Jak przerobić sukienkę oversize?

Wskazówki przy szyciu sukienek z cienkiego materiału.

by Agnieszka
Przeróbki ubrań nauka praktyczna

W tym wpisie będzie o NAMIOTACH, czyli sukienkach oversize. Namiot to moje określenie dla dużych, bezkształtnych sukienek, w których sylwetka traci swój kształt. Oversize jest antykobiecy.

Powiedz nie sukienkom oversize , przeróbka krawiecka

Nie wierz w to, że w sukience typu oversize będziesz wyglądać lepiej, bo ukryjesz wszelkie niedoskonałości czy nadwagę.  Może…. ale czy w takim namiocie będziesz czułą się kobieco.  Niezależnie od figury, wagi kobiety w sukienkach oversize nie wyglądają dobrze. Ktoś to wymyślił chyba, żeby ukryć kobiecość.

Żebyś miała porównanie pokażę ,  jak  przerobić sukienkę oversize. Podpowiem Ci wskazówki  na przykładzie, jak można przerobić i wykończyć sukienkę z cienkiego materiału.  Na co warto zwrócić uwagę szyjąc sukienkę z delikatnej tkaniny.

Mogłoby się wydawać, że sukienka plażówka na lato jest niewymagająca. Ale każda z nas dziewczyny chciałaby wyglądać ładnie w każdej okoliczności.

Ta prezentowana sukienka była mega szeroka, ale za to materiał był idealny na lato. Byłą to cieniutka bawełna.  I z niej wykroiłam sukienkę w literę A.

To co ważne przy przygotowaniu formy na taką letnią sukienkę:

  • Jeśli Ty lub Twoja klientka ma większy biust pamiętaj, żeby przód był szerszy od tyłu. Dzięki temu szwy boczne pozostaną na właściwym miejscu

  • Jeśli sukienka będzie bez rękawów, to nie wykrawaj zbyt głębokich podkrojów pach  (gdy nie masz sprawdzonej formy).  Żeby potem nie był widoczny biustonosz. Lepiej na przymiarce zaznaczyć odpowiednią linię pachy.

  • Ważne – pamiętaj, by w sukience była zaszewka piersiowa. To ona gwarantuje, że góra  sukienki będzie ładnie się układać. A dodatkowo nie będą robiły się marszczenia pod pachą (nie będzie zbierał się materiał).

krojenie sukienki z cienkiego materiału

Z sukienki oversixe wykroiłam prostą sukienkę w literę A ze szwem z przodu.

Masz już formę, to przechodzimy do krojenia. Jakie są istotne wskazówka przy krojeniu sukienki z cienkiego materiału ?

Po wykrojeniu, zanim odepniesz szpilki od formy podklej fizeliną podkrój dekoltu. Cienkie materiały są mało stabilne i bez tej czynności podczas przymiarki dekolt czy pachy mogą bardzo się rozciągnąć.

krojenie sukienki letniej

Sukienkę wykończyłam żółtymi słonecznymi wypustkami, które nadały sukience więcej życia. Mogłam wykończyć dekolt i podkroje pach tym samym materiałem. Ale sukienka wyglądałaby tak zwyczajnie. Bo właśnie dodatki i pasmanteria mają wielką moc zmiany tego co zwyczajne w coś wyjątkowego.

jak przerobić za dużą sukienkę

Dodatkowe znaczenie wypustek w sukienkach z cienkiego materiału- obciążają szwy, nadając kształt sukience. 

Sukienki z cienkich tkanin są czasami zbyt zwiewne i nie widać wyraźnie ich kształtu. Dlatego wykończenie brzegów dołu, rozporków z boku powodują, że sukienka się nie podwija i ładnie opada w dół.

Triki krawieckie przy szyciu letnich sukienek

Żółtymi wypustami wykończyłam dół sukienki i dodatkowo odszyłam plisą, by był jeszcze cięższy. Wtedy dół sukienki ładniej się układa.

Jak wykończyć dół letniej sukienki

Tak samo rozporki w szwach bocznych sukienki odszyłam żółtym materiałem. I dzięki temu, widoczna była forma litery A. Jak uszyć sukienkę na plażę

 

Jeśli nie chcesz robić rozporków w sukience, to dla obciążenia szwów można zrobić coś innego.  Wystarczy, że zrobisz szersze zapasy szwów bocznych 1,5-2 cm , zaprasujesz je na jedną stronę (tył) i przestębnujesz po wierzchu. Już stębnowanie szwu obciąży ładnie sukienkę, i nie będzie taka wiotka.  Spróbuj a zobaczysz różnicę ! 🙂

Polecam też stosowanie pasmanterii i dodatków, które jak widzisz na przykładzie mogą całkowicie zmienić wygląd ubrania na lepsze.

 

Mam nadzieję, że przekonałam Cię do bardziej kobiecych sukienek i już porzucisz noszenie  namiotów- oversize ;).

Pozdrawiam ciepło życząc kreatywnego szycia, 

Agnieszka 🙂

 

You may also like

Leave a Comment

Translate »