T-shirt – krzywe “lecące” boczne szwy

Wielu klientów zadaje mi pytanie ” Dlaczego prawie w każdym t-shirtcie szwy boczne się skręcają?”

To wygląda tak, że czasami boczne szwy sa widoczne na przodzie koszulki. Większoś osób mysli, że to wina słabej dzianiny lub słabego szycia. A prawda jest trochę inna :).

Wszystko zaczyna się podczas krojenia. To od układu szablonów na dzianinie zależy czy t-shirt bedzie układać się prawidłowo. W układzie szablonu koszulki istotne jest to aby środek przodu i tyłu koszulki był w równej odległości od brzegu dzianiny. Na szablonach zaznacza się kierunek nitki strzałką. Ta linią powinna byc równoległa do brzegu materiału.

A dlaczego tak sie dzieje, że w szwalniach, które szyją t-shirt koszulki tak skręcają się po praniu?

https://youtu.be/ro0m41e6xLQ
Krzywy T-shirt

W szwalniach i dużych zakładach krawieckich nikt nie kroi jednej koszulki. Kroi się jednocześnie kilkanaście lub kilkadziesiąt koszulek jednocześnie.

Materiał układa się na stole warstwowo a na ostatniej warstwie układa się, przypina, bądź przykleja szablony. Mimo, że wszystkie warstwy dzianiny są spinane po bokach razem, to podczas krojenia dolne warstwy mogą się przesunąć. I tak t-shirt, który będzie szyty z tych dolnych warstw nie będzie miał prostych szwów. Dlatego, że nie była zachowana nitka prosta (a raczej w dzianinie to kolumienka).

Przygotowanie dzianiny do krojenia

Pamietajcie, że podstawą tego aby t-shirt wyszedł Wam dobrze i podczas uzytkowania zochwał swój fason, ważne jest prawidłowe krojenie!

Jeśli masz dodatkowe pytania lub chcesz poduczyć się zasad krojenia zapraszam na indywidualne konsultacje lub lekcje szycia. Szczegóły znajdziecie na www.kagiszycie.pl

Pozdrawiam Aga

KAgi

You may also like

1 comment

aneta 29 stycznia 2020 - 11:47 am

świetny i ciekawy wpis

Reply

Leave a Comment

Translate »