W poniższym tekście podam żelazną zasadę krojenia spodni. Na przykładzie szytych spodni bojówek moro chciałam przekazać klika krawieckich wskazówek oraz zasygnalizować na co zwrócić uwagę planując szycie.szycie spodni bojówek

W krawiectwie są rzeczy, które  nie zmieniają się, czyli warsztat, rzemiosło, zasady w szyciu i krojeniu.

Natomiast na co teraz trzeba zwrócić szczególną uwagę i przewidywać to w swoich planach mniejszych jednostkowych lub większych związanych z produkcją seryjną na sprzedaż, to dynamicznie zmieniające się ostatnio ceny !!!

 

 

Wszystko teraz się zmienia, a najbardziej ceny. Nie piszę tu o gumce “do majtek” bo ze względu na maseczki, popyt na nią jest ogromny :).  Dlatego ceny wszelkiego rodzaju gumek wzrosły nawet po 500%.

Podrożała też żywność, nawet dla zwierząt i wszystko inne, co tylko możliwe. Sami zauważyliście na pewno.

Podam przykład z materiałem, bo to moja branża          i obserwuje cały czas zmiany.

Na spodnie moro ze zdjęcia kupiłam bawełnę 100% grubszą na początku lutego tego roku po 22 zł/ 1mb. Od polskiego producenta, nie bezpośrednio ale przez allegro. Materiał jest bardzo fajny, nie tak jak inne drelichy sztywne, tylko przyjemny w dotyku. Teraz, na początku maja 2020r. chciałam kupić więcej i okazało się, że ten sam materiał kosztuje już ponad 50 zł / 1 metr bieżący ! Zwykła bawełna 50 zł.

Kilka miesięcy i producent polski lub dostawca stwierdził, że na fali dużego zainteresowania tkaninami bawełnianymi czemu nie podnieść cen. Tyle, że materiał jest trochę zbyt gruby na maseczki :). Nie wiem z czego wynika ta kalkulacja, może tylko z chęci szybkiego zysku.

Jeśli mieliście zrobiony kosztorys na szycie ubrań lub dodatków, to teraz wszystko trzeba zweryfikować.

Jak przy tych spodniach, w lutym tkanina z dostawą kosztowała ok 65 zł, a dzisiaj ok. 132 zł. To znaczna różnica.

Ja na poczatku roku robiłam wiele wycen, a teraz klienci wracają do tematów i mogą się zdziwić wzrostem cen.

Niestety takie praktyki mogą się tylko zemścić, bo chińscy dostawcy tylko czekają żeby swój marny i tani towar wypchnąć ponownie do Europy.

 

A ja nadal z uporem maniaka szukam tego co rodzime, z Polski 🙂

 

 

Link do króciutkiego filmu dotyczącego konkretnie krojenia i żelaznej zasady dotyczącej spodni.

 

Ale do konkretów 🙂

Szycie spodni. Bojówki moro.

To o czym mówiłam w filmie, nie wierzcie do końca inforacjom, jakie podają niektórz sprzedawcy w sklepach z materiałami. Nie zawsze na ubranie starczy tylko jedną długość plus lekki zapas!!!

Na te konkretne spodnie r. 58 , obwód pasa 110, długość boku spodni 100 + 6 cm pasek,  poszło 2,40 m materiału.

Zawsze trzeba uwzględnić nie tylko długość ale i obwody, dodatkowe elementy jak, pasek, kieszenie, zapasy na podłożenia.  To co jeszcze wpływa na zużycie materiału to wzór, przy moro nie ma to znaczenia bo nie ma żadnego konkretnego kierunku wzoru. Ale są takie materiały, gdzie należy o tym pamietać. A jak nie wzór to rodzaj materiału ma wpływ na potrzebną ilość, np. zamsz lub sztuczny zamsz (kierunek włosa).

Żelazna zasada krojenia spodni, to trzymanie się NITKI PROSTEJ.

Linia na szablonie z informacją KIERUNEK NITKI/ NITKA PROSTA, zawsze musi być równoległa do brzegu tkaniny=krajki.

 

 żelazna zasada krojenia spodni

Gdyby temat szycia spodni Was interesował, to dajcie mi znać. Wysyłajcie pytania, to w kolejnym wpisie lub filmie postaram się na nie odpowiedzieć.

 

Pozdrawiam słonecznie,

Aga Kułakowska

You may also like

Leave a Comment

Translate »