Dlaczego ubranie szyte na miarę jest droższe od ubrania w sieciówce?

by Agnieszka

Otrzymuję czasami pytanie “Dlaczego szycie na miarę tyle kosztuje? Myślałam, że sukienka będzie kosztowac tyle co w sklepie itp”.

Zadziwia mnie, że tak wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak pracochłonne jest szycie ubrań. Rozumiem, że większość młodszych osób niewiele wie o szyciu na zamówienie. Przecież można kupić sukienkę “za grosze” na wyprzedaży, przez internet.

Klienci przyzwyczaili się, że ma być szybko i tanio. Ale to nie dotyczy szycia ubrań w pracowni krawieckiej na Twój wymiar/ zamówienie.

Z czego wynika różnica, postaram się wyjaśnić.

Po pierwsze ilość, ilość i jeszcze raz ILOŚĆ.

Począwszy od ilości materiału, który zamawiają firmy produkujące odzież. Kupują go na uszycie kilkuset lub wielu tysięcy ubrań. A wraz ze wzrostem ilość materiału maleje jego cena. Nawet jak nie są to bardzo duże międzynarowowe marki tylko mniejsze rodzime, to i tak nigdy nie kupują 5 lub 10 metrów materiału. Kupują kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt belek materiału. I to jest hurt. Czasami zamawiają materiał u producenta z własnym wzorem lub unikatowym kolorze.

A do pracowni krawieckiej przychodzi klient, kóry chce mieć np. spodnie. Trzeba kupić 1,5-2 metry materiału w sklepie z cenami detalicznymi. Czasami cena 1 metra bieżącego materiału jest wyższa od ceny gotowego ubrania w sklepie sieciowym z ubraniami. A gdzie dodatki (guziki, suwaki, nici) i robocizna?

sewing blog
Krojenie spodni, jeden z etapów reazlizcji zlecenia szycia na miarę.

Zlecenie szycia

Ty zamawiasz 1 rzecz na swoje wlasne wymiary lub inną rzecz, którą chcesz uszyć np. pokrowiec na fotel, plecak itp. Krawiec przygotowuje forme na Twój wymiary, według określonego zamówienia, kroi i przygotowuje do pierwszej miary. Nanosi poprawki i wykańcza. Tak skrótowo to wygląda.

Firmy zlecają przygotowanie wzoru, szablonu innym firmom lub mają własny zespół. Zlecają szwalnią uszycie od kilkudziesięciu do kilku tysięcy sztuk tego samego modelu. Ale nikt nie zamawia pojedynczych sztuk lub 10 sztuk. Jest przyjęta “rozmiarówka” w danej firmie i to Ty finalnie musisz sie wpasować w dostępne rozmiary. Czasami idziesz na kompromis i akceptujesz różne niedociągnięcia, coś jest za długie, zbyt dopasowane itp.

Duże zakłady krawieckie lub szwalnie są tak zorganizowane, że do każdej czynności jest inna osoba. Krojczy, szwaczki, dla ktorych pracę rozdziela brygadzistka/ta lub kierownik. Jest osoba, ktora podkleja elementy ubrania, które muszą być usztywnione, inna prasuje złączone elementy na etapie szycia oraz prasuje gotowe ubrania. Jest też kontrola jakości lub powinna być. To tylko tak ogólny zarys. W małym studiu krawieckim to wszystko wykonuje 1 osoba, tak jak ja :).

Nie ma tu możliwości przyspieszenia procesu szycia. Dlatego koszt uszycia 1 sztuki ubrania jest droższe od gotowego ubrania w sklepie sieciowym.

W szyciu miarowym ta jedna jedyna sztuka ubrania jest szyta wyłącznie dla Ciebie. Na podstawie Twoich wymiarów, preferencji, upodobań. Lubisz kieszenie pod takim skosem, z patką lub bez, z kontrastowym stębnowaniem, szerokie tu , wąskie tam, a w tym miejscu lamówka bądź wypustka. To co chcesz. I powstaje niepowtarzalne ubranie, właśnie Twoje.

Szyjąc na miarę Ty masz wpływ na wygląd ubrania na każdym etapie jego tworzenia.

Blogerka krawiecka
Bluza z dzianiny bawełnianej pętelka i spodnie z tkaniny bawełnianej jeans.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeśli interesują Was tematy związane z krawiectwem, czegoś chcielibyście się dowiedzieć. Chcielibyscie, żebym poruszyla interesujacy Was temat, to piszcie śmiało na mail:agnieszka@szyciezkagi.pl

Jeśli jesteście ciekawi co i jak szyję, to zapraszam na stronę www.kagiszycie.pl

Pozdrawiam ciepło

Aga -KAgi

 

 

You may also like

1 comment

Indywidualne lekcje szycia - Praktyka krawiectwa 9 sierpnia 2020 - 9:06 pm

[…] Dlaczego ubranie szyte na miarę jest droższe od ubrania w sieciówce? […]

Reply

Leave a Comment

Translate »