Jaką podszewkę wybrać do płaszcza ?

Najlepsze podszewki do ubrań wierzchnich

by Agnieszka
jaką podszewkę kupić do płaszcza

Większość osób planując szycie płaszcza czy innego ubrania wierzchniego zwraca uwagę na materiał zewnętrzny. Ale ważne jest też podszewka i to  nie byle jaka podszewka. Podpowiem na co zwrócić uwagę wybierając podszewkę do płaszcza, marynarki. Bo nie tylko kolor ma znaczenie.

Jaka podszewka do płaszcza

Często powtarzam,  by przy  wyborze materiałów postawić na  materiały naturalne. Tak samo dotyczy to podszewki.  Bo nie ma sensu na płaszcz wybierać wełny, a podszewkę poliestrową. Niestety tak bardzo często robią producenci. Ale jeśli szyjesz coś na miarę, to nie idź tą drogą!!!

 

Co jest istotne w wyborze podszewki do płaszcza lub grubszej marynarki:

  1. Rodzaj włókna – naturalny oczywiście
  2. Grubość podszewki
  3. Właściwości podszewki

Ze wzglądu na użyty surowiec możemy wymienić podszewki: wiskozowe , poliestrowe, jedwabne i bawełniane.  Oczywiście polecam podszewki  naturalne.

Pierwsze już ustaliliśmy, czyli wybieramy podszewkę wiskozową lub bawełnianą.

Jeśli chodzi o płaszcze równie istotna jest gramatura podszewki. Cienkie wiskozowe podszewki zostaw do ubrań, które są bliżej ciała na przykład sukienki, garnitury, spódnice itp. Natomiast do płaszczy jesiennych, zimowych a zwłaszcza płaszczy, które będą z ociepleniem wybieraj zawsze grubsze podszewki.

 

O podszewkach pisałam już też kiedyś. Ale z nieco innej strony. Zerknij, jeśli interesuje Cię ta tematyka: Podszewka od podszewki

Taka, jak ta grubsza, sztywniejsza, gęsto tkana jest idealna do płaszczy. Bo ubrania wierzchnie lepiej układają się na grubszej podszewce. Jeśli nie znasz gramatury, najprościej sprawdzisz ją w ręku.

grubsze podszewki do płaszczy

W roli podszewki sprawdzi się też świetnie tkanina bawełniana. Tak jak ta w kratkę, którą wszyłam do wełnianej  marynarki męskiej .  Materiał nie musi nazywać się podszewką, by użyć go jako podszewkę :). Tkanina bawełniana świetnie się sprawdza, bo jest grubsza i naturalna.

Do płaszczy bardziej wiosennych typu trencz, też polecam trochę grubsze podszewki. Ale nie musi być aż taka gruba, jak do wełnianych płaszczy.  Do jednolitych materiałów fajnie wyglądają wzorzyste podszewki.

wybór podszewki do płaszczaTrencz szyty na miarę

Znanymi podszewkami płaszczowymi są podszewki atłasowe. Jak w tym granatowym męskim płaszczu.  Klient wybrał czerwoną kontrastową  atłasową podszewkę.

Wybór podszewki do płaszcza

 

Grubsza atłasowa podszewka idealna do płaszcza

Grubość podszewki jest  istotna, ponieważ gwarantuje ona ładne układanie się płaszcza czy marynarki.

 

Żakardowe podszewki, to moje ulubione. Posiadają one niesamowite wzory. Dzięki sposobie produkcji mają dwustronny wzór i są też grubsze.

Żakardowa podszewka

 

 

 

 

 

eleganckie podszewki żakardowe

Płaszcze i marynarki z taką podszewką żakardową wyglądają bardzo elegancko.

Płaszcz wełniany szyty na miarę z żakardową podszewką

 

Ważną zasadą przy doborze podszewki do płaszcza są jej właściwości. Bo podszewki dzielą się na te stabilne – nierozciągliwe, elastyczne oraz stosowane przez niektórych, dziane materiały.

Dlatego zawsze dobieraj podszewkę, materiał na podszewkę dostosowując do materiału wierzchniego. Jeśli masz marynarkę z rozciągliwej dzianiny (popularne w produkcji masowej  w ostatnich latach), to dobieraj również elastyczną podszewkę.

Jest pewne odstępstwo od powyższej reguły. Jeśli szyje się płaszcze/ marynarki z bardzo rozciągliwych, mało stabilnych materiałów lub z dzianin, to wszystkie elementy ubrania podkleja się wkładem odzieżowym. Jest to zazwyczaj rodzaj usztywnienia, który stabilizuje materiał i możesz wtedy stosować zwykłą nierozciągliwą podszewkę. 

 

Życzę więcej uwagi przy kupowaniu podszewki do płaszczy i marynarek. Przy szyciu ubrań na miarę warto postawić na dobre materiały. To gwarantuje, że zostaną one z nami na lata i będą ładnie wyglądać.

Jeśli masz pytania lub kłopoty z podszewkami w ubraniach zapraszam do pozostawienia komentarza.

Pozdrawiam ciepło,

Agnieszka 🙂

You may also like

Leave a Comment

Translate »