Problemy projektanta a krawcową?

by Agnieszka

Projektujesz, tworzysz ubranie, które chcesz oddać do uszycia. I czasami okazuje się, że dostajesz nie to co wymysliłeś. Skąd może wynikać problem w zrozumieniu Twojego projektu?

W tym wpisie postaram się odpowiedzieć na to pytanie i podpowiedzieć jak możemy poprawić relacje.

tworzenie pierwowzoru ubrania

Projekt Arkadiusz Podgórzak

 

Zauważyłam wiele narzekań na krawców i szwalnie w grupach na FB związanych z projektowaniem ubrań. Są różne zarzuty, ale ja skupię się w tym wpisie na jednym problemie, z którego mogą wynikać nieporozumienia.

Osoby zlecające odszycia prototypów ubrań bardzo często narzekaja na współpracę ze szwalniami/ krawcami a często nie mają świadomości, że sami przyczyniają się do nieporozumień.

Powaznym problemem jest  mianowicie błędna komunikacja i braki wiedzy z dziedziny szycia. 

Precyzyjne przekazanie tego co chce się otrzymać, jakie efekty osiągnąć jest bardzo ważne. Bardzo wiele problemów, niedowówień wynika z nieznajomości pojęć. Nie zawsze po drugiej stronie będzie osoba, która zechce poprowadzić Was za rękę. Nie zawsze krawiec lub osoba wydelegowana do tego w szwalni/ zakładzie krawieckim poświęci Wam czas na wytłumaczenie możliwości wykończenia i odszyć. Dlatego warto chociaż trochę przygotować się do takiej współpracy.

 Z mojego doświadczenia zawodowego wynika, że w szkołach projektowania niewiele przekazuje się  informacji  i wiedzy związanej ze sztuką krawiectwa lub chociaż pojęciami krawieckimi. Cała nauka skupiona jest na projektowaniu a nie na rodzajach materiałów, możliwości połączeń, krawiectwie czy biznesowej współpracy z krawcem. A przecież bez krawcowej nie będzie ubrania!!!

I to właśnie brak znajomości definicji krawieckich, nazewnictwa stosowanego przez krawców mogą utrudnić Wam dobrą współpracę i otrzymanie tego co zaprojektowaliście. 

dobra  komunikacja projektant-krawiec= sprawna współpraca + produkt końcowy zgodny z projektem

Z mojego doświadczeni mogę potwierdzić, że niewiele osób, które wchodzą w branżę modową, tworzą projekty ubrań, zna podstawowe definicje krawieckie. Jeśli nie masz pojęcia, jak nazywają się części ubrania, wykończenie, to jak chcesz zlecić żeby ktoś odwzorował Tobie Twój projekt, tak jak to wymyśliłeś???

Wiem, że nie każdy musi znać się na wszystkim 🙂, ale jeśli wchodzisz w ten biznes i chcesz być zrozumiany i mieć dobrą współpracę z krawcowymi lub zakładami krawieckimi, warto podszkolić się w temacie definicji krawieckich.

Podam przykład: otrzymuję szkic/ projekt bluzy dresowej, który nie jest rysunkiem technicznym (rysunki techniczne w sumie to rzadkość, chociaż byłby pomocne:)), nie ma zaznaczonych cięć ani innych szczegółów, to jak mam odszyć prototyp???

odszycia projektów ubrań

Pytam czy rękaw ma być zwykły czy reglan? – A co to reglan?

Pytam, czy szwy mają być stębnowane po wierzchu? – Jakie szwy i co znaczy stębnowane? 

Pytam, czy kieszenie zamocować rygielkiem? Jaki rodzaj kieszeni? – Zamocować, czyli co?

Jak widzicie, wszytko zależy od tego na kogo traficie. Czy osoba, która będzie przyjmować od Was zlecenie odszycia będzie na tyle szczególowa, że dopyta o każdy detal ubrania. Czy traficie na osobę, która wytłumaczy i podpowie, jak lepiej zrobić, wykończyć?

Dlatego ważne żebyście jako projektanci/ twórcy marki odzieżowej znali nazewnictwo krawieckie, definicje związane z szyciem przynajmniej na poziomie podstawowym. Albo przynajmniej definicje i nazwy, które dotyczą Twojego produktu. 

Jeśli nie wiesz jak zacząć, gdzie szukać niezbędnych informacji, to  zapraszam serdecznie do mnie na konsultacje. Chętnie poprowadzę, wytłumaczę i podpowiem :https://szyciezkagi.pl/wspolpraca/

Pamiętaj, że odpowiednie przygotowanie bardzo ułatwi Ci współpracę z krawcami, szwalniami i zapobiegnie problemom komunikacyjnym. 

 Życzę wyłącznie pozytwnych  relacji biznesowych i twórczych

Pozdrawiam ciepło 🙂

Agnieszka 

 

 

You may also like

Leave a Comment

Translate »