatkowo każdy panel był obramowany, co zabierało dodatkowe centymetry. W takich tkaninach nie mamy dużego pola manewru z układaniem form. W tym konkretnym jedwabiu dodatkowo wzór jest symetryczny, jest konkretny i duży.

Według planu miał być elegancki kombinezon, więc po zrobieniu szablonów przykładałam je w różnych rozkładach, co nie było łatwe. Bo, tak jak zawsze Wam przypominam, trzeba się trzymać NITKI PROSTEJ w tkaninie (nitka osnowy, nitki równoległe do brzegu tkaniny-krajki. Na każdym szablonie powinna być zaznaczona nitka prosta, według której układacie szablony na tkaninie).

szycie jedwabnych ubrań na miarę, wzornictwo

Materiał posiada boczne pasy (obramowanie), które posłużyły mi na spodnie kombinezonu- bok. Nie dało się uniknąć tego, aby wzorki nie wyszły akurat na kobiecych drogach rodnych. Jak ktoś się przyjrzy uważnie może wyglądać to zabawnie, ale taki był wzór :).

A ważne, żeby wzór był idealnie symetryczny i nogawki na łączeniach się zgadzały.

blog o szyciu ubrań

Dopasowanie wzoru na punktach łączenie elementów jest ważne.

Górę kombinezonu wymyśliłam tak, żeby wzór z ptakami „wypadał” idealnie na środku przodu i środku tyłu.  To jest góra i jest on bardziej widoczny. Rękawy też miały znaczenie, skroiłam je tak, aby dół rękawów kończył się na prostym wzorku, który stanowi ładne wykończenie.

Guziki w ubraniu też są istotnym elementem. Mogą dodać elegancji, uroku ubraniu, lub całkowicie wszystko zepsuć. Do tego zostały wybrane guziczki delikatne w odcieniach brązu podobnego do kolorów z tkaniny. Pamiętajcie, żeby zawsze wybierać się na zakupy guzików i kawałkiem materiału.

Efekt końcowy możecie ocenić sami. Klientka była zachwycona i czuje się w tym kombinezonie wspaniale. Takie wieści ostatnie z urlopu dostałam.

jedwabny kombinezon na miarę

Ładne, dopasowane ubranie do sylwetki = świetnie samopoczucie :). Głowa do góry, pierś do przodu i uśmiech na twarzy :).

Nie musi to być konkretnie jedwab, dotyczy to ubrania ze wszystkich materiałów.

Kombinezony wyglądają bardzo ładnie na sylwetkach  ze szczupłymi nogami. Ale wszystko zależy też od dopasowania fasonu do każdej sylwetki. Nie ma czegoś takiego jak uniwersalny fason dla wszystkich. Do tego wyższe buty i elegancja w każdym calu. Ale pamiętajcie żeby do jedwabiu eleganckiego nie zakładać zwykłych plastikowych klapek, espadryli z tkaniną bawelnianą lub innych zwyczajnych codziennych butów, bo cały efekt stracicie :(.

PS.Co ważne w jedwabiach- nie szyjcie ich zbyt dopasowanych. Jedwab nie jest takim mocnym materiałem (chociaż bywają różne rodzaje od cieniutkiego szyfonu po grubszego jedwabiu na żakiety/ sukienki biznesowe). W tym kombinezonie wykorzystałyśmy cieniutki, nieprzezroczysty jedwab z satynowym wykończeniem, dlatego kombinezon nie jest tak mocno dopasowany. Materiał mógłby rozejść się na szwach przy zbyt obcisłym fasonie.

You may also like

Leave a Comment

Translate »