Krawcowa a szwaczka

by Agnieszka

Czy określenie krawcowa i szwaczka znaczy to samo?

Bardzo często spotykam się z ogłoszeniami firm, projektantów oraz w różnych artykułach, w których osoby poszukują „krawcowej/szwaczki”. Wynika z tego, że traktują zakres umiejętności krawcowej i szwaczki tożsamo.

Jeśli projektant poszukuje osoby, która będzie odszywać jego projekty, podpowiadać rozwiązania wykończenia i współpracować przy tworzeniu form i odzieży do produkcji seryjnej, czy powinno być mu obojętne kogo szuka?

Jest mi ciężko zrozumieć, że osoby zajmujące się branżą modową, projektowaniem i szyciem ubrań nie wiedzą, że jest różnica między określeniem krawcowa a szwaczka.

 

SZWACZKA

 

Kobieta (mężczyzny nigdy na takim stanowisku nie spotkałam, możecie mi napisać jak jest inaczej) pracująca w dużym zakładzie krawieckim bądź szwalni. Są to firmy, w których proces powstawania ubrań lub innych dodatków podzielony jest na etapy/ elementy. Zazwyczaj szwaczka nie szyje całego ubrania np. spodni od początku do końca. Otrzymuje ona do wykonania pojedynczy element. Na przykład nawiązując do spodni: robienie kieszeni lub zszywanie nogawek lub wszywanie suwaka. Wiadomo, że rodzaje modeli i rodzje ubrań się zmieniają w zależności od przyjętych zamówień lub tego co zakład sam wytwarza na sprzedaż.

Szwaczka wykonuje powtarzalne czynności. To ciężka praca, wymagająca szybkości. W szwalniach pracuje się na akord.

Akord jest to rozliczenie za ilość uszytych sztuk. Szwaczka otrzymuje wykrojony, oznaczony, podklejony, jak trzeba w odpowiednych miejscach element ubrania i wykonuje przydzieloną jej czynność.

 

 

KRAWCOWA

Osoba, która powinna posiadać umiejętności uszycia odzieży samodzielnie od początku do końca. Powinna też potrafić wykroić szablony z materiału, przygotować do miary, nanosić poprawki, doradzać w wyborze fasonu. W tym przypadku zakres umiejętności zależy od doświadczenia zawodowego i ścieżki jaką się wybiera. Krawcowe pracujące w zakładach, gdzie elementy ubrania są skrojone przez krojczego, mogą nie mieć dużych umiejętności w krojeniu i układaniu szablonów na materiale, jeśli szyją tylko w zakładzie.

krawcowe, które potrafią przygotowywać samodzielnie szablony a niektóre korzystają z gotowych z czasopism. Ważne, w tym jest to, żeby odpowiednio dopasować formę do wymiarów klienta i nanieść zmiany w zależności od fasonu.

Jeśli prowadzi się samodzielnie pracownię krawiecką potrzebne są wszechstronne umiejętności. Od przygotowania form, krojenia, podklejania i doboru odpowiedniego usztywnienia do rodzaju materiału, przygotowania do miary, uszycia całościowo ubrania i wyprasowania. Jest wiele szczegołów tej pracy może ale to na inny artykuł.

Wiele krawcowych i krawców (tutaj jest już wielu panów ale oni w większości szyją dla mężczyzn) wybiera węższe specjalizacje. Niektórzy szyją tylko suknie ślubne/ sukienki / płaszcze/ odzież męską lub tylko damską/ gorsety i inne.

Niezależnie od wszystkiego to wymagający zawód a często mało doceniany. A osoby pracujące w tej profesji nierzadko nie otrzymują należnego wynagrodzenia i szacunku, który należy się każdemu człowiekowi. Ja chylę czoło wszystkim, tak samo ciężko pracującym kobietom, szwaczkom i krawcowym.

Jesteście wspaniałe i mocne 🙂

Szwaczka i krawcowa to nie to samo!

Mam nadzieję, że osoby które używają tych profesji zamiennie, wreszcie zauważą różnicę!!!

PS. Nie da się zupelnie genaralizować i zaszufladkować każdego kto pracuje w tej branży. Więc nie bierzcie mnie całkowicie dosłownie. Każdy skupia się na czymś innym, każdy ma inne doświadczenie zawodowe, umiejętności i cele życiowe. Chciałam tylko przedstawić zarys różnic między określeniami szwaczka i krawcowa oraz czego można oczekiwać od osoby na dany stanowisku. Może Wam to się przyda.

pozdrawiam ciepło, Aga

You may also like

Leave a Comment

Translate »