Dekatyzacja, czyli przygotowanie materiału do krojenia i szycia.
Co to jest dekatyzacja?
Dekatyzacja polega na upraniu materiału, najlepiej w temperaturze, w której będzie potem prana gotowa rzecz. A po wysuszeniu należy dobrze wyprasować żelazkiem z użyciem pary. Właśnie w tym procesie materiały się zazwyczaj kurczą, widać to po wymiarach. Dotyczy to zwłaszcza materiałów z naturalnych włókien np. len, bawełna, wełna i mieszanek tych włókien. Dekatyzację należy też wykonać dla materiałów z elastanem (rozciągliwych), ponieważ bardzo często po pierwszym praniu i prasowaniu znacznie się kurczą. Najbardziej można to odczuć po spodniach:), gdy z długich nogawek robią się ¾ :).
Producenci coraz częściej podają na opisach tkanin, a nawet zasłon, jaki jest procent kurczliwości.
Kurczliwość to jest możliwe zmniejszenie się wymiarów tkaniny pod wpływem temperatury prania i prasowania, czyli zwykłego użytkowania. To jest o tyle ważne, że zanim skrócisz zasłonę, dasz materiał do szycia pokrowców, dasz do skrócenia nowe spodnie, to najpierw upierz je :). Bo może się potem okazać, że rzeczy i ubrania są za krótkie albo materiału nie starczy na rzecz, którą chciałeś uszyć.
Kiedyś miałam szyć właśnie spodnie dla klientki z wełny mocno elastycznej. Wystarczyło, że wyprasowałam materiał a on skurczył się znacznie po szerokości . Tak, że fason należało zmodyfikować, aby wyszły z niego spodnie. Dlatego też były bez żadnych kieszeni, dodatków, zakładek i wszystkiego, na co potrzeba było dodatkowych centymetrów.
Jeśli zamierzamy coś szyć trzeba pomyśleć, jak potem dane ubranie/ rzecz będzie użytkowane (prana). Producenci asekurują się często i prawie dla wszystkich ubrań i rzeczy zalecają pranie chemiczne. Ale bądźmy racjonalni, ile rzeczy oddajemy do pralni???? A dodam, że nawet oddając rzeczy do pralni można otrzymać w nieco innym wymiarze!
Podam jeszcze przykład jedwabiu. Delikatny jedwab, ten sam rodzaj tylko w trzech kolorach. Była to spódnica skladająca się z kilu warstw jedwabiu.
Po upraniu skurczyła się w długości tylko jedna warstwa!!!
Z kurczliwością materiału mamy do czynienia często z podszewkami w ubraniach. Podszewka to spodnia część ubrania zazwyczaj cieńsza. Jest to wykończenie lewej strony ubrania np. marynarki, spódnicy, płaszcza.
Dekatyzacja podszewki jest koniecznością !
Jeśli zastanawiacie się dlaczego po odbiorze ubrania z pralni lub własnoręcznym praniu dół marynarki, płaszcza ciągnie/ podwija się do góry . A może nie możecie zmieścić się w spódnicę lub przy zakładaniu spódnicy coś trzeszczy i zbyt opina biodra? No właśnie, na pewno to podszewka, która się zmniejszyła :). Często klienci przynoszą takie sfatygowane ubrania i wtedy lub się poszerza o ile jest z czego (a w kupionych ubraniach raczej nie ma nic) lub trzeba wymienić na nową podszewkę.
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że podwijający się dół marynarki/ żakietu to wina zbyt krótkiej/ za małej podszewki. Niestety to nie wygląda estetycznie.
Dlatego jeśli szyjecie coś sami, macie coś od klienta lub oddajecie swoje nowe rzeczy/ materiały do krawcowej, to pamiętajcie o DEKATYZACJI.
Jeśli zlecacie krawcowej szycie, to ona na pewno bedzie o tym pamiętać.
W szwalniach w produkcji masowej ubrań, nikt tego nie robi. A efekty tego widać gołym okiem.
pozdrawiam ciepło,
Aga KAgi 🙂