Waga się zmienia i figura też. Ale co zrobić z ulubionymi jeansami, gdy są za ciasne w pasie i biodrach. Podpowiadam jak zrobić wstawki w jeansach, by efekt przeróbki wyglądał ładnie.
Poszerzanie jeansów zaczynamy od sprawdzenia ile centymetrów brakuje nam w obwodach. Jeśli za ciasne są tylko w pasie i górnej części, zakładasz spodnie i mierzysz centymetrem krawieckim ile centymetrów brakuje, żeby się zapiąć.
Następnym etapem w poszerzaniu dżinsów jest przygotowanie wstawek.
Możesz je rozrysować bezpośrednio na materiale lub narysować je na papierze. Dla potrzeb edukacyjnych będę pracowała na konkretnym przykładzie, byś lepiej zrozumiał wyliczenia.
Jeansy były za ciasne o 9 cm w obwodzie pasa. Zrobiłam dwie wstawki o szerokości 5 cm i długości około do końca zamka w spodniach ok. 17 cm. Dłuższe wstawki pomagają ładnie wyprofilować poszerzenie.
Przy poszerzaniu warto zrobić trochę szersze wstawki, by potem dopasować. na przymiarce. Bo czasami nie da się precyzyjnie wymierzyć ile dokładnie centymetrów nam brakuje. Zależy też to od rozciągliwości jeansu (materiału).
Wstawkę boczną zrobiłam o szerokości 5 cm plus zapasy szwów po 1 cm.
Natomiast wstawkę do paska musiałam zrobić o szerokości 7 cm, plus zapasy szwów. A czemu? Bo bok spodni rozprułam, a pasek musiałam przeciąć, by poszerzyć wstawką.
Jeszcze klika słów o wstawkach. Chociaż pisałam już kiedyś szerzej o tym temacie, chcesz to wróć do tamtego wpisu:
Ale powiem tylko, że materiał na wstawki powinien być dopasowany grubością do materiału spodni, które poszerzasz.
Te jeansy poszerzane przeze mnie były elastyczne i materiał na wstawki wybrałam też elastyczny.
JEŚLI CHCESZ NAUCZYĆ SIĘ POSZERZAĆ NIE TYLKO JEANSY , NIE TYLKO NA WŁASNE POTRZEBY ALE I ŚWIADCZYĆ USŁUGI I ZARABIAĆ, napisałam ebook: JAK POSZERZAĆ JEANSY. Szczegóły znajdziesz w zakładce : https://szyciezkagi.pl/jak-poszerzyc-jeansy-ebook-krawiecki/
A kupić go możesz tutaj: https://www.naffy.io/agnieszka-kulakowska/e-book-jak-poszerzac-jeansy-YNO
Etapy poszerzania dżinsów:
- Wykrojone wstawki (trójkąty)przyszywamy do boków przodu spodni
- Obrzucamy owerlokiem lub zyg-zakiem zapasy szwów
- Przyszywamy wstawki do tyłu spodni
- obrzucamy zapasy szwów
- Stębnujemy wstawkę po wierzchu. To masz dowolność. Albo robisz to tak, by nie było to zbyt widoczne, jak na poniższym zdjęciu. Stębnowałam granatową nitką. Albo robisz ozdobne widoczne przeszycia po wierzchu w kolorach podobnych do stębnowań na jeansach.
- Przyszywamy wstawkę do paska
- Stębnujemy pasek podobnie, jakie były oryginalne przeszycia
Jeszcze mała podpowiedź odnośnie nici do jeansu:
Przy poszerzaniu jeansów musimy później uzupełnić stębnowania na wstawkach. A grubsze nici do jeansu czasami trudno dobrać w takim kolorze jakim stębnowane są jeansy. Jak w moim przypadku jedne były w kolorze miętowym :). Dlatego można to zrobić w inny sposób. Użyj zwykłych cienkich nici, tylko że przeszyj 2-3 razy w celu uzyskania grubszego efektu nici. Ważne by za drugim razem trafiać dokładnie w pierwsze przeszycie/ wkłucia igły.
Informacja uzupełniająca. Po co stębnować wstawki poszerzające jeansy?
Po pierwsze dodatkowym przeszyciem po wierzchu wzmacniamy szew. Bo akurat w pasie i biodrach jest zawsze największe napięcie materiału (w spodniach dopasowanych).
Po drugie przeszyciem nadajemy kierunek zapasom szwów, które potem nie odstają. Dzięki czemu szwy boczne na gładko przylegają do ciała.
Spodnie zostały uratowane i przywrócone do noszenia. 🙂 Przejrzyj swoją szafę, może nie warto trzymać kolejny rok jeansów z nadzieją, że będą pasować. Poszerz jeansy i noś :).
Życzę kreatywnych przeróbek
Agnieszka
1 comment
Artykuł pełen przydatnych wskazówek i porad, z których śmiało można skorzystać. Ze spodniami, szczególnie jeansowymi różnie bywa, więc fajnie, że pokazujesz, w jaki sposób można je poszerzyć, aby dobrze wyglądały i odpowiednio się układały!